Dieta Cambridge może być stosowana u osób otyłych i z nadwagą tylko wtedy, gdy nie mają one dodatkowych schorzeń. Zalecana jest również osobom, które w krótkim czasie muszą stracić sporo wagi, np. przed operacją. W trakcie diety należy łączyć gotowe, niskokaloryczne produkty Cambridge z konwencjonalnymi posiłkami. Jest ona oparta na 6 stopniach energetycznych, przy czym na pierwszym - najbardziej restrykcyjnym - etapie dozwolone są wyłącznie odpowiednio zbilansowane produkty Cambridge, które dostarczają mniej niż 800 kcal dziennie. Etap ten może być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie
Dieta Cambridge - stopnie
Każdy etap diety Cambridge ma nieco inne zasady. Zdecydowanie najbardziej restrykcyjny jest etap I, który może być stosowany tylko po nadzorem lekarza. Jest on wskazany dla osób, które wymagają szybkiej redukcji masy ciała, mających BMI większe niż 25. Na tym etapie można spożyć tylko 3 lub 4 produkty Cambridge. Bardzo ważne jest wypijanie przynajmniej 2 l niegazowanej wody mineralnej lub innych bezkalorycznych płynów. Stopień I trwa 1-3 tygodnie, a liczba dostarczanych kalorii to 415-615.
Stopień II zezwala na spożywanie jednego posiłku konwencjonalnego o wartości 260 kcal, 340 ml mleka, kefiru lub naturalnego jogurtu oraz 3 produktów diety Cambridge dziennie. Koniecznie należy wypijać przynajmniej 2 1/4 l niegazowanej wody mineralnej lub innych bezkalorycznych napoi. Łączna liczba kalorii to 810. W tym czasie należy ograniczyć aktywność fizyczną do zajęć rekreacyjnych.
Stopień III pozwala na łączenie 2 tradycyjnych posiłków z 2 produktami diety Cambridge. Wysiłek fizyczny należy zintensyfikować. Dzienna ilość kalorii to 1000. W stopniu IV liczba kalorii wynosi 1200. W trakcie tego etapu można spożywać 3 posiłki tradycyjne oraz 4 produkty Cambridge. Stopień V to 4 posiłki konwencjonalne oraz 1 produkt Cambridge. Łączna wartość kaloryczna wszystkich posiłków to 1500 kcal. Podczas stopnia VI należy starannie planować posiłki i wykorzystywać zdobytą wiedzę oraz intensywnie ćwiczyć.
Dieta Cambridge - jadłospis i przepisy
Jadłospis w diecie Cambridge zależy od etapu diety. W I stopniu można jeść wyłączne 3-4 produkty Cambridge. Dopiero w II etapie dozwolony jest jeden posiłek konwencjonalny, a jadłospis może wyglądać następująco:
-
śniadanie - gotowy napój o dowolnym smaku ze słomką, jogurt naturalny 0% tłuszczu,
- II śniadanie - baton Cambridge o dowolnym smaku, 227 ml mleka 1/2% tłuszczu,
- obiad - szaszłyk z indyka,
- kolacja - zupa Cambridge o dowolnym smaku.
Szaszłyk z indyka
- 150 g piersi z indyka
- 75 g czerwonej papryki
- 200 g cukinii
- 80 g cebuli
- 200 g brokułu
Indyka pokroić w dużą kostkę, cebulę i cukinię w plasterki, brokuł podzielić na różyczki. Naprzemiennie nadziewać wszystkie składniki na rożen. Doprawić, upiec na grillu. Podawać z ugotowanymi na parze brokułami.
Przykładowy jadłospis w etapie III jest znacznie bardziej urozmaicony:
- śniadanie (210 kcal) - jajecznica ze szczypiorkiem, 3 kromki chrupkiego pieczywa żytniego, 1/2 grejpfruta,
- II śniadanie - gotowy napój Cambridge, kawa ze 142 ml mleka 1/2% tłuszczu,
- obiad - pierś z kurczaka z warzywami, 1 średni ziemniak,
- kolacja - baton Cambridge o dowolnym smaku, 150 g jogurtu 0%.
Jajecznica ze szczypiorkiem
- 1 jajko
- 1/2 pęczka szczypiorku
- 1/2 łyżeczki niskotłuszczowej margaryny
Margarynę rozpuścić na patelni, wrzucić posiekany szczypiorek, wbić jajko, doprawić solą i pieprzem. Wymieszać i usmażyć do pożądanej konsystencji.
Pierś z kurczaka z warzywami
- 300 g mrożonej mieszanki warzywnej
- 80 g piersi z kurczaka
- 1/2 łyżeczki parmezanu
- 40 ml białego wytrawnego wina
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Pierś pokroić w kostkę, usmażyć na rozgrzanej oliwie po 5 minut z każdej strony. Dodać warzywa i wino, dusić około 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec duszenia doprawić solą i pieprzem.
W etapie IV jadłospis obejmuje 3 posiłki tradycyjne. Może on wyglądać następująco:
- śniadanie - 150 g naturalnego białego twarożku, 100 g papryki czerwonej, 50 g otrąb pszennych,
- II śniadanie - kotlet rybny z ziemniakami,
- przekąska - dowolny produkt diety Cambridge,
- obiad - makaron penne w warzywach,
- kolacja - produkt diety Cambridge, 2/3 szklanki mleka 1/2%.
Kotlet rybny z ziemniakami
- 30 g marchewki
- 10 g selera
- 12 g pietruszki
- 50 g fileta z dorsza
- 100 g ziemniaków
- 1 łyżeczka płatków owsianych
- 1/2 białka jaja
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1/2 łyżki bułki tartej
- sól, bazylia
Włoszczyznę pokroić w plastry, ułożyć na patelni, położyć na niej dorsza, podlać wodą i dusić pod przykryciem. Ziemniaki ugotować i zmielić, wymieszać z sokiem z cytryny i bazylią. Rybę wyjąć z wywaru, rozdrobnić, zmieszać z ziemniakami i płatkami owsianymi. Z masy formować kotlety, panierować w białku i tartej bułce. Usmażyć bez tłuszczu, posypać natką.
Makaron penne w warzywach
- 60 g suchego makaronu penne
- 100 g zielonej fasolki szparagowej
- 240 g pomidorów z puszki
- 30 g cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 8 oliwek
- 100 g odsączonego zielonego groszku
- 1/2 łyżeczki suszonych ziół, np. prowansalskich
Makaron ugotować, 5 minut przed końcem gotowania dodać zieloną fasolkę. Do rondelka włożyć pomidory, zmiażdżony czosnek, cebulę, pokrojone oliwki, groszek oraz zioła, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu około 10 minut. Odcedzić makaron i fasolkę, zalać przygotowanym sosem.
Dieta Cambridge - efekty
Efekty w diecie Cambridge są bardzo widoczne - utrata kilogramów postępuje szybko, co jest dodatkową motywacją. Co ważne, produkty stosowane w diecie Cambridge są pełnowartościowe, opracowane w specjalistycznych laboratoriach, dzięki czemu dostarczają organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta Cambridge uczy zdrowych nawyków żywieniowych i nie powoduje problemów zdrowotnych.
MK37 06.10.2018r.
Super dieta, na początku to istna masakra, ale potem jest coraz lepiej!! Czuję się świetnie, więc było warto Polecam serdecznie wszystkim tym, którzy marzą o szczupłej sylwetce.
jowita30 27.08.2018r.
Takie zredukowanie kalorii nie jest łatwe dla kogoś, kto jadł za dwóch, no ale teraz wiem, że dla własnego wyglądu a przede wszystkim zdrowia było warto i teraz polecam tę wspaniałą dietę innym osobom, które zmagają się z problemem otyłości.
Majeczka 10.07.2018r.
Wg mnie jest to najlepsza dieta dla osób, które zmagają się ze znaczną i przede wszystkim szkodliwą dla zdrowia otyłością. Niestety, w takim przypadku trzeba znacznie ograniczyć ilość spożywanych kalorii, czasami nie ma innej opcji. Na początku jest trudno, ale w kolejnych etapach, kiedy można już samemu komponować posiłki jest ok. Poza tym te ich dania obiadowe całkiem przypadły mi do gustu, szczególnie makaron z serem :D