Dieta bogatoresztkowa dla dzieci i dorosłych; przykładowe jadłospisy

Dieta bogatoresztkowa zakłada wprowadzenie dużej ilości błonnika do jadłospisu. Koniecznie należy wypijać duże ilości płynów: 2-2,5 l dziennie. Warto jeść m.in. warzywa, produkty pełnoziarniste. Dieta bogatoresztkowa u dzieci powinna zawierać dużo wapnia i żelaza.

W diecie bogatoresztkowej należy stopniowo zwiększać ilość błonnika. Dzięki temu przewód pokarmowy będzie miał możliwość przyzwyczaić się do jego obecności. Gwałtowne dodanie produktów bogatych w błonnik do jadłospisu może powodować wzdęcia i bóle brzucha.

Co to jest dieta bogatoresztkowa?

  • ciemne, pełnoziarniste i razowe pieczywo,
  • grube kasze: jęczmienna, gryczana, pęczak,
  • brązowy ryż,
  • makaron razowy,
  • suszone owoce: morele, śliwki i rodzynki,
  • warzywa,
  • rośliny strączkowe,
  • owoce.

Dieta bogatoresztkowa dla dzieci

Dietę bogatoresztkową stosuje się, aby uregulować rytm wypróżnień, wspomóc trawienie oraz funkcjonowanie jelita grubego bez wprowadzania środków farmakologicznych. Opiera się ona na zwiększeniu ilości błonnika oraz płynów. Taki jadłospis zaleca się osobom z zaparciami nawykowymi. Przeciwdziała on także powstawaniu raka jelita grubego, zespołu jelita drażliwego, kamicy żółciowej, miażdżycy oraz cukrzycy. W diecie bogatoresztkowej należy wybierać produkty bogate w błonnik. Są to m.in.:Nie należy rozgotowywać dań: ryż i kasza powinny być przygotowywane na sypko, a makaron al dente. Warzywa najlepiej jeść na surowo, a jeśli gotowane - na półtwardo. Do dań można dodawać produkty, które zawierają duże ilości błonnika, np. otręby pszenne lub płatki owsiane. Należy też ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność. Dieta bogatoresztkowa wymaga zwiększenia ilości wypijanych płynów. Jest to co najmniej 2, a nawet 2,5 litra wody dziennie. Można też sięgać po herbaty owocowe, soki warzywne lub owocowe. Zbyt mała ilość napojów przy dużej zawartości błonnika może spowodować bądź nasilić zaparcia. 

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przeciwwskazania do stosowania diety bogatoresztkowej to: stany zapalne jelit, dróg żółciowych, trzustki oraz żołądka, a także nieżyt przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie należy jej wprowadzać u osób starszych, które mają problemy z żuciem i trawieniem. Dietę bogatą w błonnik trzeba ostrożnie stosować w przypadku nietolerancji pokarmowych.Przy stosowaniu jadłospisu bogatoresztkowego u dzieci powinno się zwrócić szczególną uwagę na jego zbilansowanie. Należy zadbać o to, by dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych ważnych ze względu na rozwój młodego organizmu. Są to produkty zawierające wapń, czyli mleko, serki, jogurty, a także ryby, natka pietruszki, buraki, suszone owoce, ziarna soi, dyni i słonecznika oraz migdały. Bardzo ważne są też pokarmy bogate w żelazo, czyli: mleko, pełnoziarniste pieczywo, brokuły, kalafiory, pomidory, szpinak, czerwone mięso, ryby, orzechy, żółtko jaja kurzego.

Zobacz także: Dieta ubogoresztkowa dla osób z problemami jelitowymi: zasady, produkty i jadłospis

Dieta bogatoresztkowa - jadłospis dla dorosłych

Osoba dorosła, która stosuje dietę bogatoresztkową, powinna zacząć dzień od wypicia szklanki przegotowanej wody z miodem. Pomiędzy kolejnymi daniami także należy pić niewielkie ilości napojów, aby dostarczyć sobie około 2-2,5 litra płynów. W jadłospisie diety bogatej w błonnik mogą znaleźć się następujące posiłki:

  • śniadanie przygotowane na bazie produktów, takich jak: ser mozarella, muesli (np. z bananów, jogurtu, orzechów laskowych, siemienia lnianego, otrąb orkiszowych, migdałów i jogurtu naturalnego), chleb żytni, graham lub razowy, masło, chuda wędlina z indyka, pomidory, sałata, kiełki, jabłka, sok grejpfrutowy, jabłkowy lub pomarańczowy;
  • obiad składający się np. z: zupy jarzynowej, krupniku ugotowanego z grubej kaszy z warzywami, barszczu ukraińskiego bądź zupy grochowej bądź fasolowej, chudego mięsa lub ryby, jaj, ziemniaków, ryżu pełnoziarnistego lub grubych kasz, warzyw w formie surówek;
  • przekąsek takich jak: musy owocowe, galaretki, kisiele, budynie, nieprzecierane soki owocowo-warzywne, kompoty, surowe owoce;
  • kolacja węglowodanowa składająca się np. z: pierogów lub naleśników przyrządzonych na bazie mąki razowej, kaszotto z kaszy jęczmiennej z warzywami, chleba razowego, grahama bądź pełnoziarnistego, powideł śliwkowych, cykorii, ciastka z płatków owsianych; potrawy powinny być podawane z dodatkiem sezonowych warzyw lub owoców.

Dieta bogatoresztkowa - jadłospis dla dzieci

Jadłospis diety bogatoresztkowej u dzieci, podobnie jak u dorosłych, obejmuje duże ilości płynów. Najlepiej, aby przed śniadaniem podać maluchowi szklankę przegotowanej wody z miodem bądź soku warzywno-owocowego. Posiłki mogą zawierać takie produkty, jak:

  • mleko, płatki owsiane, maślankę z poziomkami, morelami, jabłkami i rodzynkami, pieczywo razowe, z pełnego ziarna bądź graham z masłem, suszone śliwki, pestki słonecznika i dyni, rzodkiewkę, pomidory, sałatę, chudą wędlinę, pieczonego indyka, ser twarogowy - najlepsze na śniadanie;
  • kisiel, przecierowy sok owocowy lub warzywny, galaretkę z owocami, kompot śliwkowy, figi, agrest, poziomki, suszone bądź świeże śliwki lub morele - w ramach przekąski;
  • zupę jarzynową z dużą ilością różnych warzyw, krupnik z grubej kaszy z dodatkiem warzyw, puree ziemniaczane, brązowy ryż, grubą kaszę (pęczak, gryczaną, jęczmienną, lub jaglaną), chude gotowane lub pieczone mięso, ryby, sera, jaja, różnorodne surówki z olejem roślinnym lub oliwą - na obiad;
  • surówki lub podawane osobno warzywa, oliwę z oliwek, mleko, płatki, pieczywo z pełnego ziarna, chude wędliny bądź mięsa - podawane na kolację.

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej