Jakie programy odchudzające warto stosować, aby uzyskać idealną figurę przed latem?

Fot. andresr / Getty Images

Najlepszym programem żywieniowym, który ma na celu utratę dodatkowych kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych. Wprowadzenie do codziennej diety nowych, zdrowych nawyków pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wagi oraz dobrego stanu zdrowia. Jeżeli chcesz schudnąć przed latem to jest to odpowiedni moment na dobre zmiany w kuchni. Zapomnij jednak o głodówkach, monodietach i innych nowych wynalazkach.  

Jak szybko schudnąć?

Rzecz w tym, że nie chodzi o to, by szybko schudnąć. Dojście do prawidłowej wagi powinno być efektem zdrowej, zrównoważonej i pełnowartościowej diety oraz aktywności fizycznej. Diety, które gwarantują szybką i „skuteczną” utratę wagi opierają się na drastycznym obcinaniu kalorii, na wyłączaniu jednego lub grupy składników z codziennego jadłospisu. Takie zabiegi zawsze kończą się efektem jo-jo. Po zakończeniu tych jakże cudownych diet, każdy powraca do starych nawyków żywieniowych, a dawna waga (często nawet większa) wraca bardzo szybko. Do utraty wagi trzeba podejść z głową i zdrowym rozsądkiem oraz z nastawieniem na zmianę nawyków żywieniowych, a nie na głodowanie przez 3 tygodnie.

Polecamy: Głodówka lecznicza: kto może ją stosować, jakie daje efekty i czy można na niej schudnąć?

Dlaczego restrykcyjne diety są szkodliwe dla organizmu?

Codzienna dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. węglowodanów złożonych, białka, tłuszczu, witamin, minerałów oraz wody. Ograniczając do minimum lub całkowita eliminacja jednego lub kilku składników odżywczych, np. dieta sokowa, białkowa, kapuściana, ketogeniczna z czasem prowadzą do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Restrykcyjne diety, głodowe porcje powodują, że tracimy wodę oraz masę mięśniową, a nie tkankę tłuszczową. Co więcej, metabolizm jest spowolniony, odczuwalny jest brak energii, spadki nastroju oraz napady głodu.

Jak zdrowo schudnąć?

Niestety uniwersalna dieta nie istnieje. Tak samo jak różnimy się między sobą wyglądem i charakterem, tak samo różnią się nasze organizmy. Podając dwóm osobom dokładnie takie samo śniadanie, zostanie ono przetrawione w zupełnie inny sposób. To, że dany produkt szkodzi jednej osobie, nie oznacza, że komuś innemu też będzie.

Zobaczcie, od czego należy zacząć odchudzanie:

Zobacz film: Odchudzanie: Jak zacząć? Wyrzucamy przetworzone mięso i cukier. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyróżnia się 3 typy metaboliczne:

  1. Typ ektomorficzny (białkowy) – dobrze trawi białka i tłuszcze, gorzej węglowodany,
  2. Typ endomorficzny (węglowodanowy) – dobrze trawi węglowodany zaś gorzej białka i tłuscze,
  3. Typ mezomorficzny (mieszany) – cechy obydwu typów metabolicznych.

Aby wiedzieć jaki typ metabolizmu dotyczy Twojego organizmu, trzeba przejść szereg badań. Jednak i bez tej wiedzy da się zdrowo i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Jak to zrobić?

  1. Planowanie posiłków. Dzienna racja żywieniowa powinna być rozłożona na od 3 do 5 posiłków, następujących po sobie ok. 2-3 godziny. Regularne posiłki regulują metabolizm, dostarczają energii, dzięki nim chęć na podjadanie jest ograniczona. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (nie wolno go pomijać!). Śniadanie napędza spowolniony po nocy metabolizm oraz dodaje energii na początek dnia. Natomiast kolacja powinna być lekka i spożyta około 2 godziny przed snem – zapomnij o kolacji o 18.00 jeżeli nie idziesz spać o godzinie 20.00.
  2. Wybieraj świeże, pełnowartościowe produkty, jak najmniej przetworzone. Jakość wybieranych produktów jest bardzo ważna, gdyż to z nich organizm czerpie wszystko, czego mu trzeba. Unikać produktów, które zawierają sporo konserwantów, stabilizatorów, barwników i całą listę innych substancji. Korzystaj z sezonowych owoców i warzyw, mrożone też są w porządku, jednak warto korzystać z tego, co aktualnie jest dostępne.
  3. Produkty z białej mąki zamień na te z mąki z pełnego przemiału, czyli ciemne pieczywo i makarony. Do tego wprowadź kasze, np. gryczaną, jęczmienna, ryże, otręby i płatki pszenne czy orkiszowe. Te produkty są źródłem węglowodanów złożonych, z których organizm czerpie energię, odpowiadają za prawidłową prace mózgu oraz wspierają trawienie białek i tłuszczu. Co więcej, te produkty są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, które na wiele sposobów wspierają nasz organizm.
  4. Do przyprawiania potraw zacznij dodawać termogeników, czyli naturalnych substancji, które powodują uwalnianie ciepła z organizmu, podkręcają metabolizm oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Do termogeników zalicza się chili, pieprz cayenne, imbir, cynamon, kurkumę. Niektóre z nich potrafią podkręcić metabolizm nawet o 20%.
  5. Wprowadź aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczynowe treningi na siłowni, równie dobrze może być to dłuższy spacer, basen rower. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i poświęć temu czas 2-3 razy w tygodniu przez 30-45 minut. Ruch przyspiesza metabolizm, wspomaga utratę tkanki tłuszczowej i poprawia pracę jelit.

Co jeść, aby schudnąć przed latem?

Źródła białka:

Kurczak, indyk, wołowina, ryby, jaja, pełne mleko, twaróg chudy, kefir, maślanka, jogurt naturalny, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, bób, ciecierzyca, groch, soja), amarantus.

Źródła węglowodanów:

Gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak), ryż (brązowy, basmati), makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, razowe, otręby pszenne, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych.

Źródła tłuszczu:

Ryby (łosoś, makrela, dorsz, śledź, pstrąg), oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, orzechy, oliwki, pestki dyni, nasiona słonecznika, awokado.

Źródła witamin i minerałów:

Papryka, sałata rzymska, pomidory, brokuły, kalafior, rzodkiewka, szparagi, ogórki, marchewka, kiszonki (kapusta, ogórki), cebula, nasiona roślin strączkowych, szpinak oraz inna warzywa i owoce.

Stosowałeś kiedyś programy odchudzające?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj
Data aktualizacji: 03.06.2019,
Opublikowano: 31.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej