Post Daniela, czyli dieta owocowo – warzywna. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety, zasady i efekty. Przykładowy dzienny jadłospis w diecie Daniela

Fot: lassedesignen / fotolia.com

Post Daniela jest dietą umożliwiającą spalenie nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz usunięcie szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii. Polega na jedzeniu niskokalorycznych warzyw i owoców. Dieta nie może być stosowana dłużej niż 40 dni.

Post Daniela, inaczej dieta Daniela, jest kontrolowaną dietą owocowo-warzywną określaną jako „półgłodówka”. Stosuje się ją w celu redukcji masy ciała oraz oczyszczenia organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Post Daniela: dla kogo przeznaczona jest ta dieta?

Post Daniela jest dietą przeznaczoną osobom z nadwagą lub otyłością, astmą, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym oraz alergią pokarmową bądź skórną. Dietę Daniela mogą stosować również osoby zdrowe w celach profilaktycznych oraz detoksykacyjnych. Ten rodzaj półgłodówki przyczynia się również do unormowania poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi, polepszenia ogólnego samopoczucia i poprawy nastroju.

Przeciwwskazania do stosowania Postu Daniela

Dieta Daniela jest przeciwwskazana przede wszystkim kobietom ciężarnym i karmiącym piersią, dzieciom oraz nastolatkom w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu. Nie zaleca się stosowania Postu Daniela osobom chorującym na nadczynność tarczycy, cukrzycę typu 1., zaawansowaną niewydolność serca, wątroby lub nerek oraz nowotwory. Dieta jest niewskazana również w przypadku depresji oraz osobom po przeszczepie narządu.

Zobacz także: Dieta sokowa, czyli kilkudniowa detoksykacja organizmu. Przepisy na soki

Na czym polega Post Daniela?

Post Daniela to dieta odchudzająca oraz oczyszczająca organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Jej celem jest pobudzenie procesu nazywanego trawieniem wewnętrznym. Polega on na trawieniu przez organizm tego, co wcześniej zostało przez niego odłożone, czyli tkanki tłuszczowej, zniszczonych i chorych tkanek oraz wszelkich toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Przyczynia się to do sprawniejszego funkcjonowania organizmu i przywrócenia stanu wewnętrznej równowagi. Post Daniela może być stosowany maksymalnie przez 40 dni raz do roku. Najczęściej wdrażany jest na czas 2-6 tygodni. Całodobowa kaloryczność diety jest bardzo niska i nie przekracza 600 kcal. Organizm stosunkowo szybko zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową, czego efektem jest chudnięcie. U osób rozpoczynających Post Daniela w pierwszych dniach diety może pojawić się tzw. kryzys ozdrowieńczy, który ustępuje w ciągu kilku dni. Polega on na wystąpieniu u danej osoby nawrotów objawów choroby lub innych dolegliwości, np. dawnych bólów, kontuzji czy problemów dermatologicznych. Przyczyną kryzysu ozdrowieńczego jest uwolnienie do krwi zmagazynowanych złogów i toksyn.

Produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie Daniela

Dieta Daniela opiera się na jedzeniu warzyw i owoców o niskiej kaloryczności. Produktami wskazanymi są:

  • marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiewka, kapusta, por, czosnek, pomidory, sałata, kalafior, dynia, warzywa kiszone, cukinia,
  • grejpfruty, jabłka, cytryny,
  • dodatki do potraw: chrzan, kminek, majeranek oraz świeże zioła.

Do produktów przeciwwskazanych w trakcie stosowania Postu Daniela należą:

  • rośliny strączkowe,
  • ziemniaki,
  • produkty zbożowe: pieczywo, makarony, kasze, ryż,
  • mięso,
  • mleko i produkty mleczne,
  • orzechy.

W diecie Daniela niewskazane jest picie kawy, mocnej herbaty oraz napojów alkoholowych.

Zobacz także: Dieta jaglana – skuteczny detoks i odchudzanie. Zasady i przygotowanie do diety. Właściwości kaszy jaglanej

Najważniejsze zasady w Poście Daniela

Jedną z zasad obowiązujących w Poście Daniela jest wybieranie warzyw i owoców z upraw ekologicznych. Posiłki należy komponować z sezonowych produktów. Należy ograniczyć użycie soli. Niedozwolonymi dodatkami do potraw są: majonez, śmietana, jogurty oraz oliwa. Posiłki można przyprawiać wyłącznie świeżymi ziołami. Ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, najlepiej naturalną, niegazowaną wodą mineralną w ilości 2 litrów na dobę. Warzywa można jeść w postaci surowej, gotowanej lub duszonej z zastrzeżeniem krótkiego czasu obróbki termicznej. Dozwolonymi posiłkami są zupy gotowane na wodzie bez dodatku mięsa, tłuszczu oraz produktów węglowodanowych, np. kasz, ryżu czy makaronu. Popularnymi potrawami w diecie Daniela są: warzywne leczo oraz bigos warzywny. Posiłki powinny składać się z surówek i gotowanych warzyw. Wskazane są również pieczone warzywa oraz owoce, np. jabłka.

Post Daniela: jakie przynosi efekty?

Dieta Daniela przyczynia się do redukcji masy ciała oraz detoksykacji organizmu. Pozwala na utratę około 3-4 kilogramów w ciągu tygodnia. Łagodzi objawy przemęczenia oraz przywraca dobry nastrój i samopoczucie. Skutkiem stosowania Postu Daniela jest również obniżenie poziomu cholesterolu, dlatego dietę zaleca się stosować u osób ze zdiagnozowaną hipercholesterolemią. Dieta ta korzystnie wpływa na uregulowanie stężenia glukozy we krwi, dlatego może być praktykowana przez cukrzyków typu 2. Wspomaga leczenie astmy oraz alergii skórnych i pokarmowych, a także skutecznie zwalcza problem zaparć, nerwic oraz nawracających infekcji. Dieta Daniela jest bezpieczna tylko wtedy, gdy stosowana jest zgodnie z zaleceniami i wskazaniami. Przestrzeganie zasad diety pozwala uniknąć niedoborów pokarmowych. W przypadku, gdy Post Daniela stosowany jest zbyt długo, czyli powyżej 40 dni może prowadzić do braku niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, np. wapnia, białka czy witamin z grupy B.

Przykładowy jadłospis w diecie Daniela: co jeść?

I śniadanie: świeży sok z marchwi, surówka z kiszonej kapusty, jabłka i marchewki, gotowane warzywa, np. pietruszka i biała rzodkiewka, owoc: jabłko lub grejpfrut.

Obiad: zupa pomidorowa czysta (bez makaronu, ryżu, mięsa, tłuszczu), kalafior gotowany w ziołach, surówka z dyni, jabłka, czarnej porzeczki i soku z cytryny, sałata zielona z pomidorem i cebulą, owoc, np. arbuz.

Kolacja: sok warzywny (np. z selera, marchwi i papryki), surówka z kabaczka, truskawek i jabłka, leczo warzywne, wieloowocowy gotowany mus, kalarepa jako dodatek surowych warzyw. 

Zobacz film: Jak gryzienie wpływa na trawienie? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 26.11.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kania 28.03.2018r.

Stosowalam 6tyg w 2013 roku na przełomie czerwiec/lipiec .spadlo z wagi 8kilo odeszły migreny. Waga utymywalam się do 2016 do kolejnej ciąży

Kania 28.03.2018r.

Ja

Kate83 20.01.2018r.

Chcialabym skorzystac-czy ktos juz stosowal??

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej