Dieta sportowca – jak powinien odżywiać się sportowiec amator?

Fot.: Subbotina Anna / stock.adobe.com

Dieta sportowca musi brać pod uwagę dyscyplinę, bieżące natężenie treningów, ale także wiek i płeć danej osoby. Organizm, który poddany jest wysiłkowi, nawet temu związanemu ze sportem amatorskim, wymaga znacznie większych dawek białka i węglowodanów, aby utrzymać rezerwy energetyczne.

Dieta sportowca zawsze powinna być dobrana tak, aby uwzględniała, w której fazie treningu się on znajduje – czy jest profesjonalistą czy amatorem. Te dwie kwestie zasadniczo wpływają na obciążenia treningowe i intensywność wysiłku fizycznego.

Dieta sportowca – podstawowe zasady odżywiania

Organizm poddany wysiłkowi treningowemu ma przede wszystkim duże zapotrzebowanie na białko i węglowodany, czyli te substancje, które stanowią paliwo dla mięśni, przyspieszają ich regenerację i zwiększają zdolność do wysiłku. Dieta sportowca musi zapewnić odpowiednie rezerwy energetyczne, których ponad 50% tworzonych jest z dostarczonych węglowodanów w formie odżywek, napojów, ale też posiłków, które uwzględniają: kasze, makarony, brązowy ryż, płatki owsiane, a także pieczywo razowe.

Kolejna zasada to czas, w którym posiłek powinien być spożywany. Trenerzy personalni i dietetycy zwracają uwagę na konieczność odczekania po jedzeniu 2 a nawet 4 godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. Przykładowe zestawy, które uzupełnią zapasy energetyczne przed treningiem, to np.:

  • kurczak z ryżem i warzywami (białe mięso, bez skórki),
  • spaghetti bolognese,
  • ryba z warzywami,
  • ryż z jabłkiem i cynamonem,
  • płatki owsiane z jogurtem i dodatkiem suszonych owoców.

Źródłem witamin i minerałów, które również powinny być dostarczane do organizmu, są warzywa i owoce, z których można przygotować koktajle czy dodatki do potraw. Ważne jest, aby unikać tych, które mogą powodować nieprzyjemne wzdęcia, np. gruszek i śliwek.

Zobacz film: Fakty i mity na temat mięsa. To trzeba wiedzieć! Źródło: 36,6

Dieta sportowca – jadłospis

Jadłospis w diecie sportowca powinien uwzględniać wysokobiałkowe produkty, zwłaszcza przed treningiem. Dzienna dawka białka to aż 250 do 300 g, a zapotrzebowanie wzrasta w przypadku sportów siłowych, takich jak kulturystyka czy rzut młotem.

Sportowiec powinien spożywać przynajmniej 3 posiłki w ciągu dnia, które zawierają znaczną ilość tej substancji. Są to chude mięso drobiowe, wołowe oraz cielęcina. Jeżeli chodzi o wędliny, to nawykiem powinno stać się czytanie etykiet i wybieranie tylko tych, które mają powyżej 70% zawartości mięsa. Niewskazane jest spożywanie w nadmiarze tłuszczów i cukrów prostych, które niestety znajdują się większości produktów.

Alternatywą dla mięsa zwierzęcego, która dodatkowo może urozmaicać żywienie, są ryby. Powinny znaleźć się w jadłospisie kilka razy w tygodniu, zwłaszcza że zawierają kwasy omega-3, które wspierają budowę mięśni i komórek.

Przetwory mleczne i samo mleko są z kolei źródłem wapnia, a jego odpowiedni poziom w organizmie człowieka pozwala na prawidłową budowę kości i mięśni. Jego braki mogą za to powodować dokuczliwe skurcze. Źródłem witaminy D i lecytyny są z kolei jaja.

Sportowcy zawodowi i amatorzy stosują też dodatkową suplementację. Takie preparaty poprawiają wytrzymałość, kondycję, a także zwiększają przyrost masy mięśniowej. Zawsze należy przyjmować tylko środki sprawdzone, które znajdują się w legalnej sprzedaży, a ponadto konieczne jest stosowanie się do zapisów odnośnie właściwego dawkowania. Spożywanie tych substancji w nadmiarze może powodować skutki uboczne, takie jak: bóle głowy, złe samopoczucie, wahania nastrojów oraz nudności i wymioty.

Zobacz film: Kiedy pójść do dietetyka? Źródło: 36,6.

Dieta dla sportowca amatora

Każda osoba uprawiająca aktywność fizyczną zna swój organizm i jego zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Układając dietę dla sportowca amatora, zwłaszcza na etapie początkowym, warto jednak zasięgnąć porady lekarza, dietetyka lub trenera personalnego – powielanie jadłospisu, który jest dobry dla jednej osoby, może okazać się niewłaściwe w przypadku innej. Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować.

Posiłki powinny być lekkostrawne, aby nie zalegały w żołądku w trakcie treningu. Porcje powinny być częste, ale nie tak obfite, aby nie powodować niepotrzebnych wzdęć i nadmiernego uczucia sytości przez obciążenie układu pokarmowego. Z diety wykluczyć należy produkty smażone, niektóre przyprawy (m.in.: pieprz, ziele angielskie, gorczycę, liść laurowy, gałkę muszkatołową, curry i paprykę). Produkty, których należy unikać, to także: groch, kapusta, soczewica, cebula, czosnek i fasola.

Organizm potrzebuje też tłuszczów, które również stanowią element zapotrzebowania energetycznego. Nie są wskazane jednak tłuste mięsa i sosy, a np. oleje roślinne dodawane do sałatek czy dobrej jakości masło lub margaryna do smarowania pieczywa. Zawsze należy tak opracować jadłospis, aby tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego stanowiły około 30% całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Zobacz film: Co to jest genodieta? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej