Dieta amerykańska jest kuracją odchudzającą przeznaczoną głównie dla osób z nadwagą. Jej stosowanie przyczynia się nie tylko do redukcji masy ciała, ale również do poprawy kondycji skóry. Podstawową zasadą tej diety jest zmniejszenie kaloryczności posiłków i wyeliminowanie z jadłospisu produktów o dużej zawartości tłuszczu.
Dieta amerykańska - na czym polega?
Dieta amerykańska, nazywana inaczej dietą Hollywood, została opracowana przez doktora Johana Hempere’a. Jej celem jest szybka i skuteczna redukcja masy ciała. Dieta amerykańska jest oparta na jadłospisie o obniżonej kaloryczności. Zakłada dostarczanie organizmowi 1200-1500 kcal każdego dnia, czyli znacznie mniej niż wynika z dobowego zapotrzebowania energetycznego. Autor diety amerykańskiej zastrzega, by ograniczanie kaloryczności posiłków miało charakter stopniowy - najlepiej zmniejszać ilość kalorii o 200 co tydzień, aż do uzyskania pożądanej kaloryczności diety. Takie postępowanie ma uchronić organizm przed tzw. “efektem jo-jo”, czyli ponownym przyrostem (nierzadko znacznie większym niż pierwotnie) masy ciała. Istnieją dwie wersje diety amerykańskiej. Podstawowy plan żywieniowy zakłada stosowanie diety amerykańskiej przez 5 dni. Druga wersja jest bardziej rozbudowana i trwa znacznie dłużej - aż 3 tygodnie.
Dieta amerykańska - zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane
Jadłospis diety amerykańskiej opiera się na pięciu posiłkach jedzonych w regularnych odstępach czasu, najlepiej o ściśle wyznaczonych porach. Dieta amerykańska (oprócz zmniejszenia kaloryczności posiłków) zakłada wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich słodyczy, białego cukru, soli oraz mleka i przetworów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu. W diecie Hollywood ogranicza się lub całkowicie wyklucza tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Niewskazane jest jedzenie tłustych rodzajów mięs oraz wędlin. W diecie amerykańskiej powinny pojawić się: otręby, pieczywo pełnoziarniste i kiełki. Produkty te są bogatym źródłem błonnika pokarmowego odgrywającego kluczową rolę w odchudzaniu. Związek ten usprawnia pracę jelit i pobudza metabolizm. Dodatkowo zwiększa uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu między posiłkami. W diecie amerykańskiej wskazane są również: chude mięso (np. kurczak, indyk bez skóry), chudy nabiał, jogurty naturalne, ryby, cebula. Ważną zasadą w diecie J. Hampere’a jest picie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ziołowych herbat, a także herbaty czerwonej i zielonej, którym przypisuje się właściwości detoksykacyjne (oczyszczające organizm z toksyn). Zalecanymi techniki przygotowywania potraw są: gotowanie w wodzie i na parze, grillowanie, pieczenie w folii lub pergaminie (bez dodatku tłuszczu) oraz duszenie bez wcześniejszego obsmażania. Niedozwolone jest smażenie i panierowanie potraw.
Dieta amerykańska - efekty
Dieta amerykańska przynosi szybkie efekty. Przestrzegając zasad diety amerykańskiej, w ciągu 5 dni jej stosowania można stracić nawet 5 kilogramów. Decydując się na drugą wersję diety Hollywood, czyli trwającą 3 tygodnie możliwa jest redukcja masy ciała średnio o 7 kilogramów. Dieta amerykańska poza efektem odchudzającym przyczynia się również do poprawy metabolizmu i uregulowania poziomu cukru we krwi. Ma korzystny wpływ na kondycję i wygląd skóry włosów i paznokci. Wadą diety Hollywood dla wielu osób jest konieczność dokładnego liczenia kalorii dostarczanych w poszczególnych posiłkach oraz jedzenia o ściśle wyznaczonych godzinach. Dieta amerykańska jest szczególnie wskazana osobom z nadwagą, spowolnioną przemianą materii (co może objawiać się np. skłonnością do zaparć) oraz problemami skórnymi. Nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.
Dieta amerykańska na 5 dni – przykładowy jadłospis
- I posiłek, godz. 10.00: 1 filiżanka czarnej kawy, serek topiony
- II posiłek, godz. 12.00: 1 jajko ugotowane na twardo, 1 pomidor
- III posiłek, godz. 14.00: duże jabłko
- IV posiłek, godz. 16.00: chudy twarożek z papryką i ogórkiem
- V posiłek, godz. 20.00: lampka czerwonego wina (wytrawne lub półwytrawne)
Dieta amerykańska 3 tygodniowa - przykładowy jadłospis
- I śniadanie: ½ bułki grahamki, filiżanka chudego twarogu ze szczypiorkiem, ogórkiem i papryką
- II śniadanie: 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, 50 g pieczonego indyka, ½ szklanki kiełków
- Obiad: pieczony filet z dorsza, kromka pieczywa razowego, posiekana cebula z dodatkiem kiełków
- Podwieczorek: chudy jogurt naturalny z dodatkiem otrąb
- Kolacja: sałatka z pomidora, ogórka, kapusty pekińskiej, zielonego groszku, lekko posypana otrębami