Kalkulator CPM - jak obliczyć całkowitą przemianę materii?

Getty Images

Czym jest kalkulator CPM? Chodzi o całkowitą przemianę materii. Wskaźnik ten pokazuje, jaką energię potrzebujemy do całodobowej aktywności, przy uwzględnieniu stylu życia, stanu zdrowia, wieku czy płci. Jak go wyliczyć prawidłowo? Sprawdź!

CPM – co to jest

CPM to wskaźnik, który pozwala obliczyć całkowitą przemianę materii. Pisząc inaczej – pokazuje nam on, ile energii potrzebujemy w ciągu dnia do prawidłowego funkcjonowania. Aby go wyliczyć, trzeba uwzględnić takie kwestie jak płeć, wiek, wzrost, wagę, stan zdrowia czy aktywność fizyczną, podejmowaną w ciągu dnia.

Przeczytaj też: Jak skutecznie przyspieszyć procesy przemiany materii? Produkty pobudzające metabolizm

CPM – jak wyliczyć?

W jaki sposób można wyliczyć CPM? Do oszacowania tego wskaźnika niezbędna okaże się znajomość PPM i PPPM. Co oznacza ten skrót? Chodzi o podstawową przemianę materii, która określa minimalną ilość energii, niezbędną do podtrzymania życiowych funkcji oraz ponadpodstawową przemianę materii, określającą energię potrzebną do wykonywania różnego rodzaju aktywności fizycznej czy pracy zawodowej .

Jak wyliczyć podstawową przemianę materii? W tym przypadku możesz posłużyć się internetowymi kalkulatorami – w sieci znajdziesz ich wiele. Wystarczy, że wpiszesz swoją płeć, wiek, wagę i wzrost, a kalkulator poda ci wartość PPM w kaloriach.

Przeczytaj też: Produkty, które przyspieszają przemianę materii

Znasz już wszystkie wartości? Świetnie, wystarczy teraz, że dodasz do siebie PPM i PPPM, a otrzymasz CPM. Jeśli nie znasz PPPM, możesz również po wyliczeniu PPM pomnożyć dany wynik przez współczynnik aktywności fizycznej. Zazwyczaj wyróżnia się 5 możliwości. Wynik, który otrzymasz będzie wartością CPM.

  • 1,2 – osoba leżącą
  • 1,25 – osoba, prowadząca siedzący tryb życia
  • 1,5 – osoba, która stawia na niska aktywność fizyczną
  • 1,75 – osoba, która prowadzi aktywny tryb życia
  • 2,0 – sportowiec

Dodajmy, że i w tym przypadku możesz skorzystać z pomocy internetowego kalkulatora. Tym razem jednak poza wiekiem, płcią, wagą i wzrostem trzeba będzie podać także stopień aktywności fizycznej.

Przeczytaj też: Zioła na układ pokarmowy wspomagające trawienie, przemianę materii i łagodzące wzdęcia

Przemiana materii – czym jest?

A czym właściwie jest przemiana materii? Chodzi o metabolizm, czyli wszelkie reakcje biochemiczne zachodzące w komórkach – pobieranie pożywienia, przekształcanie go w energie i wydalanie produktów ubocznych.

Szybkość metabolizmu zależy od wielu czynników, w tym między innymi wieku, genów czy płci. Czy można go przyspieszyć? Pewnie, że tak. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniej diety czy pijąc wodę z cytryną czy octem jabłkowym. Pomocny okaże się też ruch oraz odpowiednia dawka snu.

Zobacz też film: Od czego zależy przemiana materii oraz metabolizm?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 08.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej