Cukier to biała śmierć. Dlaczego jest niebezpieczny i czy może uzależniać?

Fot: kadr z programu 36,6, odcinek 8, sezon 4

Cukier nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią. Jeśli w diecie jest go za dużo może doprowadzić do poważnych problemów z układem krążenia, pokarmowym, a także przyczynić się do nadwagi lub otyłości. Ale to nie koniec! Cukier może także uzależniać.

Dopuszczalna dzienna porcja cukru nie powinna przekraczać 10 łyżeczek. Niestety mało komu udaje się trzymać zalecanej normy. Dlaczego? Bo producenci dodają go do wielu produktów, w których na pierwszy rzut oka nie powinno go być wcale. Cukier znajdziemy w ketchupie, wodach smakowych, pieczywie i niektórych wyrobach wędliniarskich. A ten nadmiar nie jest obojętny dla naszego zdrowia.

Co może cukier?

Przez wiele lat cukier uchodził za najlepsze paliwo dla mózgu. I choć faktycznie napędza umysł do działania, to może też bardzo szkodzić. Nadmiar cukru w diecie to prosta droga nie tylko do nadwagi czy otyłości. Może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy czy niektórych nowotworów. Badania pokazują, że cukier może powodować problemy z układem krążenia i przyczynić się do wystąpienia zawału serca. Cukier negatywnie wpływa także na pracę wątroby, powoduje problemy z wypróżnianiem. Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia znacznie skracają nasze życie, a przynajmniej – jego jakość.

Co gorsza cukier może też uzależniać. Okazuje się, że oddziałuje w ten sam sposób co narkotyki na ośrodek nagrody w mózgu, nazywany także ośrodkiem przyjemności. Tym samym jego stosowanie powinno być mocno ograniczone. Już dziś kilkanaście państw w Europie wprowadziło specjalny podatek, który nakłada na producentów żywności dodatkowe opłaty za dodawanie do jedzenia porcji cukru.

Zobacz film i przekonaj się jak cukier działa na ludzki mózg:

Zobacz film: Dlaczego cukier uzależnia? Źródło: 36,6.

Jeśli nie cukier to co?

Nie znaczy to jednak, że życie ma całkowicie stracić słodycz. Po prostu robić zakupy trzeba bardzo dokładnie - należy czytać etykiety i wybierać te produkty, które zawierają zdrowsze odpowiedniki cukru. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na stewię i ksylitol. Oba pochodzą z naturalnych źródeł, są słodsze niż cukier, ale za to mniej kaloryczne.

Czym jeszcze można zastąpić cukier? Dowiecie się tego z film:

Zobacz film: Czym zastąpić cukier? Źródło:36,6.

Data aktualizacji: 30.10.2018,
Opublikowano: 30.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej