Wszystko, co trzeba wiedzieć o testach w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2

Fot: Bill Oxford / gettyimages.com

Test to najlepszy sposób na wykrycie koronawirusa SARs-CoV-2 w organizmie. Do wykonywania jak największej liczby testów zachęca Światowa Organizacja Zdrowia. W jej ocenie to jedyny sposób na zatrzymanie  pandemii. Co trzeba wiedzieć  o testach w kierunku COVID-19? Kto i gdzie może jej wykonać?

Do tej pory o wykonaniu testu decydował lekarz. Takie badanie miała wykonywana osoba, która wróciła do kraju, miała kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub sama ma pierwsze objawy sugerujące infekcję. Na szczęście to się powoli zmienia. Powstaje coraz więcej laboratoriów oraz punktów, w których test w kierunku koronawirusa można wykonać komercyjnie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Test na obecność może wykonać każdy, kto podejrzewa, że mógł mieć kontakt z osobą zakażoną lub po prostu chce wiedzieć, czy jest zdrowy. Nie jest do tego potrzebne skierowanie od lekarza. Nie ma też znaczenia, czy u pacjenta występują czy nie występują objawy. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań na terenie kraju - mówi dr Michał Milczarek, dyrektor operacyjny ALAB laboratoria.

Co trzeba wiedzieć o testach na COVID-19? 

Zanim zdecydujemy się na komercyjne wykonanie testu w kierunku koronawirusa trzeba pamiętać, że:

  • testy są zalecane przede wszystkim osobom, które ze względu na charakter wykonywanej pracy mają kontakt ze zwiększoną liczbą osób np. w służbie zdrowia, handlu detalicznym, obsłudze w placówkach bankowych itp.;
  • stosuje się dwa rodzaje testów: genetyczne -wymaz pobiera się z gardła, oraz serologiczne - do badania pobiera się próbkę kwi;
  • test genetyczny wykonany u osoby, która nie ma objawów obarczony jest dużym ryzykiem błędu;
  • ilościowe oznaczanie w krwi przeciwciał w kierunku wirusa, który wywołuje COVID-19 charakteryzuje się wysoką zdolnością do jego wykrycia (czułość) lub braku (swoistość).
  • testy najczęściej wykonuje się metodą ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay), jest on szybki, czuły i nie naraża pacjenta na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, dzięki niemu wykrywa się dwa antygeny: IgG oraz IgM.

Jak odczytać wynik testu?

Negatywny wynik testu świadczy o tym, że we krwi badanego nie ma przeciwciał, które zwalczają wirusa. Oznacz to, że: 

  • badany najprawdopodobniej nie miał kontaktu z koronawirusem SARS-CoV-2;
  • test został wykonany w trakcie tzw. „okna serologicznego”, w przypadku podejrzenia zakażenia badanie należy powtórzyć po około 2-4 tygodniach, wynik ujemny pierwszego badania oraz dodatni drugiego potwierdza zakażenie.

Jeśli wynik testy był wątpliwy, badanie trzeba powtórzyć po upływie 1-2 tygodni.

Zobacz także: Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa?

W przypadku, gdy test dał wynik dodatni:

  • badany przebył lub ma aktywną infekcję SARS-CoV-2;
  • w określonych sytuacjach istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego (u 3-4% osób szczepionych na grypę, 2,5% pacjentów z chorobą autoimmunologiczną, przebytą lub trwającą infekcją innymi niż SARS-CoV-2 koronawirusami, takimi jak: HKU1, NL63, OC43 lub 229E).

U osób, które otrzymały wynik dodatni testu zaleca się wykonanie badania serologiczne w kierunku przeciwciał IgM.

Gdzie można wykonać badanie ?

Badania na obecność wirusa COVID-19 można już dzisiaj wykonać komercyjnie. Oferuje je większość dużych sieci laboratoriów. Warto zaznaczyć, że badanie można wykonać praktycznie w każdym momencie, gdyż poziom przeciwciał nie zmienia się w ciągu dnia.

Co ciekawe, coraz częściej pracodawcy decydują się przebadać swoich pracowników. Dzięki temu mają pewność, że pracownicy są zdrowi i mogą bezpiecznie wrócić do pracy.

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach na COVID-19:

Zobacz film: Wszystko o testach na koronawirusa. Specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra tłumaczy Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.05.2020,
Opublikowano: 10.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej