Co to są nerwobóle? Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna?

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Objawy nerwobólu mają charakter napadowy, gdzie okresy intensywnych dolegliwości przeplatają się z okresem bezobjawowym. Nerwobóle dotyczą często pleców, brzucha. Znana jest też neuralgia międzyżebrowa, spowodowana uszkodzeniem nerwów unerwiających skórę boczno-przedniej powierzchni międzyżebrowej.

Objawy nerwobólu w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nerwobóle mogą być samoistne, czyli spowodowane przez silny i długotrwały stres, lub powstać w wyniku fizycznego uszkodzenia nerwów. W łagodzeniu nerwobóli samoistnych pomocne mogą być rozmaite działania relaksacyjne, jak spacer, kąpiel, masaż, ale i zażywanie leków uspokajających. W przypadku podłoża fizycznego nerwobóli konieczna bywa farmakoterapia, fizjoterapia, a niekiedy i interwencja chirurgiczna.

Co to są nerwobóle?

Nerwoból, określany w nomenklaturze medycznej jako neuralgia, to nagle pojawiający się ostry, rwący, szarpiący i promieniujący ból, którego przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwu przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu. Nerwobóle mogą mieć także wymiar samoistny, kiedy za ich powstanie odpowiada stres. Wywołują je czasem niektóre środki lecznicze i toksyczne. Nerwobóle mają napadowy charakter, co tłumaczy się jako naprzemienne występowanie okresu silnych dolegliwości z okresami bezobjawowymi.

Nerwobóle w plecach – objawy

Nerwobóle pleców dotyczą najczęściej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Bywają wynikiem działania silnego stresu, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych czy zmian patologicznych w kręgach, które wywołują ucisk na nerw albo grupę nerwów, niedoboru witamin z grupy B.

Nerwobólom w plecach w odcinku lędźwiowym towarzyszą objawy, takie jak uczucie mrowienia i drętwienia kończyn dolnych, ból pleców promieniujący do pośladków. Z kolei objawy nerwobólu pleców w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa to spięcie mięśni karku, szyi, łopatek, drętwienie, osłabienie i niedowłady kończyn górnych, ból promieniujący do głowy, zaburzenia czucia w postaci niedoczucia lub przeczulicy.

Neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6.

Złagodzenie objawów nerwobóli kręgosłupa samoistnych przynieść mogą techniki relaksacyjne, kąpiel, masaże, aromaterapia, muzykoterapia, spacery, picie herbat uspokajających. Działanie takie wykazuje napar z dziurawca i melisy czy odwar z kory wierzby. Konieczne bywa czasem zażywanie środków psychotropowych. Z kolei w nerwobólach fizycznych podejmowana jest farmakoterapia, a w razie jej nieskuteczność rozważa się postępowanie chirurgicznie. Pozytywne działanie wykazują zabiegi fizjoterapeutyczne, preparaty rozgrzewające. Należy dbać, żeby nie narażać na zmarznięcie chorych miejsc, gdyż zimno nasila ból.

Nerwoból międzyżebrowy – objawy

Nerwoból międzyżebrowy spowodowany jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, unerwiających skórę boczno-przedniej powierzchni międzyżebrowej. Przyczynami jego powstania mogą być m.in.: uszkodzenie mechaniczne, polekowe lub toksyczne nerwów, ucisk wywołany przez rozrost pobliskich organów, borelioza, zaburzenia metaboliczne, choroby tkanki łącznej (np. twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów).

Nerwoból międzyżebrowy objawia się mrowieniem i drętwieniem w klatce piersiowej, wzmożoną potliwością, a niekiedy i upośledzonym czuciem. Ból jest silny, kłujący, rozdzierający, umiejscowiony między żebrami, jakby zaraz pod skórą. Chorzy wskazują na uczucie nieprzyjemnego uciskania okolicy klatki piersiowej i problemy ze swobodnym oddychaniem. Dolegliwości nasilają się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, głębokiego wdechu, kichania, kasłania, długotrwałego przebywania w tej samej pozycji lub pochylenia tułowia. Mogą występować jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Wówczas neuralgia międzyżebrowa opisywana jest jako ból okalający na poziomie kręgosłupa piersiowego.

Objawy nerwobólu w klatce piersiowej różnicowane bywają z zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, chorobami opłucnej, tętniakiem aorty. Postępowanie terapeutyczne skupia się w pierwszej kolejności na farmakoterapii, a następnie na leczeniu chirurgicznym. Efekt przeciwbólowy przynoszą akupunktura i masaż.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego

Objawy nerwobólu trójdzielnego odczuwalne mogą być na twarzy, w okolicy zatok nosowych, oka, żuchwy, gdzie przypominają nagły ból zęba. Schorzeniu towarzyszą często ślinotok, skurcz i drgania mięśni twarzy, łzawienie, katar, zaburzenie słuchu i smaku. Nerwoból nerwu trójdzielny objawia się rwącym lub piekącym bólem twarzy, trwającym najczęściej kilkanaście minut.

Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawić się może jako konsekwencja ucisku, zapalenia, uszkodzenia nerwu trójdzielnego lub bez konkretnej przyczyny. U dużej grupy pacjentów objawy nasilają się w miesiącach zimnych, a słabną wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Nerwobóle z tyłu głowy – objawy

Za objawy nerwobóli z tyłu głowy odpowiada neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda. Ból z karku promieniuje do góry i na boki w kierunku brwi. Ostry ból daje uczucia poparzenia lub porażenia prądem elektrycznym. Chorzy skarżą się na nudności, światłowstręt, ból i szumy w uszach, zaburzenia wzroku, przewrażliwienie na dotyk. Objawy nerwobólu z tyłu głowy wynikają z: urazu nerwu, stresu, traumy, urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym, przewlekłego napięcia mięśni karku, cukrzycy.

Objawy innych nerwobólów

Wśród innych nerwobólów wymienia się m.in.:

  • nerwoból neuropatyczny po półpaścu, który charakteryzuje się bólem w miejscu wcześniejszego występowania półpaśca. Może utrzymywać się nawet przez kilka lat po wyleczeniu zmian skórnych;
  • nerwoból nerwu językowo-gardłowego – przeszywający ból odczuwany w okolicach szyi, języka, tylnej ścianie gardła;
  • nerwoból barkowy – spowodowany często zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym, objawia się bólem barku, łopatki i promieniuje na całą rękę.

Bibliografia:

1. Dobrogowski J., Kuś M., Sedlak K., Worodliczek J., Ból i jego leczenie, Warszawa, PWN, 1996.

2. Domżał M., Ból neuralgiczny i neuropatyczny w praktyce lekarza, „Terapia”, 2004, 12, s. 28-35.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej