Objawy nerwobólu w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nerwobóle mogą być samoistne, czyli spowodowane przez silny i długotrwały stres, lub powstać w wyniku fizycznego uszkodzenia nerwów. W łagodzeniu nerwobóli samoistnych pomocne mogą być rozmaite działania relaksacyjne, jak spacer, kąpiel, masaż, ale i zażywanie leków uspokajających. W przypadku podłoża fizycznego nerwobóli konieczna bywa farmakoterapia, fizjoterapia, a niekiedy i interwencja chirurgiczna.
Co to są nerwobóle?
Nerwoból, określany w nomenklaturze medycznej jako neuralgia, to nagle pojawiający się ostry, rwący, szarpiący i promieniujący ból, którego przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwu przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu. Nerwobóle mogą mieć także wymiar samoistny, kiedy za ich powstanie odpowiada stres. Wywołują je czasem niektóre środki lecznicze i toksyczne. Nerwobóle mają napadowy charakter, co tłumaczy się jako naprzemienne występowanie okresu silnych dolegliwości z okresami bezobjawowymi.
Nerwobóle w plecach – objawy
Nerwobóle pleców dotyczą najczęściej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Bywają wynikiem działania silnego stresu, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych czy zmian patologicznych w kręgach, które wywołują ucisk na nerw albo grupę nerwów, niedoboru witamin z grupy B.
Nerwobólom w plecach w odcinku lędźwiowym towarzyszą objawy, takie jak uczucie mrowienia i drętwienia kończyn dolnych, ból pleców promieniujący do pośladków. Z kolei objawy nerwobólu pleców w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa to spięcie mięśni karku, szyi, łopatek, drętwienie, osłabienie i niedowłady kończyn górnych, ból promieniujący do głowy, zaburzenia czucia w postaci niedoczucia lub przeczulicy.
Neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:
Złagodzenie objawów nerwobóli kręgosłupa samoistnych przynieść mogą techniki relaksacyjne, kąpiel, masaże, aromaterapia, muzykoterapia, spacery, picie herbat uspokajających. Działanie takie wykazuje napar z dziurawca i melisy czy odwar z kory wierzby. Konieczne bywa czasem zażywanie środków psychotropowych. Z kolei w nerwobólach fizycznych podejmowana jest farmakoterapia, a w razie jej nieskuteczność rozważa się postępowanie chirurgicznie. Pozytywne działanie wykazują zabiegi fizjoterapeutyczne, preparaty rozgrzewające. Należy dbać, żeby nie narażać na zmarznięcie chorych miejsc, gdyż zimno nasila ból.
Nerwoból międzyżebrowy – objawy
Nerwoból międzyżebrowy spowodowany jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, unerwiających skórę boczno-przedniej powierzchni międzyżebrowej. Przyczynami jego powstania mogą być m.in.: uszkodzenie mechaniczne, polekowe lub toksyczne nerwów, ucisk wywołany przez rozrost pobliskich organów, borelioza, zaburzenia metaboliczne, choroby tkanki łącznej (np. twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów).
Nerwoból międzyżebrowy objawia się mrowieniem i drętwieniem w klatce piersiowej, wzmożoną potliwością, a niekiedy i upośledzonym czuciem. Ból jest silny, kłujący, rozdzierający, umiejscowiony między żebrami, jakby zaraz pod skórą. Chorzy wskazują na uczucie nieprzyjemnego uciskania okolicy klatki piersiowej i problemy ze swobodnym oddychaniem. Dolegliwości nasilają się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, głębokiego wdechu, kichania, kasłania, długotrwałego przebywania w tej samej pozycji lub pochylenia tułowia. Mogą występować jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Wówczas neuralgia międzyżebrowa opisywana jest jako ból okalający na poziomie kręgosłupa piersiowego.
Objawy nerwobólu w klatce piersiowej różnicowane bywają z zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, chorobami opłucnej, tętniakiem aorty. Postępowanie terapeutyczne skupia się w pierwszej kolejności na farmakoterapii, a następnie na leczeniu chirurgicznym. Efekt przeciwbólowy przynoszą akupunktura i masaż.
Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:
Objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego
Objawy nerwobólu trójdzielnego odczuwalne mogą być na twarzy, w okolicy zatok nosowych, oka, żuchwy, gdzie przypominają nagły ból zęba. Schorzeniu towarzyszą często ślinotok, skurcz i drgania mięśni twarzy, łzawienie, katar, zaburzenie słuchu i smaku. Nerwoból nerwu trójdzielny objawia się rwącym lub piekącym bólem twarzy, trwającym najczęściej kilkanaście minut.
Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawić się może jako konsekwencja ucisku, zapalenia, uszkodzenia nerwu trójdzielnego lub bez konkretnej przyczyny. U dużej grupy pacjentów objawy nasilają się w miesiącach zimnych, a słabną wraz z nadejściem cieplejszych dni.
Nerwobóle z tyłu głowy – objawy
Za objawy nerwobóli z tyłu głowy odpowiada neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda. Ból z karku promieniuje do góry i na boki w kierunku brwi. Ostry ból daje uczucia poparzenia lub porażenia prądem elektrycznym. Chorzy skarżą się na nudności, światłowstręt, ból i szumy w uszach, zaburzenia wzroku, przewrażliwienie na dotyk. Objawy nerwobólu z tyłu głowy wynikają z: urazu nerwu, stresu, traumy, urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym, przewlekłego napięcia mięśni karku, cukrzycy.
Objawy innych nerwobólów
Wśród innych nerwobólów wymienia się m.in.:
- nerwoból neuropatyczny po półpaścu, który charakteryzuje się bólem w miejscu wcześniejszego występowania półpaśca. Może utrzymywać się nawet przez kilka lat po wyleczeniu zmian skórnych;
- nerwoból nerwu językowo-gardłowego – przeszywający ból odczuwany w okolicach szyi, języka, tylnej ścianie gardła;
- nerwoból barkowy – spowodowany często zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym, objawia się bólem barku, łopatki i promieniuje na całą rękę.
Bibliografia:
1. Dobrogowski J., Kuś M., Sedlak K., Worodliczek J., Ból i jego leczenie, Warszawa, PWN, 1996.
2. Domżał M., Ból neuralgiczny i neuropatyczny w praktyce lekarza, „Terapia”, 2004, 12, s. 28-35.