Dieta samuraja jest zmodyfikowaną wersją diety paleo przeznaczoną dla sportowców. W planie żywieniowym diety paleo wskazanymi produktami są chude mięsa, ryby, owoce oraz warzywa niezawierające skrobi. Dieta samuraja została dodatkowo wzbogacona o bezglutenowe węglowodany.
Dieta paleo a dieta samuraja: na czym polega różnica?
Dieta paleo, nazywana inaczej dietą człowieka pierwotnego, jest planem żywienia opartym na prawdopodobnym sposobie odżywiania się przodków człowieka. W jej składzie dominują owoce oraz warzywa, które nie dostarczają skrobi. W diecie paleo produktami wskazanymi są: chude mięsa, ryby, jaja, orzechy oraz grzyby. Do żywności przeciwwskazanej zalicza się: produkty zbożowe, rafinowane oleje, żywność przetworzoną, cukier, nabiał oraz rośliny strączkowe. Jadłospis diety człowieka pierwotnego powinien uwzględniać posiłki dostarczające dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów z owoców oraz warzyw oraz posiłki złożone z produktów o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych. Cechą charakterystyczną diety paleo jest również umiarkowana ilość tłuszczu – w żywieniu dominują nienasycone kwasy tłuszczowe o korzystnym wpływie na organizm. Dieta samuraja jest odmianą diety paleo. Jej modyfikacja polega na wprowadzeniu do żywienia bezglutenowych produktów węglowodanowych, czyli niezawierających pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Twórcą diety samuraja jest trener i dietetyk – Nate Miyaki, który prowadząc obserwacje osób intensywnie trenujących spostrzegł, że nieprawidłowo skomponowana dieta często prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz zaburzeń procesów przemiany materii. Dieta samuraja przeznaczona jest dla osób o wysokiej aktywności fizycznej, które dążą do uzyskania rozbudowanej muskulatury.
Zasady diety samuraja
Dieta samuraja jest dietą wysokobiałkową. Podstawową zasadą tego sposobu żywienia jest jedzenie żywności jak najmniej przetworzonej. W diecie dozwolone są produkty będące źródłem bezglutenowych węglowodanów, do których zalicza się:
- kaszę gryczaną,
- biały ryż,
- kaszę jaglaną,
- kukurydzę,
- komosę ryżową,
- amarantus.
Węglowodany w diecie samuraja dostarczane są również przez owoce, ziemniaki i bataty. W przeciwieństwie do diety paleo, w jej zmodyfikowanej wersji wskazane jest jedzenie warzyw bogatych w skrobię. W codziennym jadłospisie diety samuraja powinny pojawić się:
- ryby,
- chude mięsa o wysokiej jakości,
- jaja.
W umiarkowanej ilości dozwolone są orzechy oraz nasiona, np. słonecznika. Zalecanymi tłuszczami są: oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Całkowicie przeciwwskazane są produkty przetworzone, przemysłowy nabiał, gotowe dania oraz węglowodany zawierające gluten (produkty z mąki pszennej, żytniej oraz z owsa i jęczmienia). Niewskazane są również rośliny strączkowe. W diecie samuraja kluczową zasadą jest przestrzeganie pory jedzenia posiłków. Wyróżnia się dwie podstawowe strategie węglowodanowe. Pierwsza z nich to carb back loading, która polega na rozpoczęciu dnia od posiłku białkowo-tłuszczowego. Kolejne posiłki powinny zawierać większe ilości węglowodanów. Druga strategia to carb targeting, która zakłada jedzenie węglowodanów zawierających skrobię przed treningiem, natomiast po treningu węglowodanów prostych.
Dieta samuraja: jakie są jej zalety?
Największą zaletą stosowania diety samuraja jest dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Produkty wskazane w tym sposobie żywienia są powszechnie dostępne. Posiłki są odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe, co zapobiega pojawianiu się niedoborów pokarmowych.
Dieta samuraja: kto nie powinien jej stosować?
Dieta samuraja jest wskazana osobom podejmującym się regularnej i intensywnej aktywności fizycznej. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania diety samuraja są: alergie, choroby autoimmunologiczne oraz nadwrażliwość czy nietolerancja pokarmowa. Osoby chorujące na refluks, chorobę wrzodową czy borykające się z dolegliwościami jelitowymi powinny zrezygnować z diety samuraja i zastosować dietą leczniczą wskazaną przez lekarza lub dietetyka.
Przykładowy dzienny jadłospis w diecie samuraja
I posiłek: pasta z kurczaka z ziołami, sałatka ze szpinakiem, papryką, selerem naciowym, szczypiorkiem, pomidorkami koktajlowymi i orzechami brazylijskimi polana sosem winegret.
II posiłek: zupa krem z brokułów.
III posiłek: gulasz z polędwicy wieprzowej, kasza gryczana, surówka z kapusty.
IV posiłek: sajgonki z mięsem drobiowym i warzywami, sos chilli.
V posiłek: szaszłyk z papryki, cukinii, pieczarek i ananasa z pulpecikami wołowymi, zapiekana fasolka szparagowa.