Chodzisz na pilates? Sprawdź, co z tego masz!

Fot: Roy Mehta / gettyimages.com

Pilates to specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń, który zmusza do pracy całe ciało. Taka forma aktywności pomaga nie tylko wysmuklić ciało, ale także uwalnia od problemów z kręgosłupem. Jakie jeszcze korzyści daje pilates?

Pilates to doskonała forma ruchu dla osób, które nie lubią dynamicznych ćwiczeń i nie chcą za bardzo zmęczyć podczas treningu. Pilates stanowi połączenie jogi, elementów baletu oraz ćwiczeń izometrycznych.

Pilates - co to jest?

Twórcą pilatesu jest niemiecki sportowiec Joseph Pilates. Opracowany przez niego zestaw ćwiczeń pozwala rozciągnąć i poprawić elastyczność mięśni. Pilates łączy w sobie elementy jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Ćwiczenia powinny być wykonywane spokojnie, bardzo dokładanie i w określonym tempie. Taki trening "zmusza" do pracy tzw. mięśnie głębokie. Każdy trening powinien się opierać na sześciu punktach:

  • koncentracji;
  • wyśrodkowaniu;
  • dokładności;
  • płynności;
  • kontroli.

Podczas treningu pracuje się przede wszystkim z ciężarem własnego ciała. Dzięki temu do pracy aktywowane są wszystkie mięśnie.

Jakie korzyści dają regularne treningi pilatesu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto trenować pilates? Źródło: X-Bank Gallery

Pilates - jakie daje korzyści?

Regularny trening pomaga wzmocnić mięśnie, przede wszystkim brzucha, pleców oraz pośladków. Ma także korzystny wpływ na mięśnie dna miednicy, tym samym zapobiega obniżaniu się narządów rodnych.

Dodatkowo pilates pozwala odciążyć kręgosłup. Poprawia jego stabilność, co przekłada się na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Tym samym pilates stanowi doskonałą form aktywności fizycznej dla osób, które się garbią lub mają problemy z kręgosłupem.

Pilates wspomaga wydzielanie kolagenu. Związek ten poprawia ukrwienie, tym samym ujędrnia skórę, a także pomaga pozbyć się cellulitu. Trening pozwala się zrelaksować oraz uwolnić od napięć.

Taka forma aktywności pomaga zredukować masę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na efekty trzeba będzie poczekać dłużej. Ćwiczenia są bardziej statyczne i mniej wyczerpujące, dlatego tkanka tłuszczowa będzie spalana wolniej.  Z tego powodu pilates będzie doskonały dla osób z dużą nadwagą. Ćwiczyć mogą także kobiety w ciąży (przed rozpoczęciem treningu powinny jednak poradzić się lekarza, a także poinformować instruktora o tym, że spodziewają się dziecka). Szacuje się, że godzinny trening pozwala spalić ok. 250 kcal.

Pilates - przeciwwskazania

Mimo że pilates uchodzi za formę aktywności dla każdego, to są sytuacje, kiedy taki trening może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeciwwskazaniem do uprawiania pilatesu są

  • kręgozmyk;
  • stan po niedawnym złamaniu;
  • stan po niedawnym wysunięciu jądra miażdżystego;
  • przebyta operacja (zwłaszcza podbrzusza, przeciwwskazaniem jest także cesarskie cięcie).
Data aktualizacji: 19.07.2020,
Opublikowano: 19.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć

Ból brzucha po jedzeniu to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej świadczy o niestrawności, lecz przyczynami mogą być także choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądka, choroba wrzodowa, zatrucie, nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz choroby pęcherzyka żółciowego.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Czytaj więcej
Zgaga - jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa może doprowadzić do stanu zapalnego i zmian metaplastycznych w przełyku. Szacuje się, że aż 25-40% dorosłych doświadcza zgagi raz w miesiącu, a od około 7% do 10% ma ją codziennie. Zgaga występuje częściej u mężczyzn i osób w wieku powyżej 40 lat.

Czytaj więcej
Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami z powodu przejedzenia? Poznaj 8 domowych sposobów

Wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości, które mogą zakłócać przyjemność biesiadowania w czasie świąt. Winne są nie tyle same potrawy, co ich nadmiar i długie godziny spędzone za stołem w pozycji siedzącej. Jak sobie poradzić z objawami niestrawności domowymi sposobami?

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Burczenie w brzuchu może być spowodowane przez wiele przyczyn. Z jednej strony stanowić może oznakę prawidłowej pracy układu trawiennego, z drugiej zaś informować o głodzie. Niekiedy bywa objawem chorobowym i pojawia się w przebiegu np. alergii pokarmowej.

Czytaj więcej
Sok z selera – właściwości i działanie. Jak samodzielnie zrobić sok z selera?

Sok z selera stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym daniem. Jego picie promuje wielu celebrytów, a na portalach społecznościowych tworzone są konta propagujące jego prozdrowotne właściwości. Napój najczęściej przygotowuje się z odmiany naciowej.

Czytaj więcej