Lody doskonale smakują nie tylko latem i można je jeść przez cały rok. Choć są smaczne to nie można zapominać, że zawierają też sporo cukru. Jego nadmiar w codziennej diecie może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o lodach? Czy zdrowe i smaczne lody da się przygotować samemu?
Po lody sięgamy głównie latem, bo przyjemnie chłodzą w bardzo gorące dni. Lubią je zarówno dzieci, jak i dorośli. Ale czy lody są zdrowe? Kiedy lepiej ich nie jeść? Ewa Drzyzga postanowiła to sprawdzić. Do pomocy zaprosiła Paulinę Ihnatowicz, dietetyka klinicznego.
Fakty i mity o lodach
Wokół lodów krąży wiele mitów. Jeden z nich mówi, że lodów nie powinno się jeść zimą. Czy to prawda? Nie. Zdaniem specjalistki lody można jeść przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że nasz organizm nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Takie sytuacje sprzyjają bowiem infekcjom.
Czy po lody warto sięgnąć po wysiłku fizycznym? Zdaniem dietetyczki jest w tym trochę prawy. Lody zawierają bowiem dużo cukru, który po aktywności fizycznej jest bardzo potrzebny. Zawierają trochę płynów więc nawadniają, a te wykonane na bazie mleka dostarczają także wapnia. Niestety, po wysiłku fizycznym, organizm potrzebuje też białka, a tego w lodach jest bardzo niewiele. Należy pamiętać, że na zjedzenie lodów po treningu mogą sobie pozwolić tylko osoby, które są bardzo aktywne, cała reszta nie powinna sięgać po lody zbyt często.
Czy lody pomagają w odchudzaniu? To niestety mit. Aby ogrzać lody organizm potrzebuje kilokalorii. Niestety zużywa jedynie od 6 do 10 kcal, a jedna gałka lodów może ich mieć nawet 100! Lody zawierają także bardzo dużo cukru i tłuszczu, a te nie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.
Zobacz także: Czy lody są zdrowe? Które są lepsze -klasyczne czy sorbety?
A co z libido? Czy lody korzystnie wpływają na libido? Okazuje się, że tak, ale pod warunkiem, że będą to lody zdrowe, wykonane ze świeżych i dobrej jakości produktów. Jeśli dodamy do nich kakao (zawiera cenne przeciwutleniacze) oraz orzechy (są cennym źródłem cynku, magnezu i kwasów omega 3) możemy poprawić działanie układu hormonalnego.
Które lody są najzdrowsze?
Zdecydowanie sorbety! Dlaczego? Robione są tylko owoców, a te zawierają najwięcej błonnika pokarmowego, witamin czy substancji odżywczych. W przypadku prawdziwych lodów warto zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać tych, które zawierają sacharozę czy syrop glukozowo-fruktozowy. Obawy powinno wzbudzić także mocno zmrożone i oszronione opakowanie. Może to oznaczać, że lody były rozmrożone i ponownie zamrożone. Zjedzenie takich lodów może wywołać zatrucie pokarmowe. A jak przygotować domowe lody? Dowiecie się tego z powyższego filmu.