Sposobów na ozdabianie pisanek jest bardzo wiele. Można wyrzynać na nich wzroki, obkleić cekinami lub pomalować. Jeśli zdecydujecie się na ten ostatni wariant, to zamiast farb, warto sięgnąć po naturalne barwniki, które sprawią, że pisanki będą miały niepowtarzalną barwę. Po co sięgnąć? Najlepiej po warzywa, owoce, przyprawy czy zioła.
Jak naturalnie zabarwić wielkanocne jajko?
Jednym z najprostszych sposobów na nadanie jajom pięknej barwy jest ugotowanie ich razem łupinkami od cebuli. Dzięki temu jajka nabiorą intensywnego czerwonego koloru, warto pamiętać, że im dłużej jajka będą gotowane tym ciemniejsza będzie ich skorupka. Taki kolor skorupki można uzyskać gotując jaja z kwiatami hibiskusa, burakami lub żurawiną.
Skorupka jajka zabarwi się na brązowo jeśli namoczymy jej w herbacie lub w mocnej, parzonej kawie. Fioletowe pisanki można uzyskać dzięki jagodom, owocom czarnego bzu, borówkom amerykańskim, czerwonej kapusta.
Na żółto jajko zabarwi kurkuma, rumianek, żółta cebula, curry. Pomarańczowy odcień nada pisankom gotowanie z dodatkiem dyni lub marchewki. Aby zrobić zielone pisanki, wystarczy gotować je ze szpinakiem, pokrzywą, szczypiorkiem, trawią lub korą brzozy. Czarną pisankę uzyskany dzięki szyszce olchy.
Jak wybrać jajko na pisankę ?
Na pisanki najlepiej nadają się jajka o jasnych skorupkach, dzięki temu kolor będzie bardziej intensywny. Przy samodzielnym barwieniu jajek trzeba pamiętać o tym, że uzyskanie jednolitego zabarwienia na całym jajku może być trudne. Niektóre jajka mogą mieć plamki lub inne odcienie mimo że gotowały się np. z łupinami od cebuli tyle samo. To całkowicie naturalne. Dzięki tym niedoskonałością domowe pisanki są naprawdę wyjątkowe.
Zobacz film i dowiedz się w jakiej postaci jajko jest najzdrowsze:
Dlaczego warto jeść jajka?
Jajka zawierają pełnowartościowe białko. Dwa jajka pokrywają około 41 proc. dziennego zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne, czyli tych, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytworzyć i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Białko jajka składa się głównie z wody i aminokwasów. Żółtko natomiast zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach tj. A, D, E, K, a także trochę witamin z grupy B. Niestety jest dość kaloryczne. Pięć jajek ma ok. 320 kcal.