Jak nie przytyć i nie stracić formy w czasie kwarantanny?

Fot: thianchai sitthikongsak / gettyimages.com

Czy pozostanie w domu na czas izolacji przed koronawirusem skończy się rodzinnym tyciem? To zależy tyko od Ciebie! Radzimy, co jeść i jak ćwiczyć, by nie stracić formy.

Przez najbliższe dwa tygodnie ogromna większość siłowni, basenów czy fitness klubów będzie zamknięta. Nie działają szkoły ani uczelnie wyższe. Niektóre restauracje nie pracują w ogóle lub wydają jedzenie tylko na wynos. Zakazano zgromadzeń, odwołano też wszystkie imprezy masowe. Wszystko przez koronawirusa SARS-CoV-2, który sieje niemałe spustoszenie na całym świecie. Wywołana przez niego choroba COVID-19 atakuje przede wszystkim płuca i w skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Wprowadzone ograniczenia mają zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, który do tej pory zabił - na całym świecie - ponad 6 tysięcy ludzi. Mimo że zmiany mocno odbijają się na naszym życiu, nie oznacza, że powinniśmy całkowicie zapomnieć o ruchu i rozsądnej diecie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Zdrowie dieta

Rozsądna i dobrze zbilansowana dieta to podstawa bez względu na to, czy obowiązują jakieś zakazy, czy też nie. W sytuacji, kiedy w powietrzu krąży groźny i nie do końca znany patogen powinniśmy szczególnie pilnować tego, czy w ciągu dnia zjadamy odpowiednią porcję warzyw i owoców. Czy w naszym jadłospisie nie brakuje żadnych substancji odżywczych. To bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki zdrowej diecie organizm działa prawidłowo. Układ odpornościowy znacznie lepiej i szybciej radzi sobie z ewentualnym zagrożeniem. Korzystny wpływ na układ immunologiczny będą miały także kiszonki, jogurty oraz kefiry.

Jak jeść zdrowo? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Jak jeść zdrowo? Źródło: Stylowy Magazyn

Choć sklepy spożywcze działają bez większych zmian i ich asortyment jest sukcesywnie uzupełniany, to jeśli zdecydujemy się na zrobienie większych zakupów, warto wystrzegać się gotowych produktów czy żywności wysokoprzetworzonej. To właśnie ona jest najbardziej kaloryczna i zawiera najwięcej sztucznych dodatków, które mogą doprowadzić do problemów z układem pokarmowym czy alergii.

Warto także pamiętać o tym, aby jeść posiłki, najlepiej nieduże, o stałych porach. Organizm, który jest nauczony tego, że o określonych porach dostaje pożywienie, więcej z niego wyciąga i, co najważniejsze, ma lepszy metabolizm.

Rusz się!

Specjaliści zalecają, aby ograniczyć wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Nie znaczy to jednak, że spacer czy bieganie są zabronione. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m.in. unikaniu dużych skupisk ludzkich, warto także zachować odpowiednią odległość i nie zbliżać się zbytnio do innych ludzi.

Co mają zrobić osoby, które nie biegają i nie chcą spacerować? Dla nich doskonałym rozwiązaniem może być trening w domu. Jeśli ktoś chodzi regularnie na jakieś zajęcia sportowe, z wyborem ćwiczeń nie będzie miał większego problemu. Więcej kłopotów mogą mieć osoby, które stronią od aktywności fizycznej.

Naprzeciw tym ostatnim wychodzi internet. W sieci można znaleźć przeróżne zestawy ćwiczeń. Niektórzy trenerzy, nauczyciele jogi czy instruktorzy pilatesu prowadzą swoje zajęcia online. Choć takie treningi znacznie różnią się od tych klasycznych, to wykonywane regularnie (co 2-3 dni) powinny pomóc utrzymać formę.

Fot: Redakcja

Jak ćwiczyć w domu?

Największym problemem z ćwiczeniem w domu jest motywacja. W "normalnych" warunkach zajęcia w klubie fitness czy siłownię "załatwiamy" z rozpędu, tuż po wyjściu z pracy. Jeśli decydujemy się ćwiczyć w domu, sami musimy znaleźć w sobie motywację. Dobrym pomysłem może być przygotowanie planu dnia. Należy jasno wydzielić czas, na pracę, odpoczynek oraz ćwiczenia.

Przykładowe ćwiczenia

Do ćwiczeń w domu nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt. Na trening najlepiej poświęcić 50 minut, z czego 10 należy przeznaczyć na rozgrzewkę. W jej ramach można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • trucht w miejscu;
  • podskoki;
  • pajacyki;
  • przysiady;
  • krążenia ramion;
  • krążenia stóp;
  • rozciąganie.

W treningu właściwym wskazane jest wykonanie około 10-12 różnego rodzaju ćwiczeń. W planie treningowym dla początkujących dobrze jest zawrzeć takie ćwiczenia, jak:

  • pompki na podłodze;
  • brzuszki;
  • przysiady;
  • wykroki;
  • pompki na krzesłach;
  • nożyce poziome;
  • unoszenie ramion z krzesłem;
  • przysiady na jednej nodze (na zmianę lewa i prawa);
  • wchodzenie i schodzenie z podestu (jeśli posiada się w domu podest).

Liczba powtórzeń konkretnych ćwiczeń zależy od ich rodzaju oraz od możliwości osoby ćwiczącej.

Jak powinien wyglądać trening? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło:Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 20.03.2020,
Opublikowano: 16.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej