Dieta bananowa to jeden z najprostszych sposobów na odchudzanie. Nie wymaga liczenia kalorii i nie ma skomplikowanych zasad. Opracował ją Hitoshi Watanabe - japoński absolwent medycyny. Do wyboru są trzy warianty diety - trzydniowa, tygodniowa i miesięczna. Można na niej schudnąć 3-7 kilogramów, w zależności od zastosowanego wariantu. Dieta bananowa dostarcza wielu składników odżywczych, oczyszcza organizm i poprawia nastrój.
Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie
Ile kalorii ma banan?
Większość osób przed rozpoczęciem diety bananowej dokładnie sprawdza ile banan ma kalorii. Średni, ważący około 200 g, banan po zdjęciu skórki waży około 120 g. W 100 g jest 95 kcal, co oznacza, że średni banan dostarcza 114 kcal. Nie jest to dużo, ale warto pamiętać, że wartość odżywcza banana wcale nie jest w tej diecie najważniejsza.
Zobacz także: Czerwone banany - jak jeść i jakie mają właściwości?
Znacznie ważniejsze od liczby kalorii jest to, jakie witaminy ma banan. Jeden owoc to prawdziwa bomba witaminowa, która dostarcza organizmowi wiele ważnych składników odżywczych. Banany zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i beta-karoten. Oprócz tego w owocach banana są niezwykle cenne minerały, m.in.: potas, magnez, miedź, cynk, selen, żelazo, mangan, jod i fluor. Zjadając banany, można więc uzupełnić nie tylko witaminy, ale także minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dieta bananowa - jadłospis
- śniadanie - banan, szklanka mleka,
- obiad - banan, szklanka mleka,
- kolacja - obiad, szklanka mleka.
- śniadanie, obiad i kolacja - owsianka z 3 płaskich łyczek płatków owsianych, 1/2 banana, łyżeczki miodu i szklanki niesłodzonego jogurtu naturalnego lub maślanki,
- przekąski - 2 małe jabłka dziennie.
Zobacz także: Dieta jabłkowa, czyli detoksykacyjna kuracja odchudzająca. Zasady i odmiany diety jabłkowej. Przykładowy, dwudniowy jadłospis
Dieta bananowa - efekty
Banany są prawdziwą skarbnicą witamina i minerałów, dlatego ich jedzenie to samo zdrowie. W każdym bananie są: białko, kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy A, D, E, K1, C, B1 B2, PP, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, miedź, cynk, mangan, selen, fluor, fitosterole. Takie bogactwo składników sprawia, że jedzenie bananów ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm.
Celem diety bananowej jest głównie odchudzenie, ale daje ona także inne efekty. Jest znakomitym antidotum na stres i zmęczenie. Wynika to z dużej zawartości potasu oraz witamin z grupy B. Wysoka wartość odżywcza oraz duża ilość białka roślinnego w bananach sprawia, że w trakcie diety rzadko pojawia się uczucie głodu.
Połączenie bananów z płatkami owsianymi pozwala skutecznie oczyścić organizm z toksyn. Ponadto znajdujące się w bananach betaglukany powlekają błonę śluzową żołądka i jelit, dzięki czemu normalizują funkcjonowanie układu pokarmowego i przynoszą ulgę w przypadku wrzodów czy nadwrażliwości.
Znajdujący się w jadłospisie tygodniowej diety bananowej miód dodaje sił, wzmacnia serce i poprawia pracę wątroby. Ponadto ma on działanie bakteriobójcze i odkażające, dlatego chroni przed szkodliwymi czynnikami.
Dieta bananowa a odchudzanie
Trzydniowa dieta bananowa pozwala zrzucić nawet 3 kg, a dieta trwająca tydzień obniża wagę nawet o 4-5 kg. Efekty zależą jednak od tego, jak ściśle przestrzegany będzie jadłospis. Na miesięcznej diecie bananowej można schudnąć nawet 7 kg, ale tylko wtedy, gdy pozostałe posiłki nie są zbyt kaloryczne i gdy respektowane są jej zasady.
W założeniach diety bananowej nie ma aktywności fizycznej. Jednak warto więcej ćwiczyć, aby spadek wagi był jeszcze większy. Efektu jojo można uniknąć, na stałe zmieniając sposób odżywiania i ćwicząc intensywnie przynajmniej 2 razy w tygodniu.