Od kwietnia słodkie napoje będą droższe. Czy wyższe cenny skłonią nas do zmiany nawyków?

Fot: nevodka / gettyimages.com

Podatek od cukru nakłada na producentów słodkich napojów dodatkową opłatę za dodanie do produktu cukru lub słodzika. Czy nowe przepisy, a tym samym wyższe cenny słodkich napojów sprawią, że Polacy zmienią swoje nawyki żywieniowe?

Przepisy nakładające na producentów dodatkową opłatę za dodanie do napoju cukru lub słodzika zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia. Rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku zakłada, że producent słodkiego napoju będzie musiał zapłacić 50 groszy za każdy litr produktu, który będzie zawierał cukier lub słodziki. W przypadku napojów z tauryną, kofeiną lub guaraną dopłata będzie wynosiła 10 gr. Jeśli stężenie cukru w danym napoju przekroczy 5 gramów na 100 mililitrów, producent za każdy dodatkowy gram będzie musiał zapłacić 5 gr.

Dodatkowy podatek od niektórych artykułów nie jest niczym nowym. Od lat nałożony jest on na papierosy czy alkohol. Nałożenie go na cukier to bardzo dobre posunięcie - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

Czemu mają służyć te zmiany?

Ministerstwo chce w ten sposób przekonać Polaków do zmiany nawyków żywieniowych i ograniczenia ilości spożywanego cukru. Z danych GUS-u za 2018 rok wynika, że przeciętny Polak - w ciągu roku - zjada ponad 50 kilogramów cukru. Taka ilość słodyczy nie jest obojętna dla zdrowia.

Nadmiar cukru w codziennej diecie prowadzi do otyłości, z którą od pewnego czasu mamy ogromny problem. Już dziś Polacy (zarówno dorośli, jak i dzieci) znajdują w czołówce najszybciej tyjących narodów. Trzeba sobie zdawać sprawę, że cukier przyczynia się także do rozwoju cukrzycy. Choroba diagnozowana jest coraz częściej i u coraz młodszych osób. statystyki pokazują, że cukrzycą zmaga się ponad 2 mln osób, a prawie pół miliona nie ma pojęcia, że choruje.

Badania pokazują, że nadmierne spożycie cukru przyczynia się także do rozwoju niektórych nowotworów.

Czy słodkie napoje mogą uzależniać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: /Czy napoje gazowane uzależniają? Źródło: Wiem co jem

Wyższa cenna = rezygnacja ze słodkiego

Nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 kwietnia 2020 roku sprawią, że producenci dodatkowym podatkiem obciążą przede wszystkim konsumentów. W praktyce będzie oznaczać tylko tyle, że za słodkie napoje trzeba będzie zapłacić więcej. Czy wyższa cenna sprawi, że będziemy sięgać po nie rzadziej?

W opinii dietetyczki, jeśli ktoś będzie chciał kupić słodki napój czy słodycze i tak to zrobi. Na szczęście będzie też grupa osób, która zrezygnuje z zakupu, bo uzna, że nowa cena to zdecydowanie za dużo. Ale samo wprowadzenie podatku nie rozwiązuje problemu, bo zmiany przepisów powinny działać w obie strony.

Wraz ze wzrostem podatków za słodkie napoje w dół powinny pójść podatki i ceny zdrowych produktów, np. warzyw, owoców, czy orzechów. Cena powinna być taka, aby po prostu opłacało się kupować te produktu. Dzisiaj, niestety są one bardzo drogie, i jak pokazują badania im wyższy status materialny tym większa świadomość i lepszy sposób odżywiania. Tak nie powinno być. Na zakup zdrowych produktów powinno być stać każdego - mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

Data aktualizacji: 22.01.2020,
Opublikowano: 22.01.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

agnieszkasokolowska 15.02.2020r.

Co za bzdury!? Podatek do wody mineralnej tez rok temu został wprowadzony... i to niby mialo zachecic polakow do picia wiecej wody????oczywiscie,ze nie. Macie te 500 plus , daja wam a pozniej dwukrotnie zabieraja. To znaczy - 500 zl nie ma swojej wartosci przy takiej inflancji cen. Masakra... kolejni grabarze rzadza Polska...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej