Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie zawsze ma łagodny przebieg. Szacuje się, że nawet u 20 proc. zainfekowanych rozwija się pełnoobjawowy COVID-19. Jakie daje objawy i jak leczy się takich pacjentów?  

Badania pokazują, że ogromna większość zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję łagodnie. Pełnoobjawowa postać choroby rozwija się u 10-20 proc. wszystkich zakażonych. W ich przypadku objawy są na tyle dokuczliwe, że wymagają oni leczenia szpitalnego.

Zobacz także:

Koronawirus. Jakie objawy daje pełnoobjawowy COVID-19?

Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą:

  • suchy kaszel;
  • bóle mięśni i stawów;
  • duszności.

To właśnie ten ostatni objaw jest najbardziej niebezpieczny. Wystąpienie duszności powinno skłonić do wezwania pomocy. Zazwyczaj stan chorych pogarsza się w pierwszym tygodniu od wystąpienia objawów. Warto pamiętać, że łagodny COVID-19 może bardzo szybko przejść w postać pełnoobjawową, a ta stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Koronawirus. Jak leczy się pełnoobjawowe COVID-19?

Zaostrzenie objawów choroby jest równoznaczne z bardzo intensywnym namnażaniem się koronawirusa SARS-CoV-2, dlatego też na tym etapie chorym podje się leki przeciwwirusowe, m.in. remdesivir.

To jak na razie jedyny zarejestrowany preparat o potwierdzonym działaniu w warunkach klinicznych oraz in vitro, jeśli chodzi o koronawirusa. Zwykle stosowany jest przez pięć dni, przy czym pierwsza dawka jest nasycająca, czyli podwójna

– mówił w rozmowie z PAP-em prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Alternatywą dla leków może być osocze ozdrowieńców. Warto jednak podkreślić, że nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność takiej terapii, nie jest też zalecana przez towarzystwa naukowe na świecie.

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka wszyscy pacjenci, u których rozwinęła się pełnoobjawowa postać choroby powinni dostawać heparynę drobnocząsteczkową. Jej podawanie chroni przed tworzeniem się zakrzepów, które są największym zagrożeniem dla osób z COVID-19. Dodatkowo chorym należy podawać deksametazon. To syntetyczny glikokortykosteroid, który ma bardzo silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

W fazie wiremicznej (namnażania się wirusa) najlepiej użyć go u tych pacjentów, którzy otrzymują remdesivir, gdyż to zabezpiecza przed nasileniem replikacji wirusa pod wpływem efektu immunosupresyjnego – tłumaczył prof. Flisiak.

Przydatna jest też tlenoterapia. Wymagają jej zwykle chorzy z saturacją poniżej 95 proc. Poza tym potrzebne jest nawodnienie doustne lub dożylne. Czym jest tlenoterapia?

Jeśli pacjent ma niską saturację zaczyna się od tzw. biernej tlenoterapii. Chory ma zakładane tzw. wąsy lub maskę przez które w ciągu minuty przepływają 2 litry tlenu. W sytuacji, gdy saturacja nie utrzymuje się na poziomie 94-99 proc. podkręcamy tlen do 4-5 litrów na minutę. Jeśli przekraczamy 10-12 litrów na minutę wprowadza się tlenoterapię wysokoprzepływowową. Pozwala to zwiększyć przepływ tlenu do nawet 80 litrów na minutę

- tłumaczy lek. Tomasz Karauda - lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi

Koronawirus. Jak leczy się chorych na COVID-19?

Dokładne wytyczne określające, jak postępować z pacjentami chorym na COVID-19 przygotowało Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Dokument nie tylko porządkuje zdobytą do tej pory wiedzę, ale jasno pokazuje, jaką ścieżkę leczenia wybrać. Jest ona zależna przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta. W tzw. pierwszej fazy choroby, czyli takiej gdy objawów nie ma wcale lub są łagodne. Pacjent może pozostać w domu i leczyć się samemu. Jak bezpiecznie przeprowadzić takie samoleczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału: Jak przetrwać COVID-19 w domu? Praktyczne rady lekarza dla pacjentów

W sytuacji, gdy dojdzie do zaostrzenia choroby, pojawiają problemy z oddychaniem niezbędna jest hospitalizacja i zastosowanie tlenoterapii lub podłączenie do respiratora.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu pacjentów z COVID-19:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej