Mleko skondensowane nazywane także zagęszczonym wytwarzane jest w mleczarni z mleka, które dostarczane jest do tego rodzaju zakładów. Mimo że nie jest szczególnie popularnym produktem, to nie brakuje osób, które chętnie dodają mleko skondensowane do kawy, deserów czy zup.
Mleko skondensowane – jak powstaje?
W pierwszej kolejności mleko jest badane. Sprawdza się czy nie ma w nim drobnoustrojów, antybiotyków, czy innych substancji czy patogenów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Następnie mleko schładzane jest do temperatury 4 stopni Celsjusza. Kolejny etap to tzw. normalizacja. Polega ona na odwirowaniu śmietany, co pozwala uzyskać mleko o odpowiedniej konsystencji i zawartości tłuszczu. Później mleko jest pasteryzowane, czyli poddane działaniu wysokiej temperatury (ok. 75 stopni Celsjusza), w której giną wszystkie groźne dla zdrowia patogeny. Następnie mleko jest schłodzone. Dodaj się do niego syrop z 70-80 proc. zawartością sacharozy (cukier dodaje się tylko do tego mleka, które jest dodatkowo dosładzane). Kolejny etap to zagęszczanie, czyli odparowywanie wody. Zagęszczone mleko poddawane jest następnie sterylizacji. Proces ten polega na podgrzaniu płynu do temperatury 140 stopni Celsjusza, aby pozbyć się ewentualnych patogenów, które jeszcze mogą znajdować się w mleku. Tak przygotowane mleko jest pakowane.
Mleko skondensowane – co ma w składzie?
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje mleka skondensowanego. Różnią się one między sobą przede wszystkim zawartością cukru. Mleko skondensowane niedosładzane niewiele różni się składem i zawartością substancji odżywczych od zwykłego mleka. Znajdziemy w nim wapń, witaminę B12, potas oraz fosfor (pierwiastek wzmacnia kości oraz zęby). Mleko skondensowane dosładzane niemal w połowie składa się z cukru, tym samym jest bardziej kaloryczne niż zwykłe mleko.
Mleko skondensowane – czy jest zdrowe?
Mleko to produkt spożywczy, który tyle samo zwolenników, co przeciwników. W przypadku mleka skondensowanego sprawa jest bardziej jednoznaczna. Produkt, zwłaszcza ten dosładzany, niemal w połowie składa się z cukru. Tym samym mleko skondensowane ma sporo kalorii (ok. 320 kcal w 100 gramach), a niewiele substancji odżywczych.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że nadmiar cukru w codziennej diecie nie jest obojętny dla zdrowia. Cukier sprzyja nie tylko otyłości, ale może przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów. Badania pokazują, że nadmiar cukru w codziennej diecie może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie, a także problemów z układem krążenia.
Dietetycy podkreślają, że mleko skondensowane trzeba traktować na równi ze słodyczami, dlatego nie powinni go używać osoby z insulinoopornością, chorzy na cukrzycę, może być także groźne dla pacjentów z zespołem jelita drażliwego oraz z nietolerancją laktozy. Mimo że mleko skondensowane ma podobny skład co klasyczne mleko to nie można postawić ich na równi. Klasyczne mleko dużo lepszym źródłem wapnia oraz witamin. Jeśli decydujemy się na użycie mleka skondensowanego, jako dodatek do kawy czy ciasta, najlepiej i najbezpieczniej wybierać to, które nie zostało dosłodzone.
Dlaczego warto pic mleko? Dowiesz się tego z filmu:
Mleko skondensowane – do czego można je j dodawać i jak przechowywać?
Mleko skondensowane można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Mleko bez dodatku cukrów świetnie sprawdzi się jako zagęstnik do zup i sosów. Jego słodsza wersja doskonale nadaje się do wypieków. Na jego bazie można przygotować kremy, masy kajmakowe, a także lody. Można je także dodać do kawy.
Mleko skondensowane najlepiej przechowywać w miejscu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 7-18 stopni Celsjusza. Produkt jest dużo trwalszy niż zwykłe mleko i trwałość zachowuje od 4-9 miesięcy. Warto zaznaczyć, że mleko, które stoi stosunkowo długo będzie gęściejsze.
Mleko skondensowane – jak przygotować je w domu?
Mleko skondensowane można przygotować samemu w domu. Do jego przygotowania potrzebne jest 800 ml mleka 3,2 proc., 300 g cukru oraz 400 g masła. Mleko należy wlać do naczynia z grubym dnem. Dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu. Kiedy mleko się zagotuje zmniejszamy jeszcze ogień i gotujemy przez 50 minut często mieszają, tak aby mleko nie przywarło. Następnie dodaje się masło i całość gotuje jeszcze przez 10-15 minut, ciągle mieszając, aż mleko nabierze żółto-brązowej barwy. Im dłużej mleko będzie gotowe tym będzie gęściejsze, a jego kolor ciemniejszy. Gotowe mleko należy przelać do słoika. Kiedy ostygnie trzeba wstawić je do lodówki. Świeżość zachowa przez kilka tygodni.