10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Mizanur Rahman/getty images

Kardamon to przyprawa o lekko słodkim i pikantnym smaku. Dodawana do potraw nadaje im nie tylko aromat i niecodzienny smak, ale  korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Pomaga w walce z przeziębieniem, przyspiesza przemianę materii, odświeża oddech, a nawet poprawia potencję.

Kardamon - właściwości

Kardamon to przyprawa pochodząca z Indii. Przyprawę tę uważa się za jedną z najstarszych i najdroższych na świecie. Prozdrowotne i lecznicze właściwości kardamonu są niezwykle rozległe. Kardamon jest stosowany w medycynie naturalnej od setek lat.

Kardamon zawiera wiele cennych witamin i minerałów, takich jak:

  • witamina C,
  • witamina B6,
  • ryboflawina,
  • wapń, żelazo,
  • fosfor,
  • magnez,
  • potas,
  • sód,
  • cynk.

Poznaj 10 prozdrowotnych korzyści kardamonu, które są poparte badaniami.

Kardamon na obniżenie ciśnienia krwi

Właściwości przeciwutleniające i moczopędne kardamonu mogą obniżać ciśnienie krwi. Naukowcy przeprowadzili badania, podając trzy gramy kardamonu dziennie 20 dorosłym osobom, u których  zdiagnozowano nadciśnienie. Po 12 tygodniach obserwacji poziom ciśnienia krwi znacznie spadł. Naukowcy tłumaczą, że wyniki badań mogą mieć związek z dużą ilością przeciwutleniaczy w kardamonie. Antyoksydanty przyczyniają się bowiem do obniżenia ciśnienia krwi. Co ciekawe, stan antyoksydacyjny uczestników badania wzrósł aż o 90%. Zdaniem badaczy kardamon może obniżyć ciśnienie krwi również z tego względu, że ma on działanie moczopędne. Oznacza to, że kardamon może sprzyjać oddawaniu moczu w celu usunięcia nadmiaru wody z organizmu.

Na problemy trawienne

Kardamon od setek lat był używany jako substancja wspomagająca trawienie. Najbardziej zbadaną właściwością kardamonu jest łagodzenie dolegliwości żołądkowych. Olejek z kardamonu ma działanie rozkurczowe i aseptyczne, dlatego warto mieć go w swojej domowej czy wakacyjnej apteczce. Kardamon łagodzi również dolegliwości w chorobie wrzodowej. Połączony z innymi przyprawami, np. kurkumą, jest zalecany jako substancja łagodząca nudności i wymioty.

W jednym z badań podano szczurom duże dawki aspiryny w celu wywołania wrzodów żołądka. Grupie gryzoni przed zaaplikowaniem aspiryny, podawano mieszankę kardamonu z kurkumą oraz liśćmi sembung. Te szczury rozwinęły mniej wrzodów w porównaniu ze szczurami, które otrzymały jedynie aspirynę. Podobne badanie objaśniło, że podawanie samego kardamonu minimalizuje ryzyko wystąpienia wrzodów już o 50 proc.

Kolejne badanie potwierdza, że kardamon może chronić przed bakterią Helicobacter pylori, w większości przypadków odpowiedzialną za rozwój wrzodów.

Konieczne są jednak dalsze badania, by potwierdzić przeciwwrzodowe działanie kardamonu u ludzi.

Kardamon zmniejsza ryzyko raka?

Badania na myszach ujawniły, że kardamon może zwiększać aktywność niektórych enzymów, które pomagają zwalczyć komórki rakowe.

W jednym z badań przeprowadzonych na myszach naukowcy wystawili dwie grupy gryzoni na działanie związku powodującego nowotwór skóry. Jedną grupę karmili 500 mg mielonego kardamonu dziennie. Po 12 tygodniach obserwacji tylko 29% grupy, która zjadła kardamon, zachorowało na raka, w porównaniu z ponad 90% grupy kontrolnej.

Mimo że wyniki są bardzo obiecujące, badania te przeprowadzono jedynie na myszach. Potrzeba więc dalszych badań, tym razem z udziałem ludzi.

Kardamon na stany zapalne

Kardamon jest bogaty w związki, które mogą zwalczać stany zapalne w organizmie. Tym samym aromatyczna przyprawa może chronić przed chorobami przewlekłymi. Dzieje się tak dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy (antyoksydantów) zawartych w kardamonie.

Antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniem i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych. Naukowcy swoje tezy popierają badaniami przeprowadzonymi na szczurach. Jeden z testów udowodnił, że spożywanie sproszkowanego kardamonu przez szczury znacząco obniżył stan zapalny wątroby wywołany dietą o wysokim stopniu przetworzenia, bogatą w tłuszcze nasycone i węglowodany proste.

Kardamon na nieświeży oddech

Kardamon jest stosowany w zwalczaniu nieświeżego oddechu. Może przyczynić się także do poprawy stanu jamy ustnej. Wynika to ze zdolności kardamonu do zwalczania pospolitych bakterii w jamie ustnej. Jedno z badań wykazało, że wyciągi z kardamonu skutecznie działały na pięć bakterii, które mogą powodować próchnicę zębów. Dodatkowe badania pokazują, że ekstrakt z kardamonu może zmniejszyć liczbę bakterii w próbkach śliny o 54 proc.

Kardamon na infekcje

Kardamon wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może być pomocny w leczeniu infekcji.

Według przeprowadzonych badań, ekstrakty kardamonu i olejki eteryczne zawierają związki, które zwalczają kilka popularnych szczepów bakterii, nie tylko tych odpowiedzialnych za próchnicę czy nieświeży oddech. Badania dowiodły, że olejki eteryczne i ekstrakty z kardamonu mogą być bardziej skuteczne niż standardowe leki przeciwko E. coli i Staphylococcus, bakteriom, które mogą powodować zatrucia pokarmowe. Co więcej, olejki eteryczne z kardamonu zwalczają  Salmonellę, bakterię, która prowadzi do zatrucia pokarmowego i pałeczki Campylobacter, które przyczyniają się do zapalenia żołądka. Kardamon może także zahamować rozwój drożdżaków Candida, które powodują infekcje grzybicze.

Trzeba jednak dodać, że badania nad przeciwbakteryjnym działaniem kardamonu dotyczyły tylko izolowanych szczepów bakterii w laboratoriach. Nie ma badań potwierdzających, że przyprawa miałaby taki sam efekt u ludzi.

Kardamon usprawnia oddychanie

Związki zawarte w kardamonie mogą pomóc zwiększyć przepływ powietrza do płuc i tym samym poprawić oddychanie. Stosowany w aromaterapii kardamon może zapewniać orzeźwiający zapach, który zwiększa zdolność organizmu do wykorzystywania tlenu podczas ćwiczeń.

W jednym z badań poproszono grupę uczestników o wdychanie olejku eterycznego z kardamonu przez jedną minutę przed chodzeniem na bieżni. Grupa ta miała znacznie wyższy pobór tlenu w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto kardamon może rozluźnić drogi oddechowe. Może to być szczególnie pomocne w leczeniu astmy.

Kardamon obniża poziom cukru

Naukowcy dowodzą, że kardamon przyjmowany w postaci sproszkowanej może obniżać poziom cukru we krwi. Jedno z badań dowiodło, że karmienie szczurów sproszkowanym kardamonem powodowało, że poziom cukru spadał. Jednak kardamon może nie mieć takiego samego efektu u ludzi z cukrzycą typu 2.

W badaniu z udziałem ponad 200 osób dorosłych z cukrzycą typu 2., uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które przyjmowały tylko czarną herbatę lub czarną herbatę z trzema gramami cynamonu, kardamonu lub imbiru codziennie przez osiem tygodni.

Wyniki pokazały jednak, że to nie kardamon czy imbir, tylko cynamon może poprawić poziom cukru we krwi. Dlatego, by lepiej zrozumieć wpływ kardamonu na poziom cukru we krwi potrzeba więcej badań.

Kardamon na odchudzanie

Kardamon ma właściwości, dzięki którym nie odkłada się tkanka tłuszczowa na brzuchu. Przyprawa zapobiega nadmiernym kilogramom poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych, co przyspiesza przemianę materii.

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 80 kobiet z nadwagą i otyłością w stanie przedcukrzycowym. Obserwacje badaczy wykazały związek między kardamonem a nieznacznie zmniejszonym obwodem talii.  Jednak liczba badań dotyczących związku między kardamonem a utratą wagi jest ograniczona i głównie przeprowadzana na zwierzętach.

Kardamon na potencję

W medycynie naturalnej kardamon to również naturalny środek zwiększający potencję. Pobudza ukrwienie narządów płciowych, dzięki temu wzmacnia erekcję. W kulturze Wschodu olejek kardamonowy wciera się w ciało przed samym stosunkiem seksualnym.

Zobacz film: Kardamon

źródło: www.healthline.com

Data aktualizacji: 04.08.2020,
Opublikowano: 03.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej