Woda z miodem i cytryną – jakie posiada właściwości? Zalety picia wody z miodem i cytryną w ciąży

Fot: gmstockstudio / fotolia.com

Woda z miodem i cytryną na czczo jest skutecznym i naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. Zalecana jest osobom odchudzającym się, z problemami trawiennymi oraz w okresie infekcji dróg oddechowych. Stosowanie wody z miodem i cytryną zwalcza nudności i wymioty, które często występują w pierwszym trymestrze ciąży. 

Przegotowana, ciepła woda z miodem i sokiem wyciśniętym z cytryny wypijana codziennie rano przed posiłkiem przyspiesza procesy przemiany materii, a tym samym wspomaga odchudzanie. Ten prosty w przygotowaniu napój wykazuje również wiele innych korzyści prozdrowotnych.

Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne

Właściwości wody z miodem i cytryną

Woda z miodem i cytryną zalecana jest przede wszystkim osobom dążącym do redukcji masy ciała. Prozdrowotny napój jest bardzo prosty w przygotowaniu – do szklanki wystarczy wlać przegotowaną, ciepłą wodę, a następnie dodać do niej jedną łyżeczkę miodu oraz świeżo wyciśnięty sok z połówki cytryny. Woda z miodem i cytryną na czczo jest skutecznym lekarstwem na zaparcia. Wypijanie napoju niedługo po przebudzeniu stymuluje układ pokarmowy do pracy, przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a w konsekwencji ułatwia wypróżnianie. 

Efekty regularnego stosowania tej miodowej mikstury są widoczne już po upływie 2 tygodni. Woda z miodem i cytryną wykazuje również właściwości odchudzające, dzięki temu, że przyspiesza procesy przemiany materii. Związki obecne w miodzie i cytrynie zapewniają dłuższe uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu między posiłkami. Miodowo-cytrynowy napój działa oczyszczająco, umożliwiając pozbycie się w naturalny sposób szkodliwych toksyn z organizmu. Ponadto dostarcza dodatkowej dawki energii, poprawiając wydajność fizyczną organizmu oraz zwalczając uczucie zmęczenia. Działa stymulująco na mózg, prowadząc do polepszenia ogólnej sprawności intelektualnej. 

Zobacz także: Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby

Woda z dodatkiem miodu i soku z cytryny pozytywnie wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale również na kondycję skóry, co wynika przede wszystkim z detoksykacyjnych właściwości napoju. Miód przyspiesza procesy gojenia się różnego rodzaju zmian skórnych, ran, owrzodzeń, dlatego wskazany jest osobom z chorobami skóry. Stosowanie miodu pozwala na poprawę wyglądu cery, która staje się promienna i wygładzona. Sok z cytryny dodawany do napoju dostarcza witaminy C należącej do naturalnych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry. 

Zobacz film: Dlaczego powinniśmy pić dużo wody? Źródło: 36,6

Woda z miodem i cytryną – przy jakich chorobach warto ją stosować?

Właściwości miodu pszczelego od dawna wykorzystywane są w medycynie oraz w kosmetyce. Produkt też działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dlatego warto go stosować wspomagająco w leczeniu infekcji. Codzienne wypijanie szklanki wody z miodem i cytryną wywiera korzystny wpływ na układ immunologiczny wzmacniając naturalną odporność organizmu. 

Cytryna dostarcza stosunkowo dużych ilości witaminy C i flawonoidów – związków zmniejszających podatność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Wodę z miodem i cytryną na czczo warto stosować przy chorobach układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, płuc oraz astma. Napój zwalcza suchość w gardle, chrypkę oraz męczący kaszel. Miód pszczeli posiada również korzystny wpływ na układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy ogólnego samopoczucia i nastroju. Zalecany jest przy bezsenności, nerwicach oraz wyczerpaniu nerwowym, gdyż działa uspokajająco, łagodzi stres oraz napięcie nerwowe. Napój z miodem i cytryną oczyszcza drogi moczowe, dlatego wskazany jest osobom z infekcjami dróg moczowych, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak: ból, swędzenie i pieczenie. 

Zobacz także: Dieta cytrynowa - zasady, efekty i przepisy

Picie wody z miodem i cytryną polecane jest także przy chorobach układu krążenia. Miód ma korzystny wpływ na pracę serca, usprawnia krążenie oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Z tego powodu wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń, takich jak: choroba wieńcowa czy zespół płucno-sercowy. Woda z dodatkiem miodu przyczynia się również do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu, który gromadząc się w organizmie, może prowadzić do rozwoju różnych chorób, m.in. miażdżycy.

Woda z miodem i cytryną – lekarstwo na dolegliwości ciążowe

Woda z miodem i cytryną wypijana rano skutecznie zwalcza poranne mdłości i wymioty, które często towarzyszą kobietom w początkowym okresie ciąży. Napój ten wskazany jest ciężarnym w leczeniu przeziębień i w zwalczaniu problemu zatkanego nosa. Woda z cytryną i miodem w ciąży korzystnie wpływa na zgagę, czyli nieprzyjemną dolegliwość z towarzyszącym uczuciem pieczenia w przełyku, która spowodowana jest cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Dolegliwość ta może znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie kobiecie ciężarnej, gdyż często objawia się niestrawnością, uczuciem dyskomfortu w nadbrzuszu, a niekiedy spadkiem apetytu i trudnościami z zasypianiem. 

Regularne stosowanie miodowej mikstury pozwoli na uregulowanie procesów trawiennych, likwidując problem zgagi, ale również zaparć, które nierzadko pojawiają się u kobiet ciężarnych. 

Zobacz film: Dlaczego warto pić wodę? Źródło: Stylowy Magazyn, X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 27.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej