Wolne rodniki tlenowe - czym są? Powstawanie, wpływ na organizm. Znaczenie wolnych rodników

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Wolne rodniki tlenowe powstają w wyniku niezdrowego stylu życia, np. palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, przewlekłego stresu. Mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób – nowotworów, nadciśnienia, miażdżycy, zwyrodnienia stawów. Sposobem na ich pozbycie się jest dieta bogata w zamiatacze wolnych rodników.

Wolne rodniki tlenowe krążące po organizmie człowieka mogą mieć na niego negatywny i destrukcyjny wpływ. Są one aktywnymi formami tlenu, które odpowiadają za wywoływanie różnych chorób, np. miażdżycy oraz nowotworów.

Wolne rodniki tlenowe – definicja i powstawanie

Wolne rodniki tlenowe są atomami tlenu zdolnymi do samodzielnego istnienia, które posiadają jeden lub więcej niesparowanych elektronów. W normalnej sytuacji każdy atom tlenu posiada na swojej orbicie parzystą liczbę elektronów. W przypadku powstania atomu niesparowanego powstają wolne rodniki tlenowe, które są bardzo reaktywne i dążą do sparowania elektronów poszukując prawidłowych (czyli sparowanych) atomów. Skutkiem tego jest zabranie „zdrowej”, otaczającej go cząsteczce potrzebnego mu elektronu i doprowadzenie do jej utlenienia. Takie działanie przyczynia się do uszkadzania i niszczenia struktury komórek organizmu, przyspieszając ich śmierć, a jednocześnie wpływając negatywnie na stan zdrowia człowieka. Powstawanie wolnych rodników tlenowych jest przyspieszone u osób palących tytoń, narażonych na silny i długotrwały stres, nadużywających alkoholu oraz zażywających niektóre leki. Tworzeniu niesparowanych atomów sprzyjają również stany zapalne organizmu oraz wyczerpujące treningi.

Wpływ wolnych rodników tlenowych na organizm – jakie choroby wywołują?

Wolne rodniki tlenowe występujące w organizmie w niewielkiej, dozwolonej ilości są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Krwinki białe po wykryciu patogenu, np. chorobotwórczego wirusa, pochłaniają go i zaczynają produkować w swoim wnętrzu wolne rodniki tlenowe. Ich zadaniem jest „wykradanie” elektronów wirusowi, co powoduje, że ten ginie. Jednak w nadmiernej ilości wolne rodniki tlenowe są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia człowieka. Mogą one prowadzić do rozwoju miażdżycy, gdyż uszkadzają ściany naczyń krwionośnych i sprzyjają powstawaniu blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic. Skutkuje to powstaniem skrzepów, które mogą stać się przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Wolne rodniki tlenowe odpowiadają za rozwój wielu innych chorób m.in. nowotworowych, gdyż mogą atakować DNA organizmu uszkadzając jego strukturę i prowadząc do mutacji i nieprawidłowości. Innymi schorzeniami, do których przyczyniają się te formy tlenu są:

  • choroby serca i układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca,
  • choroby przewodu pokarmowego: przewlekły stan zapalny trzustki, rak trzustki, wrzody żołądka i dwunastnicy, rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroby układu kostnego: zwyrodnienie stawów,
  • choroby układu rozrodczego: rak macicy, jajnika, jądra.

Wolne rodniki a skóra

Niesparowane atomy tlenu stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, ale także dla urody. Działają niszcząco na naturalną, ochronną barierę lipidową skóry prowadząc do jej podrażnień i przesuszenia. Wolne rodniki tlenowe w organizmie uszkadzają również włókna kolagenowe skóry, co sprawia, że traci ona swoją elastyczność. Przyspiesza to proces starzenia się skóry i sprzyja powstawaniu głębokich zmarszczek. Ponadto wolne rodniki mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych skóry, łuszczycy, a nawet nowotworu.

Zwalczanie wolnych rodników tlenowych

Czynnikami, które zapobiegają negatywnym i szkodliwym następstwom działania niesparowanych atomów tlenu w organizmie są tzw. zamiatacze wolnych rodników tlenowych. Są to inaczej antyoksydanty, czyli związki o właściwościach przeciwutleniających. Można ich dostarczyć organizmowi poprzez dietę. Jednym z antyoksydantów obecnych w żywności jest witamina C. Jej bogatym źródłem są warzywa i owoce, np. natka pietruszki, czerwona papryka, kalafior, brukselka, szpinak, truskawki, pomarańcze, kiwi, grejpfruty. Właściwości neutralizujące szkodliwe działanie rodników tlenowych wykazuje również witamina E. Występuje ona w olejach roślinnych, nasionach słonecznika, orzechach, soi oraz ziarnach zbóż. Przeciwutleniaczem jest także beta karoten, czyli prowitamina A. Związek ten znajduje się w największych ilościach warzywach i owocach o czerwonej, pomarańczowej i żółtej barwie, np. w marchwi, kalarepie, jarmużu, dyni, papryce, pomidorach, mango, suszonych morelach. Zamiataczami wolnych rodników tlenowych o bardzo silnym potencjale antyoksydacyjnym są również flawonoidy obecne m.in. w czarnej porzeczce, winogronach, grejpfrutach, sałacie, brokułach, kaszy gryczanej, zielonej herbacie, kakao, ciemnej czekoladzie oraz w czerwonym winie. Dobrym przeciwutleniaczem jest także likopen – związek występujący w dużych ilościach w pomidorach oraz przetworach na ich bazie, np. sosach i koncentratach pomidorowych.

Jak wygląda diagnostyka nowotworów? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej