Wrzody (owrzodzenia) przełyku – objawy, leczenie i dieta

Fot. WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Wrzody przełyku są często efektem zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku w związku z niewydolnością jego dolnego zwieracza. Nawracająca zgaga, odbijania i bóle w klatce piersiowej powinny skłonić do dokładnej diagnostyki.

Wrzody przełyku (w nomenklaturze medycznej nazywane raczej owrzodzeniami) to schorzenie, którego leczenie musi uwzględniać pierwotną przyczynę. W przeciwnym razie przewlekłe zmiany i postęp choroby mogą doprowadzić do zwężenia lub perforacji narządu.

Skąd się biorą i jak wyglądają wrzody przełyku?

Wrzody przełyku to ubytki wewnętrznej strony ściany tego narządu. Obejmują one i przekraczają błonę podstawną nabłonka, sięgając aż do warstw mięśniowych. Przyczyną jest działanie na wyściełającą przełyk od środka śluzówkę dużych ilości kwaśnej treści przedostającej się tam z żołądka. Owrzodzenia powstają też zdecydowanie częściej u osób:

  • z achalazją przełyku (postępującym rozszerzeniem światła tego narządu wskutek nadmiernej aktywności dolnego zwieracza),
  • nadużywających niesterydowych leków przeciwzapalnych lub glikokortykosteroidów,
  • stosujących niektóre inne leki (np. antybiotykowe),
  • z uchyłkowatością przełyku,
  • z innymi stanami chorobowymi powodującymi zastój treści pokarmowej w przełyku.

Owrzodzenia mogą być skutkiem ostrego oparzenia substancjami chemicznymi lub wrzątkiem albo stałej ekspozycji na substancje drażniące.

Co przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka i jak skutecznie z nimi walczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Specyficzną grupę stanowią osoby z chorobą Barreta (często nazywaną przełykiem Barreta). Charakterystycznym elementem obrazu choroby jest powstawanie w dolnej części przełyku wysp nabłonka walcowatego, który normalnie występuje w żołądku. W obrębie tych zmian również dochodzi do uszkadzania ściany i powstawania owrzodzeń. Stanowią one czynnik zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia raka przełyku.

Objawy wrzodów przełyku

Podstawowe objawy wrzodów przełyku wiążą się najczęściej ze wstecznym przemieszczaniem się treści z żołądka do przełyku, czyli z tzw. refluksem żołądkowo-przełykowym. Chory skarży się na zgagę nawracającą po posiłkach, przy pochylaniu się czy po przyjęciu pozycji leżącej. Uczuciu palenia i pieczenia towarzyszą odbijania, po których pacjent może czuć kwaśny smak w ustach albo częsta czkawka. U niektórych osób pojawiają się bóle w klatce piersiowej powiązane często ze spożytym posiłkiem. Niekiedy zlokalizowane są w jej przedniej części. U innych chorych rzutują się na okolicę przykręgosłupową pleców. Ze względu na swój charakter mogą sprawiać sporo trudności diagnostycznych, imitując np. bóle pochodzenia sercowego. Jeśli przyczyną owrzodzeń jest achalazja przełyku, chory może odczuwać duszność, mieć przewlekły kaszel, nawracające nudności i wymioty.

W przebiegu niektórych schorzeń ogólnoustrojowych zmniejszających odporność organizmu albo w czasie przewlekłej terapii immunosupresyjnej bądź przeciwzapalnej w przełyku mogą powstawać typowe dla zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych nadżerki i owrzodzenia. Są one podobne do aft widocznych często w jamie ustnej.

Rozpoznawanie wrzodów przełyku

Wstępne rozpoznanie wrzodów przełyku stawia się na podstawie zebranego wywiadu i badania lekarskiego. Ostatecznym potwierdzeniem diagnozy jest wynik badania ezofagoskopem lub gastrofiberoskopem. Urządzenia te pozwalają na obejrzenie wewnętrznej powierzchni przełyku dzięki specjalnemu układowi optycznemu. W uzasadnionych przypadkach można z ich pomocą wykonać niewielkie zabiegi lecznicze, a także pobrać wycinki do badania cytologicznego lub histologicznego.

Leczenie wrzodów przełyku

Leczenie wrzodów przełyku jest powiązane z bezpośrednią przyczyną choroby. Jeśli jest nią refluks żołądkowo-przełykowy, stosuje się leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego i usprawniające perystaltykę oraz pasaż treści w przewodzie pokarmowym. W przypadku achalazji, uchyłków czy zwężeń przełyku niezbędne może być wykonanie zabiegu operacyjnego przywracającego prawidłowe warunki anatomiczne. Ważne jest zachowanie regularnego trybu życia, unikanie stresu, odstawienie używek. Chory powinien być uprzedzony, że stosowanie niektórych leków (np. aspiryny, paracetamolu) czy nadużywanie środków zobojętniających kwas solny może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia.

Jak jest zbudowany układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Dieta przy wrzodach przełyku

Warunkiem powodzenia leczenia wrzodów przełyku jest zachowanie odpowiedniej diety. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim:

  • mocnej kawy czy herbaty,
  • kwaśnych soków,
  • napojów gazowanych,
  • pokarmów ciężkostrawnych (tłustych, smażonych, pieczonych),
  • ostrych przypraw.

Wskazane jest regularne (najlepiej co 3–4 godziny) spożywanie niewielkich posiłków, tak aby z jednej strony nie dopuścić do intensywnego głodu, a z drugiej – nie obciążać zbytnio żołądka nadmiarem pokarmu.

Chory powinien spożywać odpowiednio duże dawki płynów, minimalnie 2–2,5 litra dziennie. Zalecana jest dieta lekkostrawna, z przewagą pokarmów świeżych, gotowanych na parze lub duszonych bez dodatku tłuszczów. Korzystne jest spożywanie niskotłuszczowych przetworów mlecznych (twarogów, jogurtów) lub mleka, płatków zbożowych, kasz i ryżu. Warzywa i owoce powinny być obrane ze skórki, można je podawać w formie gotowanej. Preferowane jest pieczywo białe (pszenne), najlepiej lekko czerstwe. Przy silniejszych dolegliwościach zaleca się dietę papkowatą lub płynną.

Bibliografia:

1. S. Konturek, Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Warszawa 2006.

2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2018, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej