Polub nas na Facebooku
Czytasz: Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu"Stop infekcjom"

Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?

mat. shutterstock

Błona śluzowa to rodzaj warstwy ochronnej, która zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. Co zrobić, aby wspomóc jej działanie? 

Błona śluzowa - co to jest?

Błono śluzowa to cienka wyściółka, która pokrywa większość narządów w ludzkim ciele. Znajduje się m.in. w nosie, jamie ustnej oraz gardle. Śluzówka ma zdolność odczuwania bólu, ucisku oraz rozróżniania smaków. Dodatkowo może wchłaniać niektóre leki. Jednak jej najważniejszym zadaniem jest ochrona i zatrzymywanie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Śluzówka będzie spełniała swoje funkcje pod warunkiem, że będzie prawidłowo nawilżona. Zbyt sucha sprzyja częstym stanom zapalnym i infekcjom.


Jak nawilżyć błonę śluzową?

O tym, że błona śluzowa jest wysuszona, mogą świadczyć - w przypadku gardła: drapanie, chrypka oraz kaszel. Zbyt sucha śluzówka nosa objawia się zatkanym nosem (zwłaszcza rano, zaraz po przebudzeniu), swędzeniem i drapaniem w nosie, napadami kichania oraz częstymi krwawienie z nosa. Jak temu zaradzić?

  • Po pierwsze należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Czasem drapanie w gardle czy chrypka mogą być jednym z objawów odwodnienia. Dlatego, osoby, które często borykają się z suchą błoną śluzową, powinny pamiętać o tym, aby wypijać odpowiednią ilość wody (minimum 2 litry dziennie).
  • Po drugie znaczenie ma nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeśli jest zbyt suche, śluzówka będzie szybciej wysychała, a tym samym drobnoustroje będą miały otwartą drogę do organizmu. Aby je nawilżyć warto zakupić specjalne urządzenie, które oczyszcza i jednocześnie nawilża powietrze.
  • Po trzecie stosować inhalacje. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać roztwór soli fizjologicznej lub olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy lub sosnowy.
  • Po czwarte błonę śluzową pomogą nawilżyć specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Na uwagę zasługuje m.in. Bloxin. Jego zaletą jest to, że można go stosować zarówno profilaktycznie, jak i w czasie choroby.

Jak działa Bloxin?

Bloxin osłania i nawilża błonę śluzową jamy ustnej i nosa przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, które mogą ją wysuszać i dodatkowo podrażniać. Dodatkowo chroni przed wnikaniem do organizmu wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych w tym m.in. grypę i przeziębienie.

Dodatkowo Bloxin łagodzi objawy tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) oraz zapalenie gardła, suchy kaszel (Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Nawilża błonę śluzową i można go stosować zarówno w czasie infekcji, jak i profilaktycznie. Chroni także przed rozprzestrzenianiem się wirusów na innych ograniczając transmisję z osób chorych z objawami, ale także chorującymi bezobjawowo na innych. Warto dodać, że preparat może być stosowany także u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

https://tvn.hit.gemius.pl/hitredir/id=bOubIFfGbO.effg_sW_uIfWonOldxmPK_Ey1GJr9fVD.j7/stparam=xfqimqgqrn/fastid=cmhiuaijktjozcilwfmtwrjhtclm/nc=0/url=https://allegro.pl/uzytkownik/USP_Zdrowie?string=bloxin&utm_source=&utm_medium=allegro_reklama_direct&utm_campaign=09985_2021_BR_Kampania_zewnetrzna_USP_-Zdrowie_UTM_traffic_zew_2021&utm_content=BLOXIN_TVN&utm_term=
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa?
Jak temu zapobiegać?
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa? Jak temu zapobiegać? TVN zdrowie
Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?
Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej? Dzień Dobry TVN
Nadmierna suchość w gardle.
Jak ją zwalczać?
Nadmierna suchość w gardle. Jak ją zwalczać? TVN zdrowie
Jak zadbać o błonę śluzową, by skutecznie chroniła nas przed wirusami i infekcjami?
Jak zadbać o błonę śluzową, by skutecznie chroniła nas przed wirusami i infekcjami? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby