Ile kalorii potrzebujesz, żeby nie tyć. Pomożemy ci to obliczyć

seksan Mongkhonkhamsao/getty images

Zapotrzebowanie kaloryczne to całkowita przemiana materii, czyli ilość kalorii, jaką należy dostarczyć organizmowi, aby mógł sprawnie funkcjonować. Wiedza na temat zapotrzebowania kalorycznego jest podstawowym czynnikiem do ułożenia diety i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego (całkowitej przemiany materii, w skrócie: CPM) jest jedną z pierwszych rzeczy, którą należy wykonać przed przejściem na dietę. Własne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno być także dobrze znane osobom uprawiającym sport i prowadzących aktywny tryb życia. Nie jest możliwe ustalenie zapotrzebowania kalorycznego odzwierciedlającego w 100% potrzeby danej osoby, ale umiejętne obliczenie CPM i dostosowanie wobec niego diety przynosi szybkie i skuteczne rezultaty.

Zapotrzebowanie kaloryczne – od czego zacząć?

Do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego niezbędna jest wiedza na temat podstawowej przemiany materii (PPM lub BMR). Jest to ilość niezbędnych kalorii, które należy dostarczyć organizmowi, aby podtrzymywał podstawowe funkcje życiowe (oddychanie, trawienie, wydalanie, poruszanie się itd.).

Aby obliczyć podstawową przemianę materii, należy znać jedynie wagę, wzrost i wiek. Istnieją dwie metody obliczenia BMR. Jedną z nich jest wzór Harrisa-Benedicta:

  • BMR kobiet = 655,1 + (9,567 × waga w kg) + (1,85 × wzrost w cm) – (4,68 × wiek w latach)
  • BMR mężczyzn = 66,47 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wzrost w cm) – (6,76 × wiek w latach).

Obecnie popularniejszą metodą obliczania podstawowej przemiany materii jest wzór Mifflina-St Jeora, stworzony w 1990 r.:

  • BMR kobiet = (10 × waga w kg) + (6,25 × wzrost w cm) – (4,92 × wiek) – 161
  • BMR mężczyzn = (10 × waga w kg) + (6,25 × wzrost w cm) – (4,92 × wiek) + 5.

Obliczenie BMR powyższymi metodami daje wiarygodny wynik na temat podstawowej przemiany organizmu, jednak warto pamiętać, że nie uwzględniają one wysiłku fizycznego i stanowią tylko jeden z czynników do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dietetycy podkreślają, że przemiana materii przebiega u każdego człowieka inaczej i jest zależna od wielu czynników (genetycznych, płci, wieku, stosowanej diety, produkcji hormonów w organizmie). Niedokładnym, ale szybkim wzorem na obliczenie BMR jest także pomnożenie wagi ciała przez 24 (24 godziny). Wynik wskazuje na podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu i wyliczyć je możliwie jak najdokładniej.

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego metodą Mifflina-St Jeora

Skuteczną metodą obliczenia zapotrzebowania kalorycznego jest metoda Mifflina-St Jeora. Po obliczeniu BMR według podanego wzoru należy obliczyć kalorie spalone w trakcie wysiłku fizycznego (TEA), kalorie spalone po zakończeniu wysiłku fizycznego (EPOC), a także efekt termiczny pożywienia (TEF) i kalorie spalone podczas codziennej aktywności (NEAT). Wzór dziennego zapotrzebowania kalorycznego (TDEE) wygląda następująco:

Zapotrzebowanie kaloryczne = BMR + TEA + EPOC + TEF + NEAT

Aby obliczyć TEA, czyli kalorie spalone w trakcie aktywności fizycznej, warto dowiedzieć się, ile kalorii spala się w trakcie podejmowanego wysiłku fizycznego. Zdaniem dietetyków, minuta treningu siłowego pozwala spalić od 7 do 9 kcal, minuta treningu aerobowego – od 5 do 10 kcal, kilometr spokojnego biegu – ok. 65 kcal. W obliczaniu TEA należy pomnożyć wynik przez liczbę treningów wykonywanych w trakcie jednego tygodnia i podzielić go przez 7 (7 dni).

Organizm spala dodatkowe kalorie po wykonaniu intensywnych ćwiczeń i treningów. EPOC dla treningu siłowego wynosi od 4% do 7% BMR, lekki trening aerobowy pozwala dodatkowo spalić ok. 5 kcal, trening o średniej intensywności – ok. 35 kcal, a ciężki trening aerobowy – nawet 180 kcal. Efekt termiczny pożywienia (TEF) stanowi ok. 6–10% całego dziennego zapotrzebowania kalorycznego (TDEE). NEAT wynosi od 200 do 900 kcal (u ektomorfika od 700 do 900 kcal, mezomorfika od 400 do 500 kcal, endomorfika od 200 do 400 kcal).

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – pozostałe metody

Prostszą, lecz mniej dokładną metodą obliczenia CPM jest pomnożenie wartości BMR przez współczynnik aktywności. Uzyskany wynik stanowi całkowitą przemianę materii. Wartości aktywności są następujące:

  • 1,2 oznacza brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • 1,3–1,4 oznacza niską aktywność fizyczną (np. siedzący tryb życia oraz 1–2 treningi w tygodniu);
  • 1,5–1,6 oznacza średnią aktywność fizyczną (siedząca praca oraz 3–4 treningi w tygodniu);
  • 1,7–1,8 wskazuje na wysoką aktywność fizyczną, polegającą na pracy fizycznej i co najmniej 3–4 treningach w tygodniu;
  • 1,9–2,2 dotyczy zawodowych sportowców i osób wykonujących intensywne treningi każdego dnia.

W tej metodzie CPM= BMR × wartość aktywności.

Zapotrzebowanie kaloryczne na diecie redukcyjnej i diecie na wzrost masy

Po wprowadzeniu diety redukcyjnej należy odjąć od CPM 200–300 kcal. Dzięki temu odchudzanie przebiega w zdrowy sposób, w tempie ok. 0,5 kg tygodniowo.

Osoba podejmująca decyzję o przejściu na dietę na wzrost masy mięśniowej powinna założyć zwiększenie CPM o dodatkowe 200–300 kcal.

Zobacz film: Co to jest ujemny bilans kaloryczny?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 29.07.2020,
Opublikowano: 29.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej