Choroba wieńcowa – objawy. Jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Fot: santoelia / gettyimages.com

Objawy choroby wieńcowej, do których należy gniotący ból w klatce piersiowej, występujący po wysiłku i ustępujący po jego zaprzestaniu, są często miernie nasilone i bagatelizowane przez pacjenta. Schorzenie to może przebiegać w sposób bezobjawowy, przez co opóźnia wizytę u lekarza.

Stabilna choroba wieńcowa objawia się w sposób przewlekły, a dolegliwości nasilają się w dłuższym czasie. W przypadku ostrych zespołów nagłe pogorszenie samopoczucia i pojawienie się dolegliwości powinno skłonić do szybkiej interwencji.

Zobacz także:

Jak należy leczyć chorobę wieńcową? Postępowanie farmakologiczne i inwazyjne

Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?

Grillowane mięso może szkodzić sercu

Skąd się biorą objawy choroby wieńcowej?

Choroba wieńcowa to pojęcie obejmujące stany niedokrwienia mięśnia sercowego, które występują w związku ze zmianami w naczyniach wieńcowych okalających serce. Jej przebieg zależy od różnych czynników, takich jak stan pacjenta czy obszar objętego uszkodzeniem narządu.

Ogólny podział choroby wieńcowej obejmuje:

  • stabilne zespoły wieńcowe: dławicę piersiową stabilną, mikronaczyniową, związaną z mostkami mięśniowymi, mikronaczyniową oraz naczyniorozkurczową;
  • ostre zespoły wieńcowe (OZW).

Objawy choroby wieńcowej różnią się w zależności od przebiegu choroby. Szacuje się, że nawet w 50–80 proc.  przypadków dolegliwości mogą pozostawać niezauważalne dla pacjenta.

Objawy choroby wieńcowej – stabilne zespoły wieńcowe

Główną dolegliwością pacjenta cierpiącego na chorobę wieńcową jest charakterystyczny ból. Typowo chory odczuwa dyskomfort w klatce piersiowej z komponentą gniotącą, dławiącą lub piekącą. Ból lokalizuje się za mostkiem i może promieniować do szyi, żuchwy, lewego ramienia, nadbrzusza lub rzadziej w kierunku pleców, a dokładniej w okolicę międzyłopatkową. Dyskomfort trwa kilka minut i nie zależy od pozycji ciała ani cyklu oddechowego.

Charakterystyczną cechą są okoliczności pojawienia się objawów. Dolegliwości występują po wysiłku i zostają wygaszone po jego zaprzestaniu. Ból może powstać również w wyniku stresu emocjonalnego, chociaż zdarza się, że nie jest wywołany konkretną sytuacją. Jego natężenie zwykle zwiększa się w godzinach porannych, po obfitym posiłku lub kontakcie z zimnym powietrzem. Podanie nitrogliceryny podjęzykowo sprawia zwykle, że po 1–3 minutach dolegliwości mijają.

Zdarza się, iż objawy choroby wieńcowej występują pod postacią „masek”, które mogą mylnie naprowadzać na diagnostykę innych schorzeń. Do takich dolegliwości należy duszność wysiłkowa, którą obserwuje się w szczególności u osób starszych i cukrzyków. W wyniku choroby mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, a także zmęczenie.

Objawy choroby wieńcowej – ostre zespoły wieńcowe

Nagłe zespoły występujące w wyniku choroby wieńcowej, do których należy zawał serca, charakteryzują się zwykle większą dynamiką rozwijających się objawów. Są podobne do tych, które występują w stabilnych stanach, jednak ból zwykle nie ustępuje w ciągu 5 minut po zaprzestaniu czynników go wywołujących, takich jak wysiłek czy stres (zwykle trwa powyżej 20 minut). Nie działa na niego również przyjęcie podjęzykowo nitrogliceryny. Dodatkowo może pojawić się uczucie kołatania serca, wynikające z przyspieszenia akcji serca. Większość incydentów ma miejsce w godzinach porannych.

U chorych z silnym bólem w klatce piersiowej dochodzi do ogólnego niepokoju oraz lęku przed śmiercią. Pojawia się stan podgorączkowy, osłabienie, omdlenie, a nawet utrata przytomności. Chory jest blady, zlany potem, zdezorientowany. Zdarza się, iż dochodzi do nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Objawy niestabilnej choroby wieńcowej wymagają szybkiego skontaktowania się z pogotowiem ratunkowym i przetransportowania chorego do ośrodka zajmującego się leczeniem zawałów serca. Należy pamiętać, iż nie każdy ostry incydent wieńcowy objawia się w sposób typowy. Jego podejrzenie zawsze powinno być zweryfikowane przez lekarza.

Objawy choroby wieńcowej – jakie badania wykonać?

Objawy choroby wieńcowej powinny skłonić pacjenta do jak najszybszego udania się na wizytę do lekarza. Specjalista jest w stanie ocenić stan chorego na podstawie wywiadu, badania oraz dodatkowo zleconych procedur.

U wszystkich pacjentów z objawami choroby wieńcowej konieczne jest wykonanie elektrokardiografii (EKG). Gdy nie doszło do zawału serca, zwykle nie obserwuje się odchyleń w wykresie, jednak przeprowadzenie badania w czasie bólu może uwidocznić zmiany. Podstawowym badaniem w stabilnym stanie jest elektrograficzna próba wysiłkowa.

Konieczne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, do których zalicza się: profil lipidowy, poziom cukru we krwi, morfologię, kreatyninę z surowicy wraz z oszacowaniem filtracji kłębuszkowej (eGFR). W przypadku dodatkowych wskazań klinicznych lub podejrzenia ostrego zespołu wieńcowego, gdy istnieje taka konieczność, lekarz zleca wykonanie oznaczenia poziomu troponin sercowych we krwi, hormonów tarczycy, oceny funkcji wątroby oraz parametrów wskazujących na niewydolność serca.

Na podstawie stanu ogólnego pacjenta, czynników ryzyka, cech bólu dławicowego, dodatkowych schorzeń oraz wyników badań ustala się odpowiednie postępowanie. Ma ono na celu zapobiec niebezpiecznym dla życia ostrym incydentom naczyniowym.

Ablacja alkoholowa - na czym polega zabieg i kiedy jest stosowany? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

Data aktualizacji: 12.01.2021,
Opublikowano: 12.01.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej