Opieńka – co to za grzyb? Jakie ma wartości odżywcze i jak go podawać?

Getty Images/ Svetlana Sarapultseva

Opieńka, nazywana też opieńką miodową to jadalny grzyb, którego można spotkać także w Polsce. Jak wygląda grzyb? Jakie wartości odżywcze posiada grzyb? Jak go podawać? 

Opieńka to grzyb, który został sklasyfikowany dopiero w latach 70-tych. Grzyb tak naprawdę uznawany jest pasożyta, gdyż żeruje na drzewach. Wywołuje u nich chorobę nazywaną opieńkowa zgnilizną korzeni, która ostatecznie prowadzi do obumarcia rośliny. Na szczęście grzyb jest niebezpieczny tylko dla roślin i ludzie mogą jeść opieńka bez obaw o własne zdrowie. Warto jednak zaznaczyć, że do celów spożywczych wykorzystuje się jedynie kapelusz grzyba, który smakiem przypomina ser camembert.

Grzyb nie cieszy się dużą popularnością wśród grzybiarzy. Ci mniej doświadczeni mylą go z maślanką wiązkową, która choć nie jest trująca, zjedzona może wywołać problemy z układem pokarmowym.

Zjedzenie surowej opieńki może wywołać wzdęcia, bóle brzucha oraz wymioty.

Opieńka – jak wygląda?

Występują dwa rodzaje opieńki jadalnej – ciemna i bezpierścieniowa. Opieńka ciemna ma czerwonobrązowym lub cielistym kapelusz. Jego średnica może wynosić nawet 8 centymetrów. Młode grzyby są delikatnie wypukłe, starsze robią się zdecydowanie bardziej wklęsłe. Najbardziej charakterystyczną cechą kapelusza są specyficzne łuski, które pokrywają praktycznie cały kapelusz. Trzon grzyba osiąga od 4 do 12 cm, a jego średnica wynosi zazwyczaj 2 cm. Opieńka ciemna porasta głównie w lasach iglastych (świerkowym lub jodłowym) i można spotkać niemal w całej Europie. Najlepiej nadaje się do marynowania lub smażenia.

Opieńka bezpierścieniowa ma rdzawobrązowy lub żółtokarmelowy kapelusz i delikatnie podwinięty. Średnica kapelusza waha się w przedziale od 2 do 10 cm. Trzon grzyba jest cienki i wysoki (może mierzyć nawet 15 centymetrów). Opieńka bezpierścieniowa rośnie przede wszystkim w lasach bukowych i – w porównaniu z innymi gatunkami grzybów – spotykana jest stosunkowo rzadko.

Opieńka – wartości odżywcze

Grzyby zawierają przede wszystkim białko oraz witaminy z grupy B. najwięcej mają witaminy B1 i B2, które poza korzystnym wpływem na wygląd skóry, włosów czy paznokci wspomagają działanie układu nerwowego i łagodzą skutki stresu.

Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Opieńka zawiera także trochę fosforu, wapnia oraz sodu. Niektóre badania sugerują, że grzyb może mieć korzystny wpływ na czynność serca i ukrwienie kończyn i mózgu.

Opieńki zawierają 15 różnych aminokwasów, błonnik pokarmowy oraz beta-glukan. Ten ostatni składnik poprawia trawienie, obniża poziom cukru we krwi chroni przed rozwojem cukrzycy typu 2. 

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o grzybach

Zobacz film: Grzyby dary lasu. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Opieńka – jak ją podawać?

W przypadku opieńki obróbka termiczna ma kluczowe znaczenie. Jeśli proces ten zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, szkodliwe substancje mogą pozostać w grzybie i wywołać szereg dolegliwości. W pierwszej kolejności zebrane grzyby trzeba bardzo dokładnie umyć i odkroić trzony, których się nie je. Umyte kapelusze zaleca się gotować przez co najmniej 5 minut, nie można wdychać ich oparów, gdyż może to wywołać bóle głowy. Po obgotowaniu opieńki nadają się do dalszej obróbki - np. smażenia lub marynowania.

W polskiej kuchni opieńki najczęściej dodawane są sosów lub zup. Można go także marynować, suszyć czy dodawać do sałatek. Doskonale komponują się też z potrawami mięsnymi. 

Przepis na duszone opieńki

  • 0,5 - 1kg opieniek
  • 2 cebule
  • listek laurowy
  • ziele angielskie
  • świeży mielony pieprz
  • olej do smażenia
  • sól

Grzyby należy przebrać, oczyścić i umyć. Podzielić na mniejsze części, jeżeli mamy duże grzyby. Umyte grzyby wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy przez 30 - 60 min. Grzyby podczas gotowania zmienią kolor i jest to zupełnie normalne. Ugotowane opieńki należy odcedzić. Cebulę obrać, pokroić w piórka, dodać przyprawy i dusić do miękkości. Na koniec dodać opieńki i dusić jeszcze ok 15 min. Grzyby duszone doprawić solą i pieprzem.

Przepis pochodzi ze strony przyślijprzepis.pl

Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 16.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

rycerz125 21.08.2020r.

To na zdjęciu to chyba łuskwiak nastroszony a nie opieńka.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej