Fakty i mity o lodach. Wszystko, co warto o nich wiedzieć 

Zobacz film: Fakty i mity na temat lodów. Źródło: 36,6

Lody doskonale smakują nie tylko latem i można je jeść przez cały rok. Choć są smaczne to nie można zapominać, że zawierają też sporo cukru. Jego nadmiar w codziennej diecie może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem. Co warto wiedzieć o lodach? Czy zdrowe i smaczne lody da się przygotować samemu?

Po lody sięgamy głównie latem, bo przyjemnie chłodzą w bardzo gorące dni. Lubią je zarówno dzieci, jak i dorośli. Ale czy lody są zdrowe? Kiedy lepiej ich nie jeść? Ewa Drzyzga postanowiła to sprawdzić. Do pomocy zaprosiła Paulinę Ihnatowicz, dietetyka klinicznego.

Fakty i mity o lodach

Wokół lodów krąży wiele mitów. Jeden z nich mówi, że lodów nie powinno się jeść zimą. Czy to prawda? Nie. Zdaniem specjalistki lody można jeść przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że nasz organizm nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Takie sytuacje sprzyjają bowiem infekcjom.

Czy po lody warto sięgnąć po wysiłku fizycznym? Zdaniem dietetyczki jest w tym trochę prawy. Lody zawierają bowiem dużo cukru, który po aktywności fizycznej jest bardzo potrzebny. Zawierają trochę płynów więc nawadniają, a te wykonane na bazie mleka dostarczają także wapnia. Niestety, po wysiłku fizycznym, organizm potrzebuje też białka, a tego w lodach jest bardzo niewiele. Należy pamiętać, że na zjedzenie lodów po treningu mogą sobie pozwolić tylko osoby, które są bardzo aktywne, cała reszta nie powinna sięgać po lody zbyt często.

Czy lody pomagają w odchudzaniu? To niestety mit. Aby ogrzać lody organizm potrzebuje kilokalorii. Niestety zużywa jedynie od 6 do 10 kcal, a jedna gałka lodów może ich mieć nawet 100! Lody zawierają także bardzo dużo cukru i tłuszczu, a te nie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zobacz także: Czy lody są zdrowe? Które są lepsze -klasyczne czy sorbety?

A co z libido? Czy lody korzystnie wpływają na libido? Okazuje się, że tak, ale pod warunkiem, że będą to lody zdrowe, wykonane ze świeżych i dobrej jakości produktów. Jeśli dodamy do nich kakao (zawiera cenne przeciwutleniacze) oraz orzechy (są cennym źródłem cynku, magnezu i kwasów omega 3) możemy poprawić działanie układu hormonalnego.

Które lody są najzdrowsze?

Zdecydowanie sorbety! Dlaczego? Robione są tylko owoców, a te zawierają najwięcej błonnika pokarmowego, witamin czy substancji odżywczych. W przypadku prawdziwych lodów warto zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać tych, które zawierają sacharozę czy syrop glukozowo-fruktozowy. Obawy powinno wzbudzić także mocno zmrożone i oszronione opakowanie. Może to oznaczać, że lody były rozmrożone i ponownie zamrożone. Zjedzenie takich lodów może wywołać zatrucie pokarmowe. A jak przygotować domowe lody? Dowiecie się tego z powyższego filmu. 

Data aktualizacji: 14.10.2019,
Opublikowano: 14.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej