Czym jest zespół Hoigne? Jak się objawia? Czy jest wyleczalny?

Fot. PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Zespół Hoigne należy do rzadko występujących ostrych zespołów neurologicznych. Objawy takie jak paniczny lęk, halucynacje czy derealizacja pojawiają się po dożylnym podaniu penicyliny prokainowej powodującej mikrozatory w ośrodkowym układzie nerwowym. Symptomy na ogół ustępują samoczynnie, jednakże czasami może być konieczne leczenie objawowe.

Zespół Hoigne może przebiegać również jako zespół psychotyczny. Wynika z podania zawiesiny penicyliny prokainowej bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Zdarzają się również przypadki choroby po podaniu antybiotyku domięśniowo. W tej sytuacji kryształki penicyliny przedostają się do krążenia mózgowego, wywołując mikrozatory.

Jaki jest związek między penicyliną prokainową a zespołem Hoigne?

Penicylina prokainowa jest połączeniem benzylopenicyliny z prokainą. Podawana jest przede wszystkim domięśniowo. Niestety iniekcja leku bywa bolesna, dlatego też stosuje się połączenie benzylopenicyliny z prokainą, która jest lekiem miejscowo znieczulającym i działa przeciwbólowo. Zaletą domięśniowego podania antybiotyku jest znaczne spowolnienie jego wchłaniania. Dzięki temu przedłuża się jego czas działania w organizmie i można go podawać nawet co 24 godziny.

Penicylina prokainowa jest stosowana w leczeniu takich chorób jak:

Do najważniejszych powikłań stosowania penicyliny prokainowej należą reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny oraz zespół Hoigne. Uważa się, że częstość jego występowania wynosi 1–3/1000 wstrzyknięć.

Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Jakie są objawy zespołu Hoigne?

Po podaniu penicyliny prokainowej objawy zespołu Hoigne mogą wystąpić bardzo szybko, nawet w ciągu kilkudziesięciu sekund. Napad choroby może trwać od 15 do 60 minut, a jej leczenie nie jest powszechne. Symptomy ustępują zazwyczaj samoistnie, tylko czasami może być konieczne leczenie objawowe lub tymczasowe unieruchomienie. Na ogół rokowania są dobre. Wystąpienie zespołu Hoigne nie jest przeciwwskazaniem do dalszego leczenia penicyliną, jednakże większość pacjentów z obawy przed jego wystąpieniem nie podejmuje dalszej kuracji.

Zespół Hoigne charakteryzuje się takimi objawami jak:

  • nasilony lęk przed śmiercią,
  • pobudzenie ruchowe,
  • zawroty głowy,
  • parestezje,
  • splątanie,
  • gwałtowne zachowania,
  • halucynacje wzrokowe, słuchowe oraz dotykowe,
  • brak poczucia czasu,
  • derealizacja,
  • depersonalizacja,
  • przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia tętniczego,
  • uczucie pieczenia i swędzenia,
  • metaliczny smak w ustach,
  • sinica skóry oraz błon śluzowych.

Zespół Hoigne a reakcja Jarischa-Herxheimera

Reakcja Jarischa-Herxheimera, jak zespół Hoigne, jest powikłaniem stosowania antybiotyków. Jednakże w tym przypadku objawy wynikają z działania toksyn uwolnionych z zabitych bakterii, głównie krętków. Symptomy pojawiają się, gdy wątroba oraz nerki nie nadążają z wydalaniem toksyn.

Reakcja Jarischa-Herxheimera ujawnia się przede wszystkim w leczeniu kiły, boreliozy, duru brzusznego, wąglika, włośnicy, brucelozy, gruźlicy oraz trądu. Szczególnie szybko i gwałtownie przebiega u chorych na kiłę. Do najczęstszych jej objawów należą:

  • gorączka dochodząca do 40 stopni Celsjusza,
  • obfite poty,
  • dreszcze,
  • bóle kostne,
  • bóle stawów,
  • świąd,
  • wysypka skórna,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • sinica.

Zespół Hoigne a inne zaburzenia psychotyczne

Zespół Hoigne bywa zaliczany do zaburzeń psychotycznych, wśród których wymienia się również:

  • zaburzenia maniakalne – najczęściej pojawiają się w przebiegu zatrucia różnymi związkami chemicznymi. Pacjenci zwykle wymagają hospitalizacji z powodu silnego pobudzenia psychoruchowego, drażliwości oraz agresji. Czasami niezbędne jest tymczasowe unieruchomienie.
  • halucynozę – może przebiegać w przebiegu niedoczynności tarczycy, miażdżycy, po zabiegach na gałce ocznej oraz po zatruciu atropiną. Częściej występują halucynacje słuchowe aniżeli wzrokowe. Kuracja polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej.
  • katatonię – może pojawiać się w przebiegu chorób metabolicznych i układowych, infekcji ośrodkowego układu nerwowego, a także po zatruciu tlenkiem węgla. Leczenie zawsze powinno odbywać się w szpitalu i tak, jak w poprzednich schorzeniach, polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej.
  • majaczenie – jest zespołem zaburzeń funkcji intelektualnych z przebiegiem na ogół odwracalnym i krótkotrwałym. Występuje u aż 30% pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Do najczęstszych przyczyn majaczenia należą: infekcje, choroby metaboliczne i endokrynologiczne, zaburzenia funkcji wątroby oraz stany zatrucia.

Bibliografia:

  1. M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska. Psychiatria. PZWL, Warszawa 2011.
Data aktualizacji: 23.04.2019,
Opublikowano: 23.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej