Cukier i tłuszcz to coś, co smakuje nam najlepiej. Tłuszcz łatwo zmagazynować na wypadek głodu, zaś cukier daje nam od razu dużo energii. Za naszym smakiem stoi ewolucja, która zadbała, żebyśmy dostarczali organizmowi sił do funkcjonowania. Żywność light, czyli pozbawiona cukru i tłuszczu, pełna jest ulepszaczy smaku, które mają nam zastąpić smak pełnowartościowych produktów. Jednak nie każda żywność typu light jest niezdrowa - przykładowo odtłuszczone sery i mleko (wystarczy to 1,5%) są dla nas korzystne. Podobnie jest z napojami energetycznymi... Jeśli już musimy je raz na jakiś czas wypić, to zawsze wybierajmy te w wersji light.
O tym, jak bardzo chemiczny jest skład produktów typu light, dowiecie się więcej z filmu. Dodatkowo warto pamiętać, że produkty typu light zawierają mniej witamin i składników mineralnych!
Żywność light - kto nie powinien jej jeść?
Z żywności typu light powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz nie powinny być one podawane dzieciom. Wynika to z faktu, że wiele substancji wchodzących w skład tych produktów nie było badanych, a więc nie znamy ich wpływu np. na płód.
Polecamy: Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Nie powinno się także spożywać żywności light bez ograniczeń. Wszystko należy jeść z umiarem. Pamiętajmy, że pierwotnie żywność light była przeznaczona dla pacjentów z cukrzycą!
Nie ma definicji żywności light regulowanej przepisami. Zobaczcie, jak wygląda to w rzeczywistości na filmie - porównajcie kaloryczność normalnych produktów i tych "fit":
Jak wybrać faktyczną żywność light, czyli taką, która ma obniżoną zawartość energetyczną? Okazuje się, że oznaczenia 0%, fit czy light wcale nie muszą oznaczać, że produkt jest niskokaloryczny. Jak nie dać się oszukać producentom i wybrać świadomie? Zobaczcie na filmie: