Dieta samuraja, czyli zmodyfikowana dieta paleo przeznaczona dla osób trenujących. Zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie samuraja. Przykładowy jadłospis

Fot: romablack / fotolia.com

Dieta samuraja powstała w oparciu o dietę paleo. Dostarcza dużej ilości białka, witamin oraz składników mineralnych. W diecie dozwolone są produkty węglowodanowe pozbawione glutenu. 

Dieta samuraja jest zmodyfikowaną wersją diety paleo przeznaczoną dla sportowców. W planie żywieniowym diety paleo wskazanymi produktami są chude mięsa, ryby, owoce oraz warzywa niezawierające skrobi. Dieta samuraja została dodatkowo wzbogacona o bezglutenowe węglowodany.

Dieta paleo a dieta samuraja: na czym polega różnica?

Dieta paleo, nazywana inaczej dietą człowieka pierwotnego, jest planem żywienia opartym na prawdopodobnym sposobie odżywiania się przodków człowieka. W jej składzie dominują owoce oraz warzywa, które nie dostarczają skrobi. W diecie paleo produktami wskazanymi są: chude mięsa, ryby, jaja, orzechy oraz grzyby. Do żywności przeciwwskazanej zalicza się: produkty zbożowe, rafinowane oleje, żywność przetworzoną, cukier, nabiał oraz rośliny strączkowe. Jadłospis diety człowieka pierwotnego powinien uwzględniać posiłki dostarczające dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów z owoców oraz warzyw oraz posiłki złożone z produktów o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych. Cechą charakterystyczną diety paleo jest również umiarkowana ilość tłuszczu – w żywieniu dominują nienasycone kwasy tłuszczowe o korzystnym wpływie na organizm. Dieta samuraja jest odmianą diety paleo. Jej modyfikacja polega na wprowadzeniu do żywienia bezglutenowych produktów węglowodanowych, czyli niezawierających pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Twórcą diety samuraja jest trener i dietetyk – Nate Miyaki, który prowadząc obserwacje osób intensywnie trenujących spostrzegł, że nieprawidłowo skomponowana dieta często prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz zaburzeń procesów przemiany materii. Dieta samuraja przeznaczona jest dla osób o wysokiej aktywności fizycznej, które dążą do uzyskania rozbudowanej muskulatury.

Zasady diety samuraja

Dieta samuraja jest dietą wysokobiałkową. Podstawową zasadą tego sposobu żywienia jest jedzenie żywności jak najmniej przetworzonej. W diecie dozwolone są produkty będące źródłem bezglutenowych węglowodanów, do których zalicza się:

  • kaszę gryczaną,
  • biały ryż,
  • kaszę jaglaną,
  • kukurydzę,
  • komosę ryżową,
  • amarantus.

Węglowodany w diecie samuraja dostarczane są również przez owoce, ziemniaki i bataty. W przeciwieństwie do diety paleo, w jej zmodyfikowanej wersji wskazane jest jedzenie warzyw bogatych w skrobię. W codziennym jadłospisie diety samuraja powinny pojawić się:

  • ryby,
  • chude mięsa o wysokiej jakości,
  • jaja.

W umiarkowanej ilości dozwolone są orzechy oraz nasiona, np. słonecznika. Zalecanymi tłuszczami są: oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Całkowicie przeciwwskazane są produkty przetworzone, przemysłowy nabiał, gotowe dania oraz węglowodany zawierające gluten (produkty z mąki pszennej, żytniej oraz z owsa i jęczmienia). Niewskazane są również rośliny strączkowe. W diecie samuraja kluczową zasadą jest przestrzeganie pory jedzenia posiłków. Wyróżnia się dwie podstawowe strategie węglowodanowe. Pierwsza z nich to carb back loading, która polega na rozpoczęciu dnia od posiłku białkowo-tłuszczowego. Kolejne posiłki powinny zawierać większe ilości węglowodanów. Druga strategia to carb targeting, która zakłada jedzenie węglowodanów zawierających skrobię przed treningiem, natomiast po treningu węglowodanów prostych.

Dieta samuraja: jakie są jej zalety?

Największą zaletą stosowania diety samuraja jest dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Produkty wskazane w tym sposobie żywienia są powszechnie dostępne. Posiłki są odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe, co zapobiega pojawianiu się niedoborów pokarmowych.

Dieta samuraja: kto nie powinien jej stosować?

Dieta samuraja jest wskazana osobom podejmującym się regularnej i intensywnej aktywności fizycznej. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania diety samuraja są: alergie, choroby autoimmunologiczne oraz nadwrażliwość czy nietolerancja pokarmowa. Osoby chorujące na refluks, chorobę wrzodową czy borykające się z dolegliwościami jelitowymi powinny zrezygnować z diety samuraja i zastosować dietą leczniczą wskazaną przez lekarza lub dietetyka.

Przykładowy dzienny jadłospis w diecie samuraja

I posiłek: pasta z kurczaka z ziołami, sałatka ze szpinakiem, papryką, selerem naciowym, szczypiorkiem, pomidorkami koktajlowymi i orzechami brazylijskimi polana sosem winegret.

II posiłek: zupa krem z brokułów.

III posiłek: gulasz z polędwicy wieprzowej, kasza gryczana, surówka z kapusty.

IV posiłek: sajgonki z mięsem drobiowym i warzywami, sos chilli.

V posiłek: szaszłyk z papryki, cukinii, pieczarek i ananasa z pulpecikami wołowymi, zapiekana fasolka szparagowa. 

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej