Czy można zniechęcić młodzież do śmieciowego jedzenia?

Fot: Pekic / GettyImages

Dzieci i młodzież lubią sięgać po śmieciowe jedzenie. Niestety rzadko kiedy zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje może mieć tego rodzaju dieta, a próby przekonania ich do zmiany nawyków zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Zdaniem badaczy wcale nie musi tak być, wystarczy odwołać się do młodzieńczego buntu.

O szkodliwości śmieciowego jedzenia mówi się bardzo dużo. Przeprowadzono setki badań, które jednoznacznie pokazują, że dieta, w której dominuje tego rodzaju jedzenie to prosta droga do otyłości czy chorób układu krążenia. Dlaczego zatem śmieciowe jedzenie cieszy się tak dużą popularności? Za jego sukcesem stoi przede wszystkim marketing. Reklamy prezentują je jedynie w pozytywnym kontekście, tym samym młodzi ludzi nie widzą nic złego w tym, że jedzą chipsy, hamburgery czy słodycze.

Jak przekonać młodzież do zdrowej diety?

Może się wydawać, że w takiej sytuacji lekarze i propagatorzy zdrowego stylu życia znajdują się na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego! Dowiedli tego naukowcy z University of Chicago Booth School of Business.

W 2016 roku przeprowadzili oni badania na grupie ośmioklasistów z gimnazjum w Teksasie. Badacze podzielili uczniów na dwie grupy. Pierwsza została poproszona o przeczytanie artykułu o tym, jak wielkie korporacje manipulują ludźmi i jak wykorzystują marketing, aby uzależnić konsumentów od śmieciowego jedzenia. Druga grupa dostała materiał, który w tradycyjny sposób przekonywał do zdrowej diety.

Zobacz także: Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”

Zobacz film i dowiedz się dlaczego lepiej unikać śmieciowego jedzenia:

Zobacz film: Produkty fast food źródłem nadmiaru soli w diecie. Źródło: Co nas truje?

Okazało, że osoby, które przeczytały artykuł o tym, jak korporacje oszukują i żerują na niewiedzy konsumentów następnego dnia zrezygnowały z jedzenia niezdrowych przekąsek i picia słodkich napojów. Chętniej wybierały zdrowe posiłki i wodę do picia.

Po kilkunastu miesiącach badacze wrócili do grupy uczniów. Tym razem po przeczytaniu artykułu o działaniu korporacji uczestnicy badania mieli wykonać ćwiczenie „Make it True”. Jego celem było wzmocnienie negatywnego wizerunku śmieciowego jedzenia. Uczniowie otrzymywali zdjęcia reklam, które mogli dowolnie przekształcać, tak, aby pokazywały prawdę o śmieciowym jedzeniu.

Często sięgasz po tzw. śmieciowe jedzenie?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Chłopcy przejmują się bardziej

Co ciekawe, zmianę w podejściu do diety zaobserwowano głównie u chłopców. Dziewczynki, które brały udział w badaniu dalej sięgały po niezdrowe przekąski. Dlaczego eksperyment lepiej sprawdził się u chłopców? Na to pytanie badacze nie potrafią udzielić odpowiedzi, faktem jest jednak to, że sposób w jaki obecnie przekazywana jest wiedza o zdrowym żywieniu przynosi skutek odwrotny od zamierzonego.

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 24.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej