Zdrowe otręby żytnie – bogactwo błonnika i witamin. Jak je jeść?

Fot. DmyTo / Getty Images

Otręby żytnie to inaczej „skorupki” ziaren żyta, które są od nich oddzielane przed wytwarzaniem mąki. Wyróżniamy otręby pszenne, owsiane i żytnie. Wszystkie zawierają duże ilości błonnika, dzięki czemu regulują pracę układu pokarmowego. Warto, aby do codziennej diety wprowadziły je osoby odchudzające się – oczyszczają organizm.

Przez wiele lat ludzie nie jedli otrębów – nawet w latach 90. były one mało popularnym składnikiem dań. Jeszcze wcześniej były traktowane jako odpad i nie zastanawiano się zbytnio nad ich dobroczynnymi walorami.

Otręby żytnie – wartości odżywcze

Obecnie również wykorzystuje się otręby w produkcji pasz dla trzody chlewnej, krów i drobiu. Naukowcy jednak pochylili się nad surowcem i okazało się, że ich wyrzucanie jest dużym błędem. Współcześnie niemal w każdym sklepie można dostać otręby żytnie, pszenne, owsiane, gryczane lub orkiszowe. W codziennej diecie można je mieszać – np. do jogurtu dodać łyżkę otrębów owsianych i łyżkę żytnich. Ich regularne spożywanie pozwala zauważyć, jak wiele dobrego przynoszą.

Otręby żytnie mają wiele zalet – są zdrowe, tanie i można wykorzystywać je na różne sposoby. Najbardziej słyną z dużej ilości błonnika, więc dodatnie ich do pokarmu zwiększa i wydłuża uczucie sytości. Mają również dużo witamin – znajdziemy w nich przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witaminę A. Otręby żytnie są również cennym źródłem pierwiastków, takich jak żelazo, chrom, potas, miedź magnez i fosfor. W 100 g otrębów żytnich znajduje się 15g białka, 26 g węglowodanów, 4 g tłuszczu i aż 39 g błonnika.

Czy jadasz otręby żytnie?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak działają na organizm otręby żytnie?

Wprowadzenie otrębów żytnich do diety przyniesie mnóstwo pozytywnych skutków dla organizmu. Skorzysta na tym przede wszystkim układ trawienny ze względu na duże ilości błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit, a co za tym idzie, również przemianę materii. Regularne spożywanie otrębów reguluje wypróżnianie i pomaga zapobiegać uciążliwym zaparciom. Dobrym sposobem na pozbycie się zaparcia jest zjedzenie jogurtu naturalnego zmieszanego z 2 łyżkami otrębów – żytnich i owsianych. Zaletą otrębów żytnich jest również ich zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn. Dzieje się tak dzięki zawartym w nich pierwiastkom, takim jak wapń, chrom i żelazo.

Otręby żytnie są doskonałym elementem diety osób walczących z nadwagą. Błonnik pęcznieje w układzie pokarmowym, dzięki czemu szybciej i dłużej odczuwa się sytość po zjedzeniu posiłku. Dodatkowo nie pojawia się ochota na podjadanie między posiłkami. Badania naukowców wykazały również działanie przeciwnowotworowe – otręby żytnie pomagają zapobiegać nowotworom jelit i żołądka.

Zobaczcie, co zawierają w sobie otręby i dlaczego warto je jeść:

Zobacz film: Niedocenione otręby. Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Z czym jeść otręby żytnie?

Jak jeść otręby żytnie? Sprawdzą się jako doskonały dodatek do musli, jogurtów i sałatek. Niektórzy sypią je na kanapki, np. z wędliną i pomidorem. Można dodać je do domowych smoothie i koktajli. Będą dobrym dodatkiem do wypieków, naleśników, gulaszów i potrawek. Otrębów można używać również do panierowania kotletów zamiast mąki lub bułki tartej. Łyżka otrębów żytnich to jedynie 16 kcal – optymalna dzienna porcja to 2–3 łyżki. Jeśli wcześniej nie znajdowały się one w diecie, należy zacząć stopniowo je wprowadzać, np. od łyżeczki dziennie. Nie jest również wskazane zjadanie dziennej ilości otrębów w czasie jednego posiłku, najlepiej będzie podzielić je na 3 części – po łyżce do śniadania, obiadu i kolacji. Nie muszą być wyłącznie żytnie – taki sam efekt uzyskamy, spożywając mieszanki, np. pszenno-żytnie, owsiane czy orkiszowe.

Przepisy na dania z otrębami żytnimi można bez trudu znaleźć w internecie i książkach kucharskich, szczególnie tych traktujących o zdrowej diecie. Należy jednak pamiętać, że spożywając otręby żytnie, trzeba pić dużo niegazowanych płynów – najlepiej 2 l dziennie. Bez wody błonnik przyniesie tylko dodatkowe problemy w postaci zaparć. Poza tym jego pęcznienie w żołądku polega właśnie na absorbowaniu wody.

Czy otręby są zawsze zdrowe?

W niektórych sytuacjach spożywanie otrębów żytnich i jakichkolwiek innych przyniesie negatywne skutki. Pierwszą z takich sytuacji jest jedzenie zbyt dużych ilości. Najlepiej trzymać się zasady „co za dużo, to niezdrowo”. Zbyt duża ilość błonnika w organizmie może doprowadzić do spowolnienia perystaltyki jelit, a więc skutku zupełnie odwrotnego do zamierzonego. Zaparcia w takiej sytuacji tylko się nasilą, pojawi się również uczucie ciężkości i ból brzucha. Po drugie nadmiar błonnika w diecie może doprowadzić do anemii. Zaburza też wchłanianie niektórych leków, np. antydepresantów i preparatów hormonalnych. Działa drażniąco na ściany jelit, dlatego należy bardzo pilnować jego ilości przy wrzodach żołądka, stanach zapalnych jego błony śluzowej, a także w chorobach dwunastnicy, woreczka żółciowego, trzustki i wątroby.

Otręby żytnie są niewskazane w chorobach nerek, dróg moczowych, układu kostnego, nowotworach i anemii. Nie należy ich podawać osobom w okresie rekonwalescencji po operacji. 

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej