Wpływ cukru na zdrowie. Rocznie cukier zabija 1400 Polaków

Fot. happy_lark / Getty Images

O szkodliwości cukru wie każdy. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że cukier znajdziemy w wielu produktach, w których zupełnie się go nie spodziewamy. W ketchupie, gotowych sosach, a także w smakowej wodzie. Zaskoczeni? Pewnie jeszcze bardziej zdziwi Was fakt, że rocznie, z powodu nadmiernego spożycia cukru umiera około 1400 osób. 

NFZ przygotował specjalny raport, z którego wynika, że nawet 1400 zgonów rocznie spowodowanych jest nadmiernym spożyciem słodkim napojów. Niestety dane są przerażające - średnie spożycie tzw. cukru ukrytego to ponad 30 kg na osobę, a jak wiemy, taki cukier znajdziemy właśnie w napojach, przekąskach, czy gotowych sosach. 

Kolejne dane jasno podkreślają fakt, że aż 30 proc. dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu. Wśród nastolatków aż 67 proc. pije napoje energetyczne, które mogą powodować trwałe zmiany w organizmie!

Spożywanie napojów energetycznych przez dzieci prowadzi do nadpobudliwości, problemów z koncentracją, otyłości oraz zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Co się dzieje z organizmem dziecka po wypiciu "energetyka"? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Konsekwencje picia napojów energetycznych przez dzieci. Źródło: Co nas truje

Polecamy: Co się dzieje z organizmem po wypiciu energetyku?

W związku z nadmiernym spożyciem cukru rośnie liczba chorych na otyłość. Obecnie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Konsekwencją złego odżywiania może być także cukrzyca - 2,7 mln dorosłych Polaków na nią choruje. To o 600 tys. więcej pacjentów niż w 2012 roku.

Raport jasno dowodzi, że Polacy muszą o siebie zadbać. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało kampanię "Planuję długie życie", w której będzie informować m. in. o zdrowym trybie życia, który może nas uchronić przed licznymi chorobami. Źródło: MZ wyprodukowało osiem spotów telewizyjnych (m.in. na temat raka piersi i szyjki macicy, raka jelita grubego, czerniaka, raka prostaty, raka płuca i zdrowego stylu życia), które począwszy od 4 lutego  będą emitowane w różnych stacjach telewizyjnych. Na kampanię przeznaczono 2,1 mln złotych.

Cukier. Sprawdź, co tak naprawdę o nim wiesz!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

A teraz coś więcej o wpływie cukru na nasz organizm:

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że od cukru bardzo łatwo się uzależnić. Działa on podobnie do narkotyków - stymuluje organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, co w efekcie poprawia nastrój i zaspokaja głód. Niestety jest to tylko chwilowa poprawa. 

Węglowodany proste zawarte w cukrze bardzo szybko wchłaniają się do krwiobiegu. Kiedy rośnie poziom glukozy uruchamia się trzustka, która wydziela insulinę, żeby ten poziom unormować. Im bardziej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, tym większe wydzielanie insuliny, a co za tym idzie większy spadek stężenia glukozy. A kiedy spada nam glukoza - spada nam również poziom energii. I niestety spada wtedy nasze samopoczucie. Od razu mamy ochotę na kolejne słodycze. Teraz mówimy już o schemacie uzależnienia! 

Jednak odstawienie cukru wcale proste nie jest. Powinno się eliminować go z diety stopniowo, zaczynając od ograniczenia spożycia go w żywności przetworzonej. Warto czytać etykiety i wybierać zdrowsze produkty! 

Więcej: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Jak zastąpić cukier w diecie? Tego dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Ograniczenie cukru w diecie - zamienniki cukru. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej