Czy miód produkowany w pasiekach miejskich jest zdrowy? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie programu 36,6°C!

Fot: Viktorcvetkovic / gettyimages.com

Miód jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy. Pomaga zwalczyć przeziębienie oraz wyregulować nadciśnienie. Co ciekawe, co raz więcej osób – także tych, które mieszkają w miastach – decyduje się założyć własne pasieki. Czy taki miód jest równie zdrowy, jak ten pochodzący z pasiek założonych na wsi? Odpowiedź poznacie w nowym sezonie programu 36,6°C!

Największą zaletą miodu jest przede wszystkim słodycz. Doskonale zastępuje cukier. Może być dodawany do herbaty czy do ciast. Ale o miodzie warto pamiętać, nie tylko ze względu na walory smakowe. Ten wytwarzany przez pszczoły przysmak jest przede wszystkim bardzo zdrowy i pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, także z dużych miast, decyduje się założyć własne pasieki. Czy taki miód jest równie smaczny i zdrowy, jak ten pochodzący z pasiek założonych na wsi? Odpowiedź na to pytanie poznacie w najnowszym sezonie programu 36,6°C! Premierowy odcinek zostanie wyemitowany już 7 września!

Miód – dlaczego warto go jeść?

Większość z nas po miód sięga przede wszystkim jesienią lub zimą, aby uniknąć lub przyspieszyć leczenie infekcji. A szkoda, bo o miodzie warto pamiętać przez cały rok!

Zawarty w miodzie nadtlenek wodoru (czyli woda utleniona) nie tylko chroni przed infekcjami, ale także działa bakteriobójczo. Dzięki niskiej zawartości jonów sodu i chloru pomaga przy problemach z nerkami czy układem moczowym. Dodatkowo miód przyspiesza regenerację oraz oczyszcza organizm z toksyn.

Miód dostarcza także cennych witamin. Znajdziemy w nim przede wszystkim witaminy z grupy B – głównie B2 i B6 – oraz witaminy C, A, K i PP. Miód zawiera również trochę kwasu foliowego, żelaza, fosforu oraz wapnia.

Czy miód z pasieki w mieści jest lepszy od tego z pasieki założonej na wsi? Odpowiedź poznacie w najnowszym sezonie programu 36,6°C!

Zobacz także: Czy miód z miejskiej pasieki jest zdrowy? Źródło: 36,6

Który miód wybrać?

Rodzajów miodu jest bardzo dużo i każdy z nich ma inne działanie. Zdaniem specjalistów na przeziębienie najlepszy będzie miód lipowy. Ułatwia odkrztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny. Dodatkowo pomaga obniżyć gorączkę.

Miód spadziowy działa przeciwzapalnie oraz moczopędnie. W jego skład wchodzi prolina, która obecna jest także w kolagenie. Tym samym miód spadziowy polecany jest przede wszystkim osobom, które mają problemy ze stawami.

Miód akacjowy doskonale regeneruje organizm, tym samym polecany jest szczególnie tym osobom, które czują się wyczerpane i zmęczone. Ten rodzaj miodu zawiera także sporo choliny, która ma korzystny wpływ na pracę wątroby i sprawia, że szybciej pozbywa się toksyn.

Miód gryczany zawiera najwięcej rutyny, która ułatwia przyswajanie witaminy C oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Miód gryczany polecany jest przede wszystkim w czasie przeziębienia, ponieważ skutecznie zwalcza infekcje górnych dróg oddechowych.

Dobry miód, czyli jaki?

Niektórzy producenci miodu dodają do niego syrop skrobiowy, który w prawdziwym miodzie nie występuje. Jeśli miód szybko i równomiernie się rozpuszcza możemy mieć pewność, że miód jest sztuczny. Prawdziwy i dobrej jakości miód ciężko opada na dno tworząc charakterystyczny stożek, a także ciężko i długo się rozpuszcza.

Więcej informacji o miodzie i jego korzystnym wpływie na zdrowie znajdziecie w nowym sezonie programu 36,6°C. Nowy sezon startuje już w sobotę, 7 września, o godzinie 18.00! 

Data aktualizacji: 26.08.2019,
Opublikowano: 23.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej