Dieta DASH - na czym polega? Produkty wskazane i przeciwwskazane, jadłospis 

Fot. MarynaVoronova / Getty Images

Dieta DASH jest programem żywieniowym przeznaczonym dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Podstawowymi zasadami tej diety są: zmniejszenie kaloryczności jadłospisu, zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, ograniczenie soli. 

Dieta DASH wykorzystywana jest w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Jadłospis składa się z urozmaiconych posiłków bogatych w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe. W diecie nie powinno zabraknąć ryb i orzechów.

Dieta DASH - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Przeznaczona jest dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub należących do grupy ryzyka wystąpienia tej choroby. Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem zdrowotnym występującym na całym świecie. Charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, które osiąga wartości równe lub wyższe niż 140/90 mmHg. Leczenie nadciśnienia tętniczego powinno mieć kompleksowy charakter i obejmować postępowanie farmakologiczne (stosowanie leków obniżających ciśnienie) oraz niefarmakologiczne. Do niefarmakologicznych metod leczenia nadciśnienia tętniczego zalicza się zmianę dotychczasowego stylu życia, czyli:

  • zmodyfikowanie nawyków żywieniowych,
  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • zwiększenie codziennej aktywności fizycznej,
  • unormowanie masy ciała,
  • ograniczenie alkoholu.

Zobacz film: Jak jeść zdrowo? Źródło: Stylowy Magazyn

Dieta DASH - zasady

Dieta DASH jest urozmaiconym i zbilansowanym sposobem odżywiania. Podstawową zasadą tego programu żywieniowego jest wprowadzenie do jadłospisu produktów wykazujących pozytywny wpływ na wartości ciśnienia tętniczego krwi. Dieta DASH zakłada również zmniejszenie kaloryczności spożywanych posiłków, co umożliwia unormowanie masy ciała. Jadłospis diety DASH powinien składać się z 4-5 posiłków dziennie, w których znajdują się różne grupy produktów. Ilość porcji poszczególnych produktów jest ustalana indywidualnie w zależności od zapotrzebowania energetycznego danej osoby. Podstawowym zaleceniem w diecie DASH jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Produkty te powinny być jedzone w ilości od 400 do 1000 g na dobę rozłożonej na 4-5 posiłków. Warzywa i owoce są cennym źródłem flawonoidów roślinnych, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi i mają korzystny wpływ na profil lipidowy - obniżają poziom “złego” cholesterolu. Flawonoidy należą do związków antyoksydacyjnych, czyli neutralizujących wolne rodniki tlenowe przyczyniające się do chorób układu sercowo-naczyniowego. 

W diecie DASH zaleca się spożywać 2-4 razy w tygodniu ryby morskie. Produkty te dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 stabilizujących ciśnienie krwi. Dodatkowo związki te zmniejszają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego i udaru mózgu. Innymi produktami wskazanymi w diecie DASH są:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak: pieczywo razowe, brązowy ryż, ciemny makaron, gruboziarniste kasze (np. pęczak, kasza gryczana), płatki owsiane, otręby pszenne,
  • nasiona roślin strączkowych dostarczające roślinnego białka,
  • orzechy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • niskotłuszczowy nabiał (np. jogurty naturalne, ser twarogowy, mleko),
  • chude mięso (spożywane maksymalnie 2 razy na dobę).

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta DASH - czego nie wolno jeść?

Dieta DASH zakłada wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie słodyczy, które zawierają dużo cukru, a nierzadko również szkodliwe dla układu krążenia tłuszcze trans. W jadłospisie diety DASH należy zmniejszyć spożycie tłuszczu eliminując tłuste rodzaje mięs i wędlin, potrawy smażone, pełnotłuste produkty mleczne. Niewskazane są potrawy: panierowane, wędzone, konserwowane, duszone ze wcześniejszym obsmażaniem, pieczone z dodatkiem tłuszczu. Podstawowym zaleceniem w diecie DASH jest ograniczenie spożycia soli do 4 gramów na dobę (jedna mała łyżeczka). Sól należy zastępować ziołowymi przyprawami. Do potraw można dodawać również octu winnego i soku z cytryny.

Dieta DASH - czy jest skuteczna?

Dieta DASH posiada udowodnione naukowo działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Stosowanie tej diety przez co najmniej dwa miesiące skutkuje zmniejszeniem ciśnienia skurczowego nawet o 11 mmHg, a rozkurczowego o 6 mmHg. Dieta DASH oprócz działania przeciwnadciśnieniowego wykazuje również właściwości chroniące przed otyłością, cukrzycą i miażdżycą.

Dieta DASH - przykładowy jadłospis

  • I śniadanie: płatki owsiane na chudym mleku z dodatkiem orzechów laskowych i jabłka, herbata z cytryną lub kawa zbożowa
  • II śniadanie: jogurt naturalny z otrębami i truskawkami
  • Obiad: zupa krem z brokułów serwowana z razowymi grzankami, dorsz pieczony z dynią i młodymi ziemniaczkami, sałatka z pora
  • Podwieczorek: koktajl owocowo-warzywny z jarmużu, banana, kiwi
  • Kolacja: pieczywo pełnoziarniste, chudy twarożek z jogurtem naturalnym, rzodkiewką i szczypiorkiem, pomidorki koktajlowe 

Zobacz film: Z czego powinno się składać zdrowe śniadanie? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej