Czerwone mięso – rodzaje, właściwości, wpływ na zdrowie

Fot. Matt Lincoln / Getty Images

Czerwone mięso dla wielu Polaków stanowi nieodłączny element codziennej diety. Jest dobrym źródłem energii i wielu niezbędnych dla zdrowia substancji, jednak spożywane w nadmiarze, może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości.

W wielu krajach Zachodu, w tym w Polsce, czerwone mięso uchodziło do niedawna za niezbędny element dobrze zbilansowanej diety. Od kilkudziesięciu lat tendencja ta ulega zmianie. Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz innych instytucji zajmujących się formułowaniem zaleceń żywieniowych – m.in. polskiego Instytutu Żywności i Żywienia – spożycie czerwonego mięsa i jego przetworów należy ograniczać do pół kilograma tygodniowo. Zapotrzebowanie na zawarte w nim składniki w całości mogą zaspokoić inne produkty.

Czerwone mięso – rodzaje

Czerwone mięso charakteryzuje się wysokim stężeniem mioglobiny (białka nadającego czerwony kolor) we włóknach mięśniowych. Zawiera ono także zdecydowanie więcej tłuszczu niż inne gatunki mięs. Najczęściej spożywane w Polsce rodzaje czerwonego mięsa to: wołowina, wieprzowina, cielęcina, jagnięcina, baranina i dziczyzna.

Mięso ma różne właściwości, nie tylko ze względu na to, od jakiego zwierzęcia pochodzi. Istotne jest również to, z której części tuszy zostało wydzielone i jakiej formie obróbki poddane. Z punktu widzenia wartości odżywczych ogromne znaczenia ma źródło, z jakiego mięso pochodzi. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, komponując codzienny jadłospis.

Zobaczcie eksperyment, z którego dowiecie się, ile tłuszczu ma w sobie kiełbasa:

Zobacz film: Ile tłuszczu ma w sobie kiełbasa? Test. Źródło: Co nas truje?

Właściwości czerwonego mięsa

Czerwone mięso charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Jego stugramowa porcja dostarcza od około 150 do 300 kcal, zaspokajając tym samym nawet 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego przeciętnej dorosłej osoby. Źródło energii stanowią tłuszcze i białka. Ilość tych składników uzależniona jest od gatunku mięsa.

Na frakcję lipidową czerwonego mięsa składają się głównie kwasy tłuszczowe jednonienasycone (ok. 50%) i nasycone (ok. 40%). Zawiera ono także znaczne ilości cholesterolu. Czerwone mięso dostarcza dużo pełnowartościowego białka – złożonego z kompletu niezbędnych dla zdrowia aminokwasów (m.in. tauryny, l-karnityny), w tym wszystkich egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.

Mięso wieprzowe czy wołowe to bardzo dobre źródło witamin z grupy B. W zależności od gatunku może zawierać nieco witamin E, D i K. Czerwone mięso zasobne jest w dobrze przyswajalne (hemowe) żelazo oraz cynk i fosfor. Występuje w nim także nieco mikroelementów – miedzi, magnezu, selenu, manganu. Podobnie jak w przypadku makroskładników, ilość mikroelementów nie jest stała i zależy od szeregu czynników, głównie od gatunku mięsa.

Czerwone mięso a zdrowie

Czerwone mięso niewątpliwie dostarcza wielu cennych dla zdrowia substancji. Białko stanowi materiał budulcowy dla wszystkich komórek organizmu, wpływa na prawidłową odpowiedź immunologiczną, reguluje ciśnienie krwi, pełni rolę nośnika dla wielu związków chemicznych. Tłuszcz to nie tylko jedno z najważniejszych źródeł energii. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na układ nerwowy i gospodarkę lipidową organizmu, działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo. Z kolei nasycone kwasy tłuszczowe są m.in. nośnikiem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, biorą udział w produkcji hormonów czy przesyłaniu sygnałów pomiędzy komórkami.

Czerwone mięso jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł witamin z grupy B (w szczególności B3 i B6 oraz – niedostępnej w pokarmach roślinnych – B12). Uczestniczą one w procesach metabolicznych, regulują pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, biorą udział w tworzeniu przeciwciał, hemoglobiny, hormonów, enzymów. Po czerwone mięso warto sięgać także ze względu na obecne w nim żelazo – niezbędne m.in. w procesach krwiotwórczych – ponieważ występuje ono w najlepiej przyswajalnej dla człowieka postaci. Pozostałe pierwiastki, takie jak fosfor czy cynk, są równie cenne dla organizmu, ale są dostępne w większych ilościach w źródłach roślinnych.

Kiedy czerwone mięso jest niezdrowe?

Nadmierna konsumpcja czerwonego mięsa przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Przede wszystkim dlatego, że dostarcza ono znacznej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Niewielkie dawki tych substancji mają korzystny wpływ na organizm, ale zbyt wysoka podaż zaburza gospodarkę lipidową, prowadząc do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji – choroby niedokrwiennej serca, zawałów, udarów.

Czerwone mięso ma właściwości kwasotwórcze. Jego nadmiar, zwłaszcza przy niskim spożyciu produktów alkalizujących (np. warzyw), prowadzi do zakwaszenia organizmu. Wpływa to niekorzystnie na naturalną florę bakteryjną jelit, sprzyja rozwojowi takich chorób, jak np. dna moczanowa.

Wysokoprzetworzone czerwone mięso jest rakotwórcze. Według licznych badań, m.in. Światowej Fundacji Badań nad Rakiem, substancje zawarte w mięsie konserwowanym, wędzonym czy smażonym znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

O negatywnym wpływie mięsa na nasz organizm znajdziecie więcej informacji na filmie poniżej:

Zobacz film: Co powoduje spożywanie wędlin i mięsa w nadmiarze? Źródło: Co nas truje

Czerwone mięso – sposób przyrządzania

Mimo że czerwone mięso nie cieszy się najlepszymi opiniami specjalistów w zakresie żywienia, nie trzeba całkowicie eliminować go z diety. Wystarczy ograniczać jego spożycie do zalecanych 2–3 porcji (ważących około 150 g) tygodniowo. Należy wybierać mięso możliwie najmniej tłuste (schab wieprzowy czy polędwica wołowa zawierają o wiele mniej tłuszczu niż żeberka, karkówka, boczek). Warto kupować wyroby dobrej jakości, ze sprawdzonych źródeł, unikając tych z produkcji przemysłowej. Najlepiej jest zrezygnować z mięsa przetworzonego (wędlin, konserw), a surowe przygotowywać za pomocą gotowania (na parze lub w wodzie), duszenia (bez obsmażania), pieczenia (bez dodatku tłuszczu) lub grillowania (nie nad otwartym ogniem). Zdrowe posiłki mięsne powinny być uzupełniane dużą ilością warzyw.

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej