Fleksitarianizm – zasady diety, jadłospis, korzyści zdrowotne

Fot. Lisovskaya / Getty Images

Fleksitarianizm to sposób odżywiania uznawany przez specjalistów za jeden z najzdrowszych. Jego podstawową zasadą jest ograniczanie spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego). Na co dzień jadłospis tej diety porównywalny jest z wegetariańskim.

Nazwa fleksitarianizm pochodzi od angielskiego słowa flexible (elastyczny, nienormowany) i nawiązuje do pojęcia wegetarianizmu. Oznacza dietę jarską, dopuszczającą jednak okazjonalne spożywanie mięsa.

Zasady diety fleksitariańskiej

Fleksitarianizm to bardzo pojemne pojęcie. Może ono odnosić się zarówno do osób, które ograniczają liczbę mięsnych dań spożywanych w tygodniu, jak takich, które na co dzień stosują dietę wegetariańską, a po mięso sięgają jedynie przy okazji odbywających się poza ich domem przyjęć. Zasady fleksitarianizmu nie określają częstotliwości spożywania mięsa ani jego ilości w pojedynczym posiłku. Zaleca się jedynie świadome zastępowanie go produktami pochodzenia roślinnego. Istotne jest także prawidłowe bilansowanie diety. Powinny znajdować się w niej we właściwych proporcjach wszystkie niezbędne dla organizmu składniki. Niektóre z nich w świecie roślinnym występują w mniejszych ilościach lub w gorzej przyswajalnej postaci niż w mięsie. Dlatego sięganie po mięso 2–3 razy w tygodniu jak najbardziej wpisuje się w ideę fleksitarianizmu.

Fleksitarianizm a wegetarianizm

Fleksitarianizm – mimo że w praktyce bazuje na jarskim jadłospisie – nie można uznać za dietę wegetariańską (całkowicie wykluczającą spożywanie produktów pochodzących z uboju zwierząt), ani nawet semiwegetariańską (wykluczającą spożywanie czerwonego mięsa, ale dopuszczającą – w zależności od wariantu – jedzenie ryb lub drobiu). Najważniejsze przesłanki wegetarianizmu i jego odmian mają bowiem charakter ideologiczny, podczas gdy jadłospis fleksitariański ma przede wszystkim służyć zdrowiu.

Choć nazywanie diety fleksitariańskiej wegetarianizmem byłoby nadużyciem, wielu jej zwolenników kieruje się pobudkami etycznymi i ekologicznymi. Nawet jeśli nie są one dla fleksitarian priorytetem, ograniczając spożywanie mięsa, przyczyniają się do poprawy losu zwierząt hodowlanych i stanu środowiska naturalnego. Co więcej, fleksitarianizm jest dla wielu osób etapem przejściowym pomiędzy dietą mięsną a całkowicie wegetariańską.

Co o odstawieniu mięsa sądzą dietetycy? Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest bardzo wartościowa! Zobaczcie nowe zalecenia:

Zobacz film: Nowe zalecenia dietetyków. Awans warzyw i kawy. Źródło: 36,6

Fleksitarianizm – jadłospis

Przepisy diety fleksitariańskiej wpisują się w aktualne zalecenia polskiego Instytutu Żywności i Żywienia. Ich podstawę stanowią warzywa (najlepiej świeże lub o niskim stopniu przetworzenia), owoce, nasiona roślin strączkowych (stanowią najlepszy substytut białka zwierzęcego), produkty zbożowe z pełnego ziarna (pieczywo, kasze, makarony, ryż). Fleksitarianie spożywają także jajka, mleko i jego przetwory, ponieważ produkty te są zasobnym źródłem aminokwasów egzogennych, witamin B i D, wapnia, cynku. Wiele z nich jednak zawiera przy tym sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, których ilość w diecie należy ograniczać, więc najlepszym wyborem dla fleksitarian są odtłuszczone (i oczywiście niedosładzane) przetwory mleczne – naturalny jogurt czy maślanka, chudy twaróg. Ponieważ zwolennicy fleksitarianizmu jedzą niewiele ryb (zalecanych w związku z wysoką zawartością niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych), swój jadłospis uzupełniają o orzechy i oleje roślinne zasobne w kwasy omega-3 i omega-6. Ze względów zdrowotnych fleksitarianie unikają jedzenia słodyczy czy fast foodów. Starają się wybierać żywność ekologiczną, niskoprzetworzoną. Zasada ta dotyczy także spożywanego okazjonalnie mięsa.

Czy znasz zasady zdrowego odżywiania?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zalety fleksitarianizmu

Z dietetycznego punktu widzenia jadłospis fleksitariański jest optymalny. Oparty o niego styl żywienia:

  • dostarcza wszystkich niezbędnych organizmowi substancji (w dietach całkowicie bezmięsnych – o ile nie zostaną one właściwie skomponowane lub suplementowane – zdarzają się niedobory aminokwasów egzogennych, witaminy B12, żelaza czy wapnia),
  • służy profilaktyce chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, nowotworów, wzmacnia odporność, wpływa korzystnie na stan skóry i jej przydatków,
  • dzięki wysokiemu udziałowi warzyw pozwala komponować sycące posiłki o obniżonym indeksie glikemicznym i niskiej wartości kalorycznej, co ułatwia odchudzanie i zachowanie szczupłej sylwetki,
  • skłania do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych – regularnego jedzenia niewielkich, prawidłowo zbilansowanych posiłków,
  • pozwala wyeliminować z diety substancje szkodliwe – chemiczne barwniki, konserwanty czy pozostałości farmaceutyków, które podaje się zwierzętom hodowlanym.

Fleksitarianizm jest dietą, którą można w pełni dostosować do własnych preferencji. Obejmuje łatwo dostępne składniki, nie obciąża budżetu (warzywa, nawet z ekologicznych upraw, są tańsze niż mięso). Nie wymaga całkowitej rezygnacji z mięsa, co jest istotne dla osób, które cenią jego smak.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej