Neuropatia cukrzycowa – objawy, leczenie i diagnostyka

spukkato/getty images

Objawy neuropatii cukrzycowej zależą od tego, które nerwy zostały objęte procesem patologicznym. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na zaburzenia czucia, kurcze mięśni, a także drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach. Objawy neuropatii cukrzycowej są spowodowane nieprawidłowo prowadzoną cukrzycą.

Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy. W wyniku stale podwyższonego stężenia glukozy we krwi dochodzi do stopniowego uszkodzenia włókien nerwowych nerwów obwodowych, odpowiedzialnych za przekazywanie informacji ruchowych i czuciowych z komórek ciała do mózgu i odwrotnie. Wyróżnia się neuropatię ruchową, czuciową i autonomiczną. Schorzenie to określa się także mianem polineuropatii, ponieważ najczęściej uszkodzeniu ulega kilka nerwów jednocześnie. Aby nie wystąpiły objawy neuropatii cukrzycowej, konieczne jest leczenie cukrzycy, utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy i cholesterolu oraz zaprzestanie palenia tytoniu.

Jakie są objawy neuropatii cukrzycowej?

Objawy neuropatii cukrzycowej zależą od tego, które nerwy zostały objęte procesem patologicznym. Przez wiele lat choroba może przebiegać bez żadnych dolegliwości, a jej wczesne wykrycie jest możliwe tylko dzięki specjalistycznym badaniom włókien nerwowych. Jest to ważne, ponieważ neuropatia cukrzycowa prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Jeżeli doszło do uszkodzenia nerwów czuciowych, objawy neuropatii cukrzycowej to zaburzenia czucia dotyku, bólu, temperatury i wibracji. Pojawia się nieprzyjemne drętwienie, mrowienie oraz kłucie w dłoniach i stopach (tzw. mrowienie rękawiczkowe lub skarpetkowe). Dochodzi także do napadów silnego, palącego bólu w kończynach górnych i dolnych.

W przypadku zajęcia nerwów ruchowych pojawiają się takie objawy neuropatii cukrzycowej, jak:

  • osłabienie siły mięśni,
  • drżenie i bolesne kurcze mięśni,
  •  zniesienie odruchów ścięgnistych,
  • zniekształcenia stóp,
  • zanik mięśni,
  • problemy z poruszaniem się.

W przypadku polineuropatii jednocześnie występują objawy uszkodzenia nerwów czuciowych i ruchowych. Najbardziej niebezpieczne są zaburzenia czucia, ponieważ pacjent bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że doszło do skaleczenia. W konsekwencji rana zostaje zakażona i trudno się goi.

Objawy neuropatii cukrzycowej autonomicznej

W przebiegu neuropatii cukrzycowej może dojść także do uszkodzenia nerwów autonomicznych, co wiąże się z zaburzeniami dotyczącymi funkcjonowania całego organizmu, a w szczególności naczyń krwionośnych, układów: krążenia, pokarmowego i moczowo-płciowego.

Objawy neuropatii cukrzycowej ze strony układu sercowo-naczyniowego to zmniejszenie tolerancji wysiłku, szybsza męczliwość, przyspieszenie akcji serca, omdlenia i zawroty głowy. Dla osób chorych na cukrzycę charakterystyczny jest brak odczuwania bólu w klatce piersiowej podczas zawału serca.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to problemy z trawieniem pokarmu, nudności, wzdęcia, zaparcia lub biegunki oraz zaburzenia połykania. Jeżeli chodzi natomiast o układ moczowo-płciowy, może pojawić się:

  •  nietrzymanie moczu,
  • brak uczucia wypełnionego pęcherza,
  • zaburzenia w trakcie oddawania moczu,
  •  nawracające infekcje,
  • suchość pochwy,
  • zaburzenia erekcji,
  • utrata libido.

Objawy neuropatii cukrzycowej przy uszkodzeniu nerwów autonomicznych to nieodczuwanie spadku stężenia glukozy we krwi, zaburzenia snu oraz wydzielania potu i związany z tym świąd skóry, utrata owłosienia, zmiany skórne.

Diagnostyka i leczenie neuropatii cukrzycowej

Neuropatię cukrzycową można zdiagnozować na podstawie badania lekarskiego. Zalecane jest jednak potwierdzenie jej dodatkowymi testami. Lekarz ocenia funkcje czuciowe, ruchowe i autonomiczne. Często zdarza się tak, że pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości, jednak badania wykazują nieprawidłowości.

W leczeniu neuropatii cukrzycowej działania skupiają się na przyczynach i objawach zaburzenia. Ważna jest przede wszystkim terapia cukrzycy – dobranie odpowiedniej dawki insuliny i wyrównanie poziomu glikemii. Pacjent powinien przestrzegać także odpowiedniej diety, zrezygnować z palenia tytoniu i rozpocząć codzienną aktywność fizyczną.

Łagodzenie objawów neuropatii cukrzycowej to przede wszystkim terapia bólu. W zależności od jego nasilenia pacjentom podaje się środki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne lub przeciwdrgawkowe. Szczególne znaczenie mają także zabiegi fizjoterapeutyczne i akupunktura. W przypadku neuropatii autonomicznej stosuje się różnego rodzaju metody zmniejszające objawy ze strony konkretnego układu. Leczenie jest trudne i musi zostać dobrane indywidualnie do każdego chorego.

Jak zapobiegać objawom neuropatii cukrzycowej?

W zapobieganiu neuropatii cukrzycowej znaczącą rolę odgrywa właściwe leczenie cukrzycy. Chorzy powinni stosować się do zaleceń lekarza, kontrolować stężenie glukozy, podawać odpowiednie dawki insuliny oraz zgłaszać się na wizyty i badania kontrolne. Zalecane jest także prowadzenie zdrowego stylu życia.

Zobacz film: Cukrzyca

źródło:x-news

Bibliografia:

  1. S. Szczyrba i wsp., Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 5, s. 339–355.


Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 28.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej