Osteoporoza – choroba, która po cichu niszczy kości. 24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Osteoporoza, czyli rzeszotowienie kości to choroba, która powoli i sukcesywnie niszczy tkankę kostną. Mimo że schorzenie dotyczy głównie kobiet w okresie menopauzy, to szacuje się, że jeden na czterech mężczyzn po 50. roku życia ma problemy z osteoporozą. Wprawdzie medycyna nie potrafi jej jeszcze wyleczyć, to dzięki diecie oraz właściwie dobranej farmakologii można nad nią zapanować i spowolnić jej rozwój. 24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest tendencja do złamań, spowodowana zmniejszeniem gęstości kości i jakości tkanki kostnej. Co gorsza, początkowo uszkodzenia są tak niewielkie, że chorzy nie odczuwają żadnych przykrych dolegliwości. Dopiero, kiedy dojdzie do osteoporotycznego złamania kości, czyli złamania, które powstało w wyniku upadku z wysokości własnej lub urazu, który u zdrowej osoby nie spowodowałby żadnych konsekwencji. Potwierdza się osteoporozę.

Zobacz film: Kto częściej choruje na osteoporozę? Źródło: 36,6.

Pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego powinno być pojawienie się wad postawy, zwłaszcza pogłębienie kifozy i pojawienie się „garba”. Wizytę u lekarza powinny także sprowokować zaburzenia – które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny – w obrębie układu pokarmowego, oddechowego oraz krążenia. Niestety, ogromna większość chorych zgłasza się do lekarza wtedy, gdy dojdzie do złamania kości.

Aby potwierdzić osteoporozę konieczne jest wykonanie badania densytometrycznego, czyli badania gęstości kości.

Zobacz także: Badanie gęstości kości - na czym polega i jak interpretować wyniki?

Osteoporoza – skąd się bierze?

Osteoporozę dzieli się na pierwotną (bez konkretnej przyczyny) i wtórną. Tę pierwszą powodują takie czynniki, jak:

  • wiek – ryzyko wystąpienia osteoporozy rośnie w okresie przekwitania,
  • płeć – osteoporoza dotyczy kobiet czterokrotnie częściej niż mężczyzn,
  • czynniki genetyczne i uwarunkowania rodzinne – prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy jest zwiększone, jeśli choroba występowała wcześniej w rodzinie.

Zobacz film: Jak wygląda badanie densytometryczne? Źródło: 36,6.

Druga postać choroby zazwyczaj pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, także tej, która pojawiła się wyjątkowo wcześnie. Ale nie tylko. W grupie ryzyka znajdują się także te osoby, które:

  • unikają ruchu
  • maja drobną budowę

Rozwojowi osteoporozy sprzyjają także:

  • zaburzenia hormonalne spowodowane nadczynnością przytarczyc, nadczynnością kory nadnerczy, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, jadłowstrętem psychicznym,
  • problemy z układem pokarmowy, np. zaburzenia trawienia, resekcja żołądka i jelit, zespoły złego wchłaniania,
  • zaburzenia czynności nerek, dializy,
  • choroby tkanki łącznej,

Zobacz film: Jak wyglądają kości zniszczone przez osteoporozę? Źródło: 36,6.

Leczenie osteoporozy

Całkowite wyleczenie osteoporozy jest niemożliwe. U osób cierpiących na to schorzenie najważniejsze jest zapobieganie upadkom mogącym powodować złamania, dlatego pacjenci często zmuszeni są poruszać się o lasce lub z pomocą balkonika. Jeśli dojdzie do złamania wprowadza się farmakologię. Chorym przepisuje się leki obniżające ryzyko złamań. Należą do nich m.in. bisfosfoniany – leki zmniejszające tempo utraty tkanki kostnej (hamujące resorpcję tkanki kostnej). Chorym podaje się też teryparatyd. Jest to preparat parathormonu – hormonu regulującego gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Bardzo ważnym elementem leczenia osteoporozy jest dieta, w której nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń i witaminę D, która jest wytwarzana w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego. Należy zadbać o odpowiednie nasłonecznienie skóry. Wapń pozyskiwany z diety pokrywa około 50 proc. dziennego zapotrzebowania, więc powinno się rozważyć jego dodatkową suplementacje. Doskonałym źródłem wapnia są mleko i jego przetwory. Poza tym wiele produktów codziennego spożycia jest wzbogacone w ten pierwiastek, np. nasiona roślin strączkowych, orzechy, kapusta włoska.

Więcej informacji o osteoporozie znajdziesz tutaj:

Osteoporoza - przyczyny, badania diagnostyczne, możliwe metody leczenia i wpływ diety na postęp choroby

Czy osteoporozę można leczyć? Po czym rozpoznać to schorzenie?

Densytometria - na czym polega? Przebieg i interpretacja wyników

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 18.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej