Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie

Fot: arayabandit / stock.adobe.com

Inozytol to witamina B8, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego naszego organizmu. Dzięki niej mamy też lepsze samopoczucie, pozwala nam pokonać codzienny stres, jest także skuteczna w walce ze schizofrenią.

Inozytol to witamina B8, która jest wliczana w witaminy grupy BDla organizmu ludzkiego bardzo istotny jest myo-inozytol, czyli jedna z izometrycznych odmian inozytolu. Właśnie ta forma jest zawarta w większości dostępnych na rynku preparatach. Inozytol w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B jest syntetyzowany w organizmie. Zarejestrowano jego obecność w mózgu, wątrobie oraz nerkach. Witaminę B8 lub jej fosfaty można też uzupełniać poprzez obecność w naszej diecie owoców, takich jak melony cukrowe (kantalupy) lub pomarańcze.

Inozytol - działanie

Inozytol jest niezbędny, kiedy nie dajemy sobie rady ze stresem, szybko się męczymy lub jesteśmy nieustannie zaspaniObecność witaminy B8 w naszej diecie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, stabilizuje nastrój oraz zwiększa energię i chęć do pracy. Z tego powodu inozytol jest ważnym składnikiem wielu napojów energetycznych. Inne właściwości, które posiada witamina B8 to: ochrona przed arterioskleroząwspomaganie funkcjonowania układu rozrodczego męskiego i żeńskiego, poprawa stanu naszych włosów, zapobieganie zaparciom, udział w przemianach glukozy oraz ochrona przed neuropatią cukrzycową.

Inozytol a zdrowie kobiety

Witamina B8 jest uznawana przez lekarzy za niezwykle skuteczną w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Dzięki myo-inozytolowi następuje zwiększenie wrażliwości na insulinę, co z kolei poprawia regularność i funkcje owulacji. Odpowiednie dawkowanie witaminy B8 pomaga także kobietom chorym na PCOS, które mają nadwagę (zmniejsza masę ciała), insulinooporność, zwiększony poziom cholesterolu LDL. Pozytywnie wpływa także na balans hormonów LH i FSH. 

Poza tym B8 jest witaminą, która zmniejsza ryzyko oraz hiperandrogenizmu (nadmiaru męskich hormonów w organizmie kobiety), co zwiększa szanse poczęcia. Pozytywnie wpływa też na kobiety korzystające z in vitro - występuje u nich lepsza jakość oocytów, embrionów oraz większa liczba ciąż po transferze.

Pozytywny wpływ inozytolu na zdrowie psychiczne znajduje również potwierdzenie w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobiety zmagające się z tym schorzeniem dzięki inozytolowi są w stanie zmniejszyć objawy emocjonalne i psychiczne. Mio-inozytol jest też skuteczny w leczeniu chorób metabolicznych.

Zobacz też: Witamina B17 (amigdalina) - działanie i dawkowanie

Inozytol a leczenie schizofrenii

Pozytywne oddziaływanie witaminy B8 na funkcjonowanie ludzkiego mózgu sprawiło, że naukowcy przeanalizowali jak wpływa ona na leczenie osób chorych na schizofrenię. Rezultaty były zaskakująco dobre - poprawę stanu zdrowia zanotowano u dużej większości z 832 osób poddanych badaniu. Według raportu, który naukowcy z University of Manchester opublikowali w "Psychological Medicine" duże dawki wszystkich witamin z grupy B (w szczególności B6, B8, B12) korzystnie wpływają na proces leczenia schizofrenii.

Witaminę B8 najlepiej jest podawać na początkowym etapie rozwoju choroby. U większości leczonych wtedy osób widać poprawę stanu zdrowia. Inozytol jest stosowany wraz z lekami psychotropowymi. Powoduje to remisję urojeń i przewidzeń u chorych osób, jednak w przeciągu pięciu lat choroba nawraca u 80% z nich. Należy pamiętać, że wysokie dawkowanie myo-inozytolu jest jedynie uzupełnieniem terapii leczenia zaburzeń psychicznych.

Zobacz film: Produkty bogate w witaminę D, A i B12. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Inozytol a inne choroby

Wysokie dawki witaminy B8 były także badane w kontekście leczenia depresji i nerwicy. Wyniki nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy mio-inozytol pomaga w leczeniu tych zaburzeń psychicznych, jednak przy tym nie zanotowano żadnych efektów ubocznych bądź uszczerbków na zdrowiu u badanych osób.

Inozytol pomaga w redukcji niepożądanych wyników badań u wcześniaków, które są zagrożone zespołem zaburzeń oddychania (RDS). 

Inozytol - źródło występowania

Witamina B8 występuje w wielu składnikach naszej codziennej diety - owocach (szczególnie melonach i cytrusach), warzywach (szczególnie strączkowych), zbożach oraz orzeszkach.

Inozytol - dawkowanie

Dzienna dieta człowieka dostarcza organizmowi 1 g inozytolu, co spełnia dzienne zapotrzebowanie na tę substancję. Dzięki temu niezwykle rzadko mamy do czynienia z objawami niedoboru witaminy B8. Istnieją jednak terapie, które wymagają zwiększonych dawek inozytolu - od 2 do 4 g. W tego typu przypadkach należy 2 razy dziennie doustnie brać tabletki lub kapsułki.

Istnieją również inne preparaty zawierające inozytol, które można stosować na problemy z nerwicą, depresją lub częstymi zmianami nastroju.

Witamina B8 w połączeniu z choliną polepsza pamięć i koncentrację. Poza tym dzięki roli, jaką pełni w ludzkim organizmie mio-inozytol stosowanie tego suplementu diety wspomaga produkcję hormonów i pracę wątroby. Preparaty zawierające te dwie substancje wzmacniają również skórę, włosy oraz paznokcie.

Należy jednak pamiętać, że B8 jest witaminą, która zawsze powinna być stosowana tylko jako suplement diety i nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży.

Bibliografia:

www.eurekalert.org

www.thelancet.com,

www.ncbi.nlm.nih.gov  

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej