Fot: kadr z Co nas truje, odcinek sezon 2, odcinek 3
Po napoje energetyczne sięgają nie tylko dorośli, którzy w ten sposób chcą się pobudzić i dodać sobie energii do działania. Ze względu na łatwą dostępność coraz częściej sięgają po nie także dzieci. A to może mieć katastrofalne konsekwencje dla ich zdrowia.
W świetle polskiego prawa napoje energetyczne są bardzo łatwo dostępne i może je kupić każdy, nawet dziecko. Ale w wielu krajach na świecie nie jest to już takie proste. Od pewnego czasu w Wielkiej Brytanii energetyki może kupić osoba, która ma co najmniej 16 lat. Na Litwie dostępne są dopiero od 18 roku życia. Zaś we Włoszech i we Francji, aby napój w ogóle mógł trafić na rynek musi otrzymać zgodę Ministerstwa Zdrowia.
O zmianę przepisów zabiegano także w Polsce. Co z tego wyszło? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Zobacz film: Czy napoje energetyczne powinny być powszechnie dostępne? Źródło: Co nas truje?
Co się dzieje, kiedy dziecko pije energetyki?
Tego rodzaju napoje zawierają przede wszystkim bardzo dużo cukru i kofeiny. Za ich sprawą dzieci są nadpobudliwe i mają duże problemy ze skupieniem i skoncentrowaniem się na wykonywanym zadaniu. Ale to nie koniec skutków ubocznych. Dzieci, które po nie sięgają bardzo często zmagają się z bezsennością i częściej są otyłe. Ze względu na wysoką kaloryczność napoju podnosi się prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2.
Specjaliści alarmują, że takich dzieci jest coraz więcej. Co jeszcze może się stać, gdy dziecko pije napoje energetyczne? Dowiesz się tego z filmu
Zobacz film: Konsekwencje picia napojów energetycznych przez dzieci. Źródło: Co nas truje?
Energetyki nie są obojętne dla zdrowia
Każdy rodzić, który godzi się na to, że jego dziecko pije napoje energetyczne musi sobie zdawać sprawę, że skazuje swoje dziecko na problemy ze zdrowiem w dorosłym życiu. Zawarte w tego rodzaju napojach substancje odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Prowadzą do uszkodzenia wątroby oraz tworzenia się nadżerek na ścianach przełyku czy żołądka, które nieleczone mogą z czasem zmienić się w nowotwór.
Jakie jeszcze mogą być konsekwencje picia napojów energetycznych? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Zobacz film: Do czego może doprowadzić picie napojów energetycznych? Źródło: Co nas truje?
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 05.10.2018 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.