Dieta o niskim indeksie glikemicznym - jadłospis. Co jeść? Jakie produkty?

Morsa Images/getty images

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest oparta na produktach ubogich w węglowodany łatwo przyswajalne. Dieta ta jest dedykowana osobom, u których występują zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz tym, które chcą w zdrowy sposób zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym zaleca się zwłaszcza pacjentom cierpiącym na insulinooporność oraz cukrzycę typu 1 i typu 2. Kobiety w ciąży, u którym wykryto cukrzycę ciążową również są zobowiązane do stosowania diety o niskim indeksie glikemicznym. To, czy dany produkt może zostać włączony do diety, zależy od jego indeksu glikemicznego.

Produkty spożywcze dzielimy na 3 grupy:

Co jeść? Jakie produkty?

Do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym należą przede wszystkim:

  • surowe warzywa,
  • większość owoców,
  • orzechy i nasiona,
  • grube kasze (np. gryczana)
  • nasiona roślin strączkowych.

Produkty o średnim IG można spożywać, ale okazjonalnie. W tej grupie znajdziemy: owoce suszone, pieczywo pełnoziarniste, bataty oraz rozgotowane warzywa.

Zdecydowanie powinniśmy unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Będą to głównie produkty wysoko przetworzone, a więc np. słodycze, wszelkie fast foody, białe pieczywo oraz wyroby cukiernicze. Odstawić należy też miód, cukier i słodkie napoje.

Jak komponować posiłki?

Znajomość tabeli glikemicznej poszczególnych produktów to nie wszystko. Warto poznać też kilka tipów, dzięki którym, obniżmy wartość glikemiczną posiłków. Warto wiedzieć, że tłuszcze, białko i błonnik spowalniają trawienie węglowodanów i wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu można uniknąć gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Warto również wprowadzić kilka nowych nawyków do kuchni, np. makarony i kasze gotujemy al. dente, warzywa (najlepszą formą jest spożywanie ich na surowo) także powinny być tak poddawane obróbce termicznej, by nie straciły swojej chrupkości.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jadłospis

Śniadanie – jajecznica ze szczypiorkiem i pomidorem

  • 2 jaja
  • szczypior
  • 1 pomidor
  • 1 łyżeczka masło klarowane
  • 1 kromka chleba żytniego

II śniadanie – koktajl z czarnych porzeczek

  • Dwie garści czarnych porzeczek
  • Kefir
  • Otręby żytnie

Obiad – pieczony łosoś z kaszą pęczak i surówką z marchewki

  • 100 g łososia
  • 50 g kaszy pęczak
  • 1 duża marchewka

sos do surówki:

  • cytryna
  • olej lniany
  • pestki słoneczka

Podwieczorek – truskawki i garść orzechów włoskich

Kolacja – Caprese

  • Pomidor
  • Ser mozzarella
  • Oliwa
  • Listki bazylii

Efekty przestrzegania diety o niskim indeksie glikemicznym będzie widać na domowym glukometrze oraz na wadze.

Zobacz film: Cukrzyku - nie musisz się ich bać! Oto produkty z niskim indeksem glikemicznym

źródło: x-news

Data aktualizacji: 13.07.2020,
Opublikowano: 13.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bacha 15.07.2020r.

Prof Łabuzek mówi zero fruktozy,ha

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej