Dieta bez cukru – zasady, wskazane produkty, efekty 

Fot. nito100 / Getty Images

Dieta bez cukru została opracowana w licznych wariantach. Zasadniczo polega na ograniczeniu ilości węglowodanów w jadłospisie, co w radykalnych wersjach oznacza niemal całkowitą ich eliminację. Należy jednak pamiętać, że węglowodany stanowią dla organizmu podstawowe źródło energii.

Dieta bezcukrowa to jeden z popularniejszych sposobów na odchudzanie. Nadmiar cukru odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, toteż rezygnacja ze słodyczy czy słodzonych napojów wydaje się skuteczną metodą walki ze zbędnymi kilogramami. Co więcej, od dłuższego czasu dietetycy alarmują, że zbyt wysokie spożycie cukru prowadzi do rozwoju licznych chorób. Dlatego ich ograniczenie w diecie wydaje się rozsądnym pomysłem.

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta 100 bez cukru

Jedną z modnych ostatnimi laty diet bezcukrowych jest opracowana „dieta 100”, która zakłada utratę nawet 9 kg w 2 tygodnie. Podstawową zasadę stanowi dzienne spożycie nie więcej niż 100 kcal pochodzących z węglowodanów. Ograniczeniem tym objęte są nie tylko cukry proste zawarte w słodyczach, owocach, napojach czy wysoko przetworzonych produktach, ale też polisacharydy, których dostarczają wyroby pełnoziarniste, warzywa bogate w skrobię (np. ziemniaki, marchew), rośliny strączkowe, niektóre przetwory mleczne. Pozostałe składniki odżywcze można spożywać bez ograniczeń.

„Dieta 100” to menu oparte głównie na produktach białkowych (mięsie, rybach, nabiale), dobrej jakości tłuszczach (oleje roślinne, masło) oraz warzywach. Ich spożywanie ma spowodować utrzymanie we krwi niskiego poziomu glukozy, a także insuliny, dzięki czemu organizm nie tylko nie magazynuje cukru w postaci tkanki tłuszczowej, ale też spala jej nadmiar. Twórca diety, Jorge Cruise, podkreśla, że zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów powoduje nie tylko pożądany efekt utraty wagi, ale też ogranicza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, np. choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, cukrzycy typu II.

Nim podejmie się decyzję o skorzystaniu z „diety 100”, warto zaczerpnąć porady dietetyka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia około 50% energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu powinno pochodzić z węglowodanów. Oznacza to, że wszelkie diety niskowęglowodanowe są niewłaściwie zbilansowane i mogą powodować niedobory pokarmowe, szczególnie niebezpieczne u osób z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Co więcej, należy pamiętać, że każda niedoborowa dieta niesie z sobą ryzyko efektu jojo.

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem, co jem

Dieta bez cukrów prostych

Racjonalnym wyborem jest dieta bezcukrowa oparta na produktach niezawierających monosacharydów, czyli glukozy i fruktozy. Z jadłospisu wyeliminować należy nie tylko cukier (zwłaszcza rafinowany), słodycze, dosładzane napoje (w tym nektary, niektóre soki owocowe, wody smakowe) czy przetwory owocowe (dżemy, kompoty), ale także żywność, w której obecność węglowodanów prostych nie jest oczywista. Należą do nich: wyroby z białej mąki (pieczywo, makarony), słodkie przetwory mleczne (jogurty owocowe, serki homogenizowane), owoce kandyzowane, słodkie płatki śniadaniowe, gotowe sosy, ketchupy. Cukier może znaleźć się nawet w składzie niektórych wyrobów mięsnych (np. pasztetów). Aby uniknąć spożywania takich produktów, trzeba uważnie czytać etykiety którymi są opatrzone, pamiętając, że cukry proste „kryją się” pod takimi nazwami, jak syrop glukozowo-fruktozowy,  ekstrakt słodu jęczmiennego czy melasa.

Cukry proste naturalnie występują w owocach, które w związku z tym należy jeść z umiarem. Ich spożycie jest jednak wskazane ze względu na wysoką zawartość innych, cennych substancji odżywczych (witamin, minerałów, błonnika, polifenoli). Co więcej, dzięki temu, że owoce zawierają dużo błonnika, dostarczana przez nie fruktoza metabolizuje się stosunkowo wolno, nie powodując szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Ze względu na prozdrowotne właściwości do diety bezcukrowej można włączyć także niewielkie ilości miodu, który jest dobrym zamiennikiem cukru używanego do słodzenia napojów czy porannego musli.

Zdrowa dieta bez węglowodanów prostych powinna dostarczać polisacharydów pod postacią produktów pełnoziarnistych (ciemnego pieczywa i makaronów, kasz, brązowego ryżu), nasion roślin strączkowych czy warzyw bogatych w skrobię. W jadłospisie nie powinno zabraknąć także wartościowych źródeł białka i tłuszczów, do których należą: chudy nabiał, białe mięso, ryby, owoce morza, oleje roślinne, orzechy. Podstawę diety bez cukru powinny stanowić warzywa bogate w witaminy, minerały, błonnik i fitozwiązki. Jeśli zadba się przy tym o aktywność fizyczną oraz przestrzeganie takich zasad, jak regularne spożywanie kilku niewielkich posiłków dziennie czy wypijanie 1,5–2 litrów wody, dieta bez cukru przyniesie efekty w postaci sukcesywnej utraty wagi (bez efektu jojo). Przede wszystkim jednak wpłynie korzystnie na zdrowie i dobrą kondycję całego organizmu.

Efekty diety bezcukrowej

Dobrze zbilansowana dieta bezcukrowa posłuży walce z otyłością, ale także pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia licznych chorób i dolegliwości, takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nowotwory, stłuszczenie wątroby, zaburzenia trawienia, osteoporoza, próchnica, spadek odporności, zakwaszenie organizmu. Mówi się o tym, że może ograniczać nasilenie migreny, depresji, a nawet opóźniać starzenie się skóry.

Ograniczenie cukru w diecie nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest on substancją uzależniającą niemal równie silnie, jak alkohol czy nikotyna. Warto jednak podjąć taki wysiłek, pamiętając, że najłatwiej jest zrobić to powoli. Zaleca się stopniowe zmniejszanie ilość cukru dodawanego do herbaty, stosowanie takich zamienników, jak stewia czy ksylitol, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety odpowiedniej ilości owoców i produktów zawierających węglowodany złożone. 

Zobacz film: Modne produkty spożywcze? Czy naprawdę są zdrowe? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej