Dieta amerykańska - 5 dniowa lub 3 tygodniowa. Jadłospis, efekty, produkty, wskazania i przeciwwskazania 

Fot. EXTREME-PHOTOGRAPHER / Getty Images

Dieta amerykańska nazywana jest również dietą Hollywood. Opiera się na niskokalorycznym jadłospisie złożonym z pięciu posiłków jedzonych o ściśle wyznaczonych porach. Efektem diety amerykańskiej jest redukcja masy ciała nawet o 7 kilogramów w krótkim czasie. 

Dieta amerykańska jest kuracją odchudzającą przeznaczoną głównie dla osób z nadwagą. Jej stosowanie przyczynia się nie tylko do redukcji masy ciała, ale również do poprawy kondycji skóry. Podstawową zasadą tej diety jest zmniejszenie kaloryczności posiłków i wyeliminowanie z jadłospisu produktów o dużej zawartości tłuszczu.

Dieta amerykańska - na czym polega?

Dieta amerykańska, nazywana inaczej dietą Hollywood, została opracowana przez doktora Johana Hempere’a. Jej celem jest szybka i skuteczna redukcja masy ciała. Dieta amerykańska jest oparta na jadłospisie o obniżonej kaloryczności. Zakłada dostarczanie organizmowi 1200-1500 kcal każdego dnia, czyli znacznie mniej niż wynika z dobowego zapotrzebowania energetycznego. Autor diety amerykańskiej zastrzega, by ograniczanie kaloryczności posiłków miało charakter stopniowy - najlepiej zmniejszać ilość kalorii o 200 co tydzień, aż do uzyskania pożądanej kaloryczności diety. Takie postępowanie ma uchronić organizm przed tzw. “efektem jo-jo”, czyli ponownym przyrostem (nierzadko znacznie większym niż pierwotnie) masy ciała. Istnieją dwie wersje diety amerykańskiej. Podstawowy plan żywieniowy zakłada stosowanie diety amerykańskiej przez 5 dni. Druga wersja jest bardziej rozbudowana i trwa znacznie dłużej - aż 3 tygodnie.

Dieta amerykańska - zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane

Jadłospis diety amerykańskiej opiera się na pięciu posiłkach jedzonych w regularnych odstępach czasu, najlepiej o ściśle wyznaczonych porach. Dieta amerykańska (oprócz zmniejszenia kaloryczności posiłków) zakłada wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich słodyczy, białego cukru, soli oraz mleka i przetworów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu. W diecie Hollywood ogranicza się lub całkowicie wyklucza tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Niewskazane jest jedzenie tłustych rodzajów mięs oraz wędlin. W diecie amerykańskiej powinny pojawić się: otręby, pieczywo pełnoziarniste i kiełki. Produkty te są bogatym źródłem błonnika pokarmowego odgrywającego kluczową rolę w odchudzaniu. Związek ten usprawnia pracę jelit i pobudza metabolizm. Dodatkowo zwiększa uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu między posiłkami. W diecie amerykańskiej wskazane są również: chude mięso (np. kurczak, indyk bez skóry), chudy nabiał, jogurty naturalne, ryby, cebula. Ważną zasadą w diecie J. Hampere’a jest picie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ziołowych herbat, a także herbaty czerwonej i zielonej, którym przypisuje się właściwości detoksykacyjne (oczyszczające organizm z toksyn). Zalecanymi techniki przygotowywania potraw są: gotowanie w wodzie i na parze, grillowanie, pieczenie w folii lub pergaminie (bez dodatku tłuszczu) oraz duszenie bez wcześniejszego obsmażania. Niedozwolone jest smażenie i panierowanie potraw.

Dieta amerykańska - efekty

Dieta amerykańska przynosi szybkie efekty. Przestrzegając zasad diety amerykańskiej, w ciągu 5 dni jej stosowania można stracić nawet 5 kilogramów. Decydując się na drugą wersję diety Hollywood, czyli trwającą 3 tygodnie możliwa jest redukcja masy ciała średnio o 7 kilogramów. Dieta amerykańska poza efektem odchudzającym przyczynia się również do poprawy metabolizmu i uregulowania poziomu cukru we krwi. Ma korzystny wpływ na kondycję i wygląd skóry włosów i paznokci. Wadą diety Hollywood dla wielu osób jest konieczność dokładnego liczenia kalorii dostarczanych w poszczególnych posiłkach oraz jedzenia o ściśle wyznaczonych godzinach. Dieta amerykańska jest szczególnie wskazana osobom z nadwagą, spowolnioną przemianą materii (co może objawiać się np. skłonnością do zaparć) oraz problemami skórnymi. Nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.

Dieta amerykańska na 5 dni – przykładowy jadłospis

  • I posiłek, godz. 10.00: 1 filiżanka czarnej kawy, serek topiony
  • II posiłek, godz. 12.00: 1 jajko ugotowane na twardo, 1 pomidor
  • III posiłek, godz. 14.00: duże jabłko
  • IV posiłek, godz. 16.00: chudy twarożek z papryką i ogórkiem
  • V posiłek, godz. 20.00: lampka czerwonego wina (wytrawne lub półwytrawne)

Dieta amerykańska 3 tygodniowa - przykładowy jadłospis

  • I śniadanie: ½ bułki grahamki, filiżanka chudego twarogu ze szczypiorkiem, ogórkiem i papryką
  • II śniadanie: 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, 50 g pieczonego indyka, ½ szklanki kiełków
  • Obiad: pieczony filet z dorsza, kromka pieczywa razowego, posiekana cebula z dodatkiem kiełków
  • Podwieczorek: chudy jogurt naturalny z dodatkiem otrąb
  • Kolacja: sałatka z pomidora, ogórka, kapusty pekińskiej, zielonego groszku, lekko posypana otrębami 

Zobacz film: 5 najbardziej niezdrowych produktów, po które sięgamy każdego dnia. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 23.05.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej