Pomoc przy odchudzaniu – naturalne spalacze tłuszczu

Fot. Emely / Getty Images

Odchudzanie to proces, który wymaga przestrzegania zdrowej diety, czasu i przede wszystkim silnej woli. Chociaż bardzo byśmy chcieli to efekty nie pojawiają się po 2 dniach. Jednak istnieje sposób na naturalne podkręcenie metabolizmu i przyśpieszenie spalania tłuszczu. Można to osiągnąć sięgając po żywność termogeniczną, która przyczynia się do szybszej utraty wagi. 

Termogeniki – naturalne spalacze tłuszczu

Termogeniki to naturalne substancje, których strawienie wymaga zwiększonego wydatku energetycznego, co powoduje zwiększone wydzielanie ciepła przez organizm i nasilenie procesów metabolicznych. Substancje te podkręcają metabolizm ( szacuje się, że trawienie wzrasta nawet o 25%) oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki termogenikom, organizm szybciej sięga po rezerwy tkanki tłuszczowej. Substancje o właściwościach znajdują się w niektórych warzywach, owocach i przyprawach, np. papryczka chili, imbir czy cynamon.

Jak powinno wyglądać zdrowe i rozsądne odchudzanie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak powinno wyglądać zdrowe i rozsądne odchudzanie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Naturalne spalacze tłuszczu - termogeniki

Papryka chili

Za termogeniczne właściwości papryczki chili oraz za jej ostry smak odpowiada kapsaicyna. Chili zwiększa wydzielanie ciepła, przyspiesza przemianę materii nawet o 25% i przyczynia się do szybszego spalania kalorii. Co więcej, papryczka chili zmniejsza apetyt, co jest dodatkowym atutem podczas diety, obniża poziom złego cholesterolu oraz ma właściwości antybakteryjne i antynowotworowe. Papryczkę można dodać do potraw w formie świeżej oraz suszonej.

Imbir

Imbir nie dość, że podnosi temperaturę ciała to pobudza wydzielanie śliny i enzymów trawiennych, działa rozkurczowo i pozytywnie wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi. Imbir, a dokładniej zawarty w nim gingerol, wspomaga spalanie tłuszczu zgromadzonego na brzuchu i narządach wewnętrznych. Imbir łagodzi bóle mięśniowe, dlatego przydatny jest również dla osób, które oprócz stosowania diety są aktywnie fizycznie. Picie imbiru z wodą (można również dodać cytrynę i cynamon) skutecznie zmniejsza apetyt.

Cynamon

Cynamon przyspiesza przemianę materii oraz reguluje poziom insuliny we krwi, co się wiąże z mniejszym przyrostem tkanki tłuszczowej i z mniejszym apetytem. Cynamon pobudza trawienie, jest źródłem błonnika, który wspiera pracę jelit, zapobiega nadkwaśności, działa przeciwbiegunkowo oraz reguluje prace nerek. Ta aromatyczna przyprawa jest również źródłem wapnia, żelaza i magnezu, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Cynamon ze względu na swoje właściwości często jest składnikiem kremów antycellulitowych. Można go dodać do wody, kawy, jogurtu, placuszków owsianych czy deserów.

Więcej o cynamonie dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Cynamon - co o nim wiesz? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kurkuma

Kurkuma to inaczej szafran indyjski. Sama w sobie nie ma wyrazistego smaku, dlatego może być dodatkiem zarówno do deserów jak i dań wytrawnych. Kurkumina (polifenol) korzystnie wpływa na pracę wątroby, gdyż wspiera wydzielanie żółci, która uczestniczy w procesie trawienia tłuszczu. Eliminuje również zaparcia i niestrawność. Co więcej, kurkumina wykazuje właściwości antynowotworowe (niszczy wolne rodniki), antybakteryjne, antywirusowe, czyli pozytywnie wpływa na układ odpornościowy organizmu. Piperyna (pieprz) zwiększa biodostępność kurkuminy dla organizmu.

Czarna kawa

Kofeina zawarta w kawie to naturalny spalacz tłuszczu, co więcej ma działanie pobudzające, dzięki nasileniu aktywności szlaków metabolicznych. Kofeina podnosi ciśnienie krwi, co przekłada się na przyśpieszenie przemiany materii. Wypicie czarnej kawy przed treningiem sprawi, że tkanka tłuszczowa zacznie spalać się szybciej. Kawa poprawia koncentrację i pracę mózgu, jednak należy pić ją z umiarem, gdyż kofeina wypłukuje z organizmu składniki mineralnie, np. magnez. Dodanie do kawy mleka i cukru osłabia jej właściwości pobudzające i spalające.

Zielona herbata

Zielona herbata podobnie jak kawa, zawiera kofeinę (w mniejszej ilości) co nadaje jej właściwości pobudzające. Napar z zielonej herbaty poprawia krążenie, pobudza trawienie, wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, reguluje poziom cukru we krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Zielona herbata dodatkowo zmniejsza łaknienie. Temperatura parzenia zależy od rodzaju herbaty i wynosi od 60-90°C. Istotny jest też czas parzenia tj. od 1-3 minut.

Inne naturalne spalacze tłuszczu

Ocet jabłkowy- nie jest on termogenikiem jednak obecny w nim kwas jabłkowy, powoduje zmniejszone wchłanianie tłuszczu z pożywienia oraz pomaga w likwidacji złogów tłuszczu w organizmie. Ocet jabłkowy wspomaga trawienie, reguluje ciśnienie tętnicze, pobudza wydzielanie soków trawiennych i wspomaga rozszczepianie cząsteczek tłuszczu. Nie należy przesadzać z ilością (1-2 łyżki dziennie), gdyż w nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i może ograniczyć wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, czyli witaminy A, D, E i K. Ocet jabłkowy może być dodatkiem do sałatek lub sosów.

Ryby/owoce morza

A dokładniej kwasy omega 3. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają pracę wątroby poprzez pomoc w pozbyciu się toksyn, dzięki czemu wątroba może sprawniej radzić sobie z trawieniem tłuszczów. Przyśpiesza również ten proces poprzez zwiększenie reakcji na leptynę – hormon, który wytwarza tkankę tłuszczową. Dodatkowo, EDA i DHA (kwasy tłuszczowe) hamują wzrost i mnożenie się komórek tłuszczowych oraz oddziałują na metabolizm glukozy i lipidów.

Opublikowano: 30.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej