Halibut – jakie ma wartości odżywcze i dlaczego warto go jeść?

Fot: LauriPatterson / gettyimages.com

Halibut to jedna z większych i smaczniejszych ryb. Jest bardzo zdrowa, bo zawiera dużo cennych kwasów tłuszczowych omega 3, a także witaminę D. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po halibuta i jak rozpoznać, że ryba jest dobrej jakości?

Halibut zaliczany jest do jednych z popularniejszych i chętniej spożywanych ryb. Jest stosunkowo chudy, dlatego też chętnie sięgają po niego osoby na diecie. 100 gramów mięsa halibuta to zaledwie 91 kcal. Jednak niska kaloryczność to niejedyna zaleta tej ryby. Warto zwrócić na nią uwagę choćby ze względu na kwasy omega 3, witaminy z grupy B oraz witaminę D.

Halibut – wartości odżywcze

Halibut to przede wszystkim bogactwo witamin, zwłaszcza witamin z grupy B oraz witaminy D. Witaminy z grupy B mają olbrzymi wpływ na układ nerwowy, pomagają uporać się ze stresem, poprawiają także wygląd skóry. Dodatkowo witamina B6 uczestniczy w procesach krwiotwórczych. Witaminy D potrzebują nie tylko zęby czy kości. Związek ten ma niebagatelny wpływ na układ krążenia. Pomaga bowiem wyregulować poziom cholesterolu w organizmie. Badania pokazują, że wpływa również na stężenie glukozy we krwi, tym samym po halibuta powinny sięgać osoby, które chorują na cukrzycę.

Funkcjonowanie układu krążenia oraz serca wspomoże także potas, którego ryba zawiera całkiem sporo. Ze względu na selen halibut zalecany jest osobom, które mają problemy z tarczycą.

Warto zaznaczyć, że halibut jest doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka. W 100 gramach mięsa znajduje się go aż 19 gramów. Tym samym może byś doskonałą alternatywą dla potraw mięsnych. Dodatkowo halibut zawiera aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Ryba zawiera przede wszystkim lizynę (1,9 g na 100 g), leucynę (1,69 g na 100 g), waliny (1,07 g na 100 g) i izoleucyny (0,96 g na 100 g).

Mimo że halibut nie jest tłustą rybą, zawiera całkiem sporo kwasów omega 3. Kwasy te mają korzystny wpływ na działanie układu krążenia. Chronią przed miażdżycą, udarem niedokrwiennym mózgu. Dodatkowo zapobiegają zakrzepom, obniżają poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Halibut – kto nie powinien go jeść?

Halibut, podobnie jak tuńczyk, ma zdolność kumulowania rtęci w swoim mięsie. Mimo że pierwiastek sam w sobie – w niewielkich ilościach – nie jest groźnych, to w przypadku kobiet w ciąży może być bardzo niebezpieczny. Zdarza się, że rtęć przebija się przez barierę krew-łożysko. Jeśli dotrze do płodu może spowodować nie odwracalne zmiany w jego układzie nerwowym. Ze względów bezpieczeństwa tygodniowa porcja halibuta nie powinna przekraczać 100 gramów.

Jak często należy jeść ryby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ile ryb powinno się spożywać w tygodniu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozpoznać, że ryba jest świeża?

Zdrowa i smaczna ryba to taka, która jest świeża. Idąc do sklepu nie zawsze możemy mieć pewność, że oferowane tam produkty są dobrej jakości. Na szczęście nie trzeba być ekspertem, aby poznać czy ryba jest świeża czy nie. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze na zapach. Świeża ryba nie pachnie. Jeśli jednak jej zapach jest nieprzyjemny lub zbyt intensywny ryba może być już zepsuta. Po drugie skóra. U tych świeżych łuska jest błyszcząca i pokrywa ją śluz. Jeśli jest mętny ryba jest drugiej świeżości. Po trzecie oczy. Świeża ryba ma wypukłe, błyszczące oczy i czerwone skrzela. Po czwarte mięso. Mięso świeżej ryby przypomina gąbkę, tj. po dotknięciu powinno natychmiast wrócić do swojej poprzedniej postaci. Jeśli tak się nie dzieje ryba najprawdopodobniej jest już zepsuta i lepiej jej nie kupować.

Halibut – jak go przygotować?

Halibuta można przygotować na wiele sposobów. Jednak, aby zachować jak najwięcej substancji odżywczych, które znajdują się w mięsie ryby najlepsze będą pieczenie, grillowanie, gotowanie czy gotowanie na parze. Ryba doskonale sprawdzi się także w formie ryby po grecku, można ją łączyć także z różnego rodzaju sosami, np. pomidorowym, koperkowym. Rybę warto także podawać z warzywami, np. cukinią, porem czy papryką. Ze świeżego halibuta można przygotować także zupę rybną. Jego wędzona postać świetnie sprawdzi jako składnik past do pieczywa.

Przepis na pieczonego halibuta

100 gramów ryby posyp czarnym pierzem, ziołami prowansalskimi i odrobiną curry. Odstaw na pół godziny, aby przyprawy dobrze wsiąkły w mięso. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Ułóż rybę na blaszce do pieczenia i piecz przez 20 minut. Podawaj z brązowym ryżem (lub kaszą, np. gryczaną) i sałatką z miksu sałat, pomidorów koktajlowych i ogórka.

Halibut doskonale smakuje z grillowanymi warzywami, np. cukinią, papryką czy ziemniakami.

Data aktualizacji: 14.06.2019,
Opublikowano: 14.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej