Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć?

Fot: fotolia.com

Trzydniówka zwana także gorączką trzydniową jest chorobą wywołaną herpeswirusami. Ma ostry przebieg i dotyka najczęściej dzieci między 6. a 24. miesiącem życia, choć w skrajnych sytuacjach mogą zarazić się nią także dorośli.

Trzydniówka (inne nazwy: gorączka trzydniowa, rumień nagły, choroba szósta, z łac. exanthema subitum) jest chorobą wirusową i jedną z najczęstszych infekcji w wieku niemowlęcym. Zdaniem lekarzy średnio połowa przypadków wysokiej gorączki u małych dzieci jest spowodowana trzydniówką. Gorączkę trzydniową wywołują wirusy HHV-6 i HHV-7. Choroba jest wysoce zakaźna, a czas jej rozwijania się w zainfekowanym organizmie wynosi od 5 do 15 dni.

Objawy trzydniówki: wysoka gorączka, wysypka

Po okresie utajenia wirusa pierwszym widocznym objawem choroby jest nagła i bardzo wysoką gorączką. Temperatura ciała rośnie w ekspresowym tempie i może podnieść się maksymalnie do 39–40°C. Stan gorączkowy utrzymuje się zazwyczaj 3 doby (stąd nazwa choroby), lecz w niektórych przypadkach temperatura może zmaleć dopiero po tygodniu. Choroba może przebiegać bez dodatkowych objawów, jednak najczęściej towarzyszy jej zaczerwienienie i ból gardła. Jak informują lekarze, pozostałymi objawami rumienia nagłego (trzydniówki) są lekko nasilone zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych oraz biegunka. Wysoka gorączka u dziecka może wywoływać drgawki.

Po ustąpieniu stanu gorączkowego pojawia się charakterystyczna grudkowo-plamista wysypka o różowym zabarwieniu, we wczesnym etapie występowania widoczna tylko na tułowiu. Wysypka po przebytej gorączce szybko się rozwija i w krótkim czasie jej kolejne ogniska można zauważyć na kończynach, szyi oraz twarzy. Jest to dobry prognostycznie objaw, świadczący o ustępowaniu trzydniówki. Pomimo wysypki na tym etapie samopoczucie dziecka powinno się poprawić. Zmiany skórne trwają zazwyczaj krótko, maksymalnie do kilku dni. Nie mają charakteru wysiękowego i nie trzeba ich smarować. Jak podkreślają lekarze, wysypka w przebiegu rumienia nagłego nie wywołuje swędzenia i potrzeby drapania. Wraz z ustępowaniem wysypki, grudki oraz plamy bledną i zanikają po lekkim uciśnięciu. Należy pamiętać, że niekiedy podczas trzydniówki wysypka w ogóle nie występuje.

Trzydniówka (gorączka trzydniowa) – konieczne badania

Trzydniówka wymaga możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza. Wysoka gorączka może być wywołana innymi stanami chorobowymi, takimi jak: zapalenie ucha, ząbkowanie, infekcja układu moczowego, a nawet zapalenie płuc. W diagnostyce trzydniówki wykonuje się badanie fizykalne, a także badanie krwi (morfologia z rozmazem, OB – odczyn Biernackiego, CRP – białko ostrej fazy), a w szczególnych sytuacjach również badanie w wykryciu specyficznych przeciwciał. W przypadku morfologii wykonanej około drugiego dnia od wystąpienia pierwszych objawów wyniki badania wskazują na stosunkowo niski poziom białych krwinek (leukopenie), a także wysoki poziom limfocytów w rozmazie.

Leczenie gorączki trzydniowej

Należy pamiętać, że leczenie trzydniówki sprowadza się do łagodzenia objawów, w przypadku występowania gorączki należy zatem podać leki obniżające temperaturę, by zapobiec drgawkom. Małym dzieciom nie należy podawać kwasu acetylosalicylowego.Bezpieczniejszym rozwiązaniem są odpowiednie dla wieku dziecka dawki paracetamolu lub ibuprofenu, które powinno się uprzednio skonsultować z lekarzem. Istotną kwestią jest nawadnianie organizmu osoby zapadłej na rumień nagły (trzydniówkę). Uzupełnianie płynów jest szczególnie ważne w epizodzie biegunki w trakcie trwania choroby. Domowym i skutecznym sposobem obniżenia wysokiej temperatury organizmu mogą być letnie kąpiele. W takim przypadku woda powinna być nieznacznie chłodniejsza od temperatury ciała dziecka (ok. 1-2°C). W przeciwnym razie można doprowadzić do wstrząsu. Można także zastosować chłodne okłady na czoło, kark oraz łydki. W trakcie trzydniówki dziecko powinno jeść lekkostrawne posiłki, aby nie obciążać dodatkowo organizmu. Osobie chorej na trzydniówkę warto podać np. gotowane mięso kurczaka, zupę marchwiową lub krupnik.

Trzydniówka – czy można jej zapobiec?

Niestety, nie istnieją skuteczne metody profilaktyczne, które mogą zapobiec zakażeniom i rozwojowi rumienia nagłego (trzydniówki). Obecnie nie ma skutecznych szczepionek ani innych środków przeciwko wirusom HHV-6 i HHV-7. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, dzięki czemu można uchronić się od zarażenia tym oraz innymi wirusami, bakteriami i pasożytami. Rodzice nie powinni oblizywać smoczków i łyżeczek dzieci ani podawać im napojów w kubkach, z których wcześniej pili. Należy pamiętać także o częstym myciu rąk. W trakcie trzydniówki należy ograniczyć kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami, ze względu na znaczne osłabienie organizmu i podatność na przenoszone przez nie drobnoustroje. Trzydniówką można zarazić się kilkukrotnie. Trzydniówka występuje powszechnie, niezależnie od pory roku. Spośród dzieci do 5. roku życia 95% przebyło co najmniej raz rumień nagły. W marginalnych sytuacjach na trzydniówkę mogą zapaść dorośli z obniżoną odpornością.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej