Anty TG - norma badania. Jakie są wskazania i jak wygląda przebieg badania?

Fot:GettyImages Shidlovski

Anty-TG to badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób tarczycy oraz w ramach monitorowania terapii raka tarczycy. Jakie są wskazania do przeprowadzania badań Anty-TG? Jak wygląda badanie?

Anty-TG oznacza się u pacjentów z podejrzeniem przy nowotworu, niedoczynności oraz nadczynności tarczycy. Nieprawidłowe stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych może sygnalizować niektóre choroby autoimmunologiczne, tj. choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedova.

Anty - TG – normy badania

Anty -TG może mieć różne wartości referencyjne, gdyż w dużej mierze zależy od dodatkowych paramentów tj. wiek i płeć pacjenta. Za normę przyjmuje się wartość 100 lU/ml.

Anty -TG wyższe niż 100 lU/ml może sygnalizować różne choroby autoimmunologiczne tarczycy, np. gruczolak tarczycy, rak tarczycy, rak brodawkowaty, pęcherzykowaty lub choroba Hashimoto. Chorobę nowotworową podejrzewa się jeżeli poziom stężenia anty-TG ma tendencję wzrostową. Brak przeciwciał anty-TG lub obecność tyreoglobuliny oznacza usunięcie gruczołu tarczycowego.

Anty - TG – wskazania do wykonania badania

Anty - TG to przeciwciała przeciwtarczycowe skierowane przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina (TG) to hormonalne białko produkowane przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Bierze ono udział w syntezie podstawowych hormonów tarczycy, czyli trijodotyroniniy (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te odpowiadają za wiele ważnych dla naszego zdrowia procesów.

Anty-TG uchodzą za swoiste markery niektórych typów raka tarczycy. Wskazaniem do oznaczenia stężenia białka anty-TG są:

  • powiększony obwód szyi - w terminologii medycznej nazywane jest to pojawieniem się wola. Wskazaniem do konieczności oznaczenia są również wyniki innych badań – nieprawidłowe stężenie wolnych hormonów tarczycy – T3, T4. Głównie w przypadku zwiększonych poziomów tych substancji.

Anty - TG należy oznaczyć przede wszystkim u pacjentek planujących ciąże oraz u tych, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Warto oznaczyć anty-TG u kobiet z wywiadem położniczym w kierunku poronień nawykowych. Kobiety, które poroniły mają w przybliżeniu dwa razy więcej przeciwciał anty-TG niż wskazują normy. Przeciwciała anty-TG są również związane z brakiem implantacji po zapłodnieniu in vitro oraz transferem zarodków.

Anty-TG bada się również u osób z podejrzeniem:

AntyTG – przebieg badania

Anty – TG oznacza się na podstawie próbki krwi. Do badania nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Często oznaczenie przeciwciał nie jest pierwszorazowe np. w przebiegu leczenia raka tarczycy. W tym przypadku niezbędny jest szczegółowy wywiad o przyjmowanych przez pacjentach dawkach leków, o stadium choroby oraz o zastosowanych terapiach.

Sprawdź, jak działa tarczyca i jaki wpływ na nasze zdrowie mają hormony tarczycy:

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki mają wpływ na nasze zdrowie hormony tarczycy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.12.2019,
Opublikowano: 02.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej