Kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

Avalon_Studio / getty images

Co roku wiosną powraca temat kleszczy. Sezon na te pajęczaki zaczyna się w maju i trwa aż do końca listopada. Problem kleszczy nie dotyczy tylko osób wybierających się na długie wycieczki po lasach, ale także spacerujących po parkach miejskich i mieszkańców osiedli. Sprawdź jak się przed nimi chronić. 

Kleszcze – niebezpieczne pajęczaki  

Kleszcze sklasyfikowane są jako pajęczaki z podgromady roztoczy. Dorosły kleszcz, tak jak pająk posiada 8 odnóży. Kleszcze do życia potrzebują krwi, a na ciele swoich żywicieli potrafią utrzymać się nawet 15 dni. Ślina kleszcza zawiera środek znieczulający, dlatego często nie czujemy momentu, w którym się w nas wkuwa. 

Czytaj także:  Kleszczy i komarów coraz więcej dzięki ociepleniu klimatu. Insekty mogą roznosić niebezpieczne choroby

Które miejsca na naszym ciele kleszcze lubią najbardziej?

Kleszcze mogą zaatakować w zasadzie każde miejsce na naszym ciele,. Szczególnie jednak narażone są miękkie, cienkie i dobrze ukrwione obszary naszej skóry. Dlatego kleszcze tak chętnie wybierają takie okolice, jak pachwiny, pośladki, pachy i wnętrza ramion.  W przypadku dzieci wkłucia częściej występują  w obszarze głowy i szyi. 

Czytaj także:  Kleszcz u dziecka – zapobieganie i usuwanie. Jakie objawy mogą się pojawić?

Pamiętaj, żeby po każdym spędzeniu czasu na łonie natury dokładnie obejrzeć swoje ciało!

Czytaj także: Inwazja kleszczy w Polsce. Czy telefony komórkowe mogą je do nas przyciągać?

Jak zabezpieczyć się przed ukłuciem kleszcza?

Ministerstwo Zdrowia podpowiada, na co należy zwrócić  szczególną uwagę: 

  • odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
  • odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
  • unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta;
  • obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta;
  • stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
  • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Czytaj także: Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę. Najwięcej chorych jest w Małopolsce

Jak pozbyć się kleszcza ?

Im szybciej pozbędziemy się pasożyta z naszego ciała tym większa szansa, że nie zostaniemy zakażeni. Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć pęsety. Delikatnie chwytamy nią kleszcza przy samej skórze i obrotowym, zdecydowanym ruchem go wyciągamy. Następnie musimy bardzo dokładnie zdezynfekować miejsce wkłucia. Przez okres 30 dni obserwujemy rejon skóry, z którego usunęliśmy kleszcza. Wystąpienie rumienia jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Warto też zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie - osłabienie, bóle mięśni, sennośćczy gorączka -  to  objawy, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą:

Permetryna - skuteczna ochrona przed kleszczami?

Permetyna  to związek chemiczny stosowany w rolnictwie do ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami. Należy do substancji silnie trujących dla owadów i bardzo toksycznych dla kotów. Pozyskiwana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy. 

Czytaj także: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

Z badań wynika, że po kontakcie z odzieżą spryskaną permetyną kleszcze nie są wstanie się wkłuć w naszą skórę lub od razu zdychają. Substancje tą możemy stosować nie tylko do impregnacji odzieży, ale także śpiworów, namiotów, czy obuwia.  Moskitiery impregnowane permetryną chronią przed rozprzestrzenianiem się malarii w krajach tropikalnych.

Czytaj także: GIS ostrzega przed kleszczami. Pajęczaki już atakują!

 Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować stosując permetynę?

Rozpylając aerozol z permetyną powinniśmy zastosować odzież ochronną, gumowe rękawice i maseczkę, Nigdy też nie powinniśmy stosować jej bezpośrednio na skórę ani na zwierzęta. Substancja ta nie powinna być także używana przez kobiety w ciąży

Czytaj także: Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?

Czy warto zbadać usuniętego z ciała kleszcza?

W Internecie można znaleźć wiele laboratoriów, które świadczą usługi badania kleszczy. W większości mają one na celu sprawdzenie, czy w DNA kleszcza znajdują się bakterie Borrelii ,odpowiedzialne za boreliozę. Eksperci jednak nie są zgodni, co do przydatności tej metody. Badanie nie jest zbyt czułe i dlatego ciężko uznać je za wiarygodne. Inną kwestią jest fakt, że wykrycie boreliozy u kleszcza nie równa się z zakażaniem nią przez człowieka. 

Źródło: 

  1. Sezon na kleszcze trwa. Wszystko, co trzeba wiedzieć, by nam nie zaszkodziły, Serwis Zdrowie
  2. Co należy wiedzieć o kleszczach?, Gov.pl
Data aktualizacji: 25.06.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej