Imbir uznawany jest za niezawodny środek na odchudzanie. Obfituje w substancje korzystne dla zdrowia i urody, ale samo jego spożywanie nie zapewni szczupłej sylwetki. Niemniej włączenie imbiru do codziennej diety podniesie tempo przemiany materii, wspomoże tym samym walkę ze zbędnymi kilogramami.
Imbir to orientalna przyprawa o wielu właściwościach leczniczych. Od tysiącleci stosowana jest z powodzeniem w azjatyckiej medycynie i kuchni, a współcześnie zdobywa coraz większą popularność na świecie, w tym w Polsce. Stanowi aromatyczny i bardzo zdrowy dodatek do potraw. Imbir działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozgrzewająco, poprawia krążenie krwi, łagodzi nudności, a także stymuluje przemianę materii. Dzięki tej ostatniej właściwości wspomaga redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół talii, bioder czy ud.
Dlaczego warto sięgnąć po imbir? Dowiesz się tego z filmu:
Imbir a spalanie kalorii
Stała obecność imbiru w diecie jest korzystna ze względu na zawarte w nim bogactwo witamin (C, E, B), minerałów (m.in. wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu), błonnika czy białka. Przede wszystkim jednak świeże kłącze rośliny to niespotykane w przyrodzie źródło zingiberolu (składnika olejku eterycznego) oraz związków fenolowych, takich jak gingerol, zinferon i shogaol (nadają przyprawie ostry, palący smak). To właśnie tym substancjom imbir zawdzięcza wyjątkowe właściwości, spośród których wyróżnić należy działanie termogenne.
Termogeneza jest zespołem procesów fizjologicznych, które służą utrzymaniu stałej temperatury ciała. Ciepło w organizmie powstaje za sprawą spalania kalorii. Zjawisko to obrazuje termogeneza powysiłkowa – następująca po intensywnej aktywności fizycznej. Podczas pracy mięśnie zużywają dużo energii, co wiąże się ze wzrostem temperatury ciała. Przy odpowiednio zaplanowanym treningu konsekwencją tego procesu jest dodatkowa utrata tkanki tłuszczowej, wykorzystywanej przez organizm jako źródło energii.
Podobnie jak praca mięśni, spożywanie produktów o właściwościach termogennych powoduje przekształcanie substancji zapasowych w ciepło. Stymuluje przemianę materii, co oznacza między innymi redukcję zasobów tłuszczu. Czynniki zawarte w imbirze mogą zatem przyspieszać rozpad tkanki tłuszczowej.
Imbir na odchudzanie
Spożywanie imbiru zwiększa wydatkowanie kalorii i ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki zawarte w przyprawie substancje przyspieszają odchudzanie.
Imbir podnosi skuteczność metabolizmu, pobudzając wydzielanie soków trawiennych i żółci. Działając rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ułatwia pasaż jelitowy, a przy okazji łagodzi objawy wzdęcia lub zespołu jelita drażliwego.
Substancje bioaktywne obecne w imbirze przyczyniają się do ustabilizowania we krwi poziomu leptyny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Dodawanie przyprawy do potraw pozwala zatem ograniczyć wielkość spożywanych porcji i zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami.
Imbir poprawia krążenie krwi, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Dzięki temu ułatwia oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych, co także wspomaga proces odchudzania.
Woda z imbirem
Najczęściej polecanym sposobem na spalenie nadmiaru tłuszczu z pomocą imbiru jest picie wody imbirowej. Istnieją różne przepisy na sporządzenie takiego napoju. Według niektórych źródeł świeży, posiekany lub pokrojony w cienkie plastry imbir gotuje się przez 15–20 minut w wodzie, w proporcji około 15 g (3–4 plastry) na 250 ml płynu. Inna opcją jest zalanie rozdrobnionego kłącza nieco już przestudzoną wodą i pozostawienie na pewien czas pod przykryciem. Uzasadnieniem dla tej wersji jest zachowanie w imbirze wielu prozdrowotnych związków, które ulegają rozpadowi w wysokiej temperaturze. Nie dotyczy to jednak substancji termogennych.
Aby podnieść walory smakowe przygotowanego w powyższy sposób naparu, po wystudzeniu można go doprawić miodem i sokiem z cytryny. W ten sposób wzbogaca się także jego wartość odżywczą i wzmacnia działanie odchudzające – substancje zawarte w cytrynie przyspieszają metabolizm i działają detoksykująco. By spożywanie wody z imbirem przyniosło efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów, należy wypijać jej (małymi porcjami) około litra dziennie przez co najmniej kilka miesięcy.
Herbata z imbirem
Zgodnie z zasadami dotyczącymi przygotowywania wody imbirowej można przyrządzać wiele różnych napojów, łącząc w nich prozdrowotne i odchudzające właściwości imbiru z walorami innych produktów – ziół, przypraw, owoców. Szczególnie polecanymi rozwiązaniami są czarna lub zielona herbata z imbirem. Taki napar przyspiesza trawienie, wykazuje silne działanie rozgrzewające, a także antybakteryjne i przeciwzapalne.
Przeciwwskazania do spożycia imbiru
Imbir spożywa się w stosunkowo niewielkich ilościach i raczej nie istnieje ryzyko przedawkowania zawartych w nim substancji. Ostrożność powinny jednak zachować osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, refluks), a także kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Decyzję o regularnym stosowaniu dużych ilości imbiru w diecie warto w tych przypadkach skonsultować z lekarzem. (Imbir w ciąży)
Imbir na odchudzanie – efekty
Regularne spożywanie imbiru może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ zawarte w nim substancje przyspieszają metabolizm. Nie należy jednak spodziewać się utraty masy ciała, jeśli kuracji imbirowej nie połączy się ze zdrowym stylem życia. W czasie odchudzania jego podstawę powinny stanowić zrównoważona dieta z ujemnym bilansem kalorycznym (organizmowi należy dostarczać w pożywieniu nieco mniej kalorii niż wskazuje na to indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne), a także regularna aktywność fizyczna.