Podrabiana żywność. Jak poznać, że jedzenie pochodzi z nielegalnego źródła?

Fot. Oleh Veres / Getty Images

Proceder podrabiania produktów żywieniowych kwitnie. Z nielegalnego źródła pochodzić może nie tylko mięso, ale i inne substancje, które później trafiają na nasze stoły. Co warto wiedzieć o podrabianej żywności? Czy można ją rozpoznać?

Najczęściej podrabiane są produkty, które są bardzo znane. Co do nich zaliczamy? Masło, mozarella, miody - producenci fałszują wiele rzeczy w imię zysku. Jak można sfałszować masło? Wystarczy dodać do niego oleju roślinnego i już mamy podróbkę masła, które powinno składać się tylko z tłuszczu zwierzęcego. 

Proste, prawda? Jak zatem kupować produkty, które mają dobry skład? Przede wszystkim czytać etykiety - jeśli lista składników jest zbyt długa, pełna nazw E z numerami, a zawartość mięsa w mięsie wynosi zaledwie 50 proc. to musimy mieć świadomość, że nie kupujemy dobrego produktu. Mało tego - kupujmy u sprawdzonych źródeł, sprawdzone produkty. Obecność certyfikatu nie oznacza od razu, że produkt jest lepszy jakościowo - jest droższy, a więc producent może go podrobić dla zysku. 

Polecamy: Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?

Dietetycy przestrzegają konsumentów przed kupowaniem produktów gotowych, już przetworzonych. Najzdrowiej wybierać surowe produkty i z nich przygotowywać posiłki, jednak nie kupujmy u dostawców, którzy nie mają dokumentów potwierdzających jakość produktu. Żywnością bardzo łatwo się zatruć, a produkty z tak zwanych bazarków mogą być dla nas wręcz niebezpieczne!

Więcej: Co to są konserwanty? „Lista E” środków konserwujących żywność

Co, jeśli kupiliśmy coś, co nam nie pasuje? Lista firm, które fałszują żywność znajdziemy na stronie Inspekcji Jakości Handlowej. Konsumenci mogą tam zgłaszać swoje wątpliwości dotyczące produktów. W przypadku zatrucia (a także niewłaściwego koloru czy zapachu żywności) możemy się zgłosić do sanepidu.

Więcej na ten temat dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Podróbki wśród produktów żywnościowych - co można sfałszować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jednak to nie fałszowanie czy podrabianie żywności jest największym problemem, a nielegalna jej produkcja. Największe afery żywnościowe pochodzą właśnie z nielegalnej produkcji żywności lub środków żywnościowych. Na takim procederze tracimy jako państwo i  jako konsumenci. 

Warto wiedzieć: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej