Stres a okres – jaki ma wpływ na miesiączkowanie? 

Fot: GettyImages-apomares

Stres odpowiada za wiele kłopotów ze zdrowiem i może wpływać negatywnie na przebieg procesów w organizmie, w tym na cykl menstruacyjny, poprzez zmianę długości jego trwania. Za negatywne zmiany odpowiadają produkowane w nadmiarze kortyzol i adrenalina. Cykl może się skrócić, wydłużyć, zatrzymać.

Na długość cyklu miesiączkowego wpływ ma wiele czynników: dieta, aktywność ruchowa, ogólnie cały tryb życia. Wszelkie zmiany, nadmiar negatywnych emocji, zbyt duży wysiłek czy zbyt intensywne odchudzanie się, mogą zaburzać cykl menstruacyjny, zmieniać czas jego trwania, regularność, obfitość krwawień. 

Duże znaczenie przypisuje się tu stresowi, zwłaszcza długotrwałemu i silnemu, który wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet. Nadmierne emocje powodują bowiem, iż w organizmie produkowany jest hormon stresu – kortyzol, a także adrenalina i noradrenalina, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego.

Stres a okres – czy istnieje jakiś związek?

Na stres narażony jest każdy i w zasadzie nie da się go uniknąć w codziennych sytuacjach. Niekiedy bywa on nawet motywujący i pobudza do działania, jednak w większość przypadków wpływa niekorzystnie na ludzki organizm, odbijając się na zdrowiu fizycznym i psychicznym. 

Najbardziej niebezpieczny i niszczący jest stres, który trwa długo i jest silny – to właśnie negatywne przeżycia, emocje rozciągnięte w czasie przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania. Wiele kobiet zastanawia się, czy stres może opóźnić okres, czy możliwe jest zatrzymanie miesiączki pod wpływem intensywnych przeżyć, przykrych zdarzeń? 

Warto podkreślić, że stres zawsze działa na układ hormonalny, a wszelkie takie zaburzenia mogą prowadzić do zmiany długości cyklu miesiączkowego, intensywności krwawień, a nawet chwilowego zaniku miesiączki. Dlaczego tak się dzieje? To właśnie pod wpływem intensywnego stresu produkowane są androgeny, zwiększa się także poziom kortyzolu. 

Nazywane hormonami stresu manifestują swoją obecność w organizmie poprzez przyrost masy ciała, obniżenie odporności, rozwój osteoporozy, zaburzenia miesiączkowania. Kortyzol hamuje także wydzielanie progesteronu, co może skutkować pojawieniem się u pań bolesnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. 

Stres może również powodować wzrost stężenia prolaktyny, co z kolei może prowadzić do zatrzymania krwawienia. Prolaktyna jest hormonem luteotropowym, stymulującym produkcję mleka, a jej gwałtowny wzrost poza okresem ciąży zawsze oznacza jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Wzrost stężenia prolaktyny w surowicy do wartości 50 ng/ml niejednokrotnie skutkuje brakiem miesiączki. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Zobacz na czym polegają zaburzenia miesiączkowania:

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania Źródło: 36,6

Jak stres wpływa na okres nastolatek?

Obserwuje się coraz wcześniejsze pojawianie się miesiączki u nastolatek. Jednocześnie coraz więcej dziewcząt ma problem z regularnymi i prawidłowymi krwawieniami, u niektórych okres występuje bardzo rzadko, u innych następuje tzw. wtórny brak miesiączki. 

Problem ten dotyczy zwłaszcza młodych kobiet przed 16. rokiem życia, u których krwawienia pojawiły się stosunkowo wcześnie. Przypuszcza się, że za zaburzeniami tego rodzaju stoi przede wszystkim niedojrzałość układu podwzgórze–przysadka. I w tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje jednak działanie stresu – młodzieńcze problemy, a nawet pojawiająca się w tym okresie depresja, kłopoty związane z nauką, nadmierne obciążenie psychiczne (szkoła, pierwsze uczucia, obowiązki). 

Warto wspomnieć, że cykl miesiączkowy młodych kobiet może również zaburzać nadmierny wysiłek fizyczny, bulimia czy anoreksja.

Opóźnienie okresu przez stres – dalsze konsekwencje

W przypadku zaburzeń miesiączkowania spowodowanych nadmiernym stresem można śmiało mówić o błędnym kole. Każde zachwiania, odchylenia od normy: spóźniający się okres, bolesny, skąpy lub zbyt obfity, wywołują u wielu kobiet lęk, czasem przed chorobą, a czasem przed ciążą. To zaś sprawia, że panie stresują się jeszcze bardziej, pojawiają się u ich zaburzenia libido, niechęć do współżycia, stany lękowe i wahania nastroju. 

Bardzo często niezbędna jest wizyta u ginekologa, który przede wszystkim wykluczy inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Jeśli zostanie stwierdzony brak okresu przez stres, pierwszym krokiem w leczeniu powinno być wyeliminowanie czynnika stresogennego, czasem konieczna jest po prostu zmiana stylu życia: rezygnacja ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, wprowadzenie zdrowej diety, unikanie sytuacji stresowych. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u psychologa czy udział w terapii. Gdy metody te okażą się nieskuteczne, lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia hormonalnego.

Ile może spóźniać się okres przez stres? Na każdą z kobiet stres może zadziałać inaczej, powodując innego rodzaju zaburzenia, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie. Opóźnienie okresu może wynosić kilka dni, tygodni, ale także miesięcy. Fakt ten należy zawsze zgłosić lekarzowi.

Data aktualizacji: 28.11.2019,
Opublikowano: 28.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej